Ana sayfa Makale Live için Max ( Max for Live)

Live için Max ( Max for Live)

0
Ableton ve Cycling ’74, iki yıldan daha uzun süredir üzerinde çalıştıkları sistemi nihayet tamamladı ve kullanıcılara tanıttı. Nihayet Live kullanıcıları kendilerini artık Ableton ile sınırlı hissetmeyecekler. Live için kullanılabilen bu efekt programı, aslında tüm kullanıcıların hayalini gerçekleştirmeyi hedefliyor. Max for Live sayesinde tüm kullanıcılar kendi efektlerini yaratabilecekler. Bu sistemin tasarımında obje oryantasyonlu programlama dili olan Max/MSP kullanılmış ama korkmayın Max For Live”ı kullanmak için programlama dili bilmenize gerek yok. Max for Live ile gelen plug in” ler sayesinde farklı enstrüman ve efektler yükleyebiliyorsunuz. Hatta diğer kullanıcıların tasarladığı efektleri kullanabiliyorsunuz. Max for Live içinde gelen bazı bileşenler şöyle:

Step Sequencer, Buffer Shuffler: Bu plug in sayesinde gelen audio materyal küçük parçalara bölünüyor ve bu parçalar sizin belirlediğiniz sırada çalınıyor.

Loop Shifter: bildiğimiz audio loop player ama yaratıcı opsiyonlara sahip.

Pluggo for Live: bu pakette 40″dan fazla plug in var, sevinç nedeni!

Button Matrix Step Sequencer: Bu plug in sayesinde APC40 veya lounchpad ile çok daha yaratıcı imkanlara sahip olacaklar.

Official Live API: Bu uygulama size Live”ın bazı bölümlerindeki programlamayı değiştirmenize daha doğrusu iyileştirmenize izin veriyor. Mesela clip”ler, kanallar, notalar, isimler, değerler gibi bir çok veriye müdahale edip değiştirebiliyorsunuz. Bu API uygulaması sayesinde aslında kullanıcıya bambaşka bir kapı daha açıyor. O da donanım konfigürasyonu. Elinizde bulunan donanıma göre live”ınızı çok yaratıcı olarak konfigure edebilirsiniz ve bunların dışında bir çok araç gereç sizi bekliyor. Max For Live”ın çalışabilmesi için Ableton Live 8 gerekli. Bu uygulama şimdiden çok ilgi çekti ama asıl akıllı kullanıcıların geliştireceği yenilikler bu sistemin parlamasına neden olacak.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here