Ana sayfa Donanım Little Mark Tube

Little Mark Tube

0
Little Mark Tube

 

Şüphesiz bir bas gitaristin belli bir tonal kaliteye ulaşması kullandığı gitar kadar amfiye de bağlı bir durum. Nasıl elektrogitarlarla özdeşleşmiş amfiler varsa, bas gitarlarda da aşağı yukarı aynı durum söz konusu. Bu özdeşleşme durumu gitarla amfinin bir araya geldiklerinde nasıl bir tepki verdiği ile ilgili bir durum aslında.  Bu nedenle de bir bas gitarist, kullandığı enstrümanı ne kadar çok tanırsa amfiden alacağı tonal kalite de bir o kadar artmış olur. Bu olay kullanacağımız amfi için de söz konusu bir durum. Kendimize uygun amfiyi ararken doğru seçim yapmamızı sağlayacak unsurlarından en önemlisi kullandığımız bas gitarın frekans cevabını iyi bilmemiz. Böylece bas gitarımıza en iyi tepki verecek amfiyi seçmiş oluruz. örneğin bas frekansları boost” lu bir bas gitar kullanıyorsunuz; bu durumda seçmeniz gereken, bas frekansları boost”lu olmayan bir amfi olmalıdır. Low mid”leri veya mid”leri boost”lu bir bas gitar kullanıyorsanız bu sefer de kullanmanız gereken  amfi mid”leri boost”lu olmayan bir bas gitar amfisi olmalıdır. Böylece tam bir denge yakalamış olur ve gitarınızın ruh ikizini bulmuş olurusunuz.

Eskiden lambalı bir bas amfisi dendiğinde herkesin ilk aklına gelen büyük hantal ve oldukça ağır amfiler olurdu. Gelişen teknoloji ve artan talep doğrultusunda, üreticiler artık basit ve kullanışlı amfiler üretmeye başladılar. Bizim bu ay deneyeceğimiz Mark Bass”ın “Little Mark Tube” modeli, gördüğüm en hafif bas amfileri arasında. Genel olarak baktığımızda taşıması rahat, kaliteli ve iyi bir tonal karakteristiğe sahip bu amfiler basçıların yükünü hafifletecek türden. 

 

Combo olmayan bu model sadece kafadan oluşuyor. Preamp”ında ise tube bulunan bu model kozmetik olarak ilk bakışta dahi oldukça modern bir hava uyandırıyor. Dilerseniz ilk olarak Little Mark Tube”ün  teknik özelliklerinden bahsedip daha sonra kayıt aşamasında neler yaşadık, onlara bakalım.
 
Mark Bass
 
Teknik özellikler

Bir amfiden beklediğim en büyük özelliklerden biri kullandığımız enstrümanın  tüm güzelliklerini kayıpsız bir şekilde ortaya çıkarabilmesi. Amfi bunu yaparken kendi karakteristiğini de ortaya koymalı tabi ki. Little Mark Tube de bu duruma örnek verilebilecek türden bir amfi. İlk olarak baktığımızda amfinin üstündeki geniş parametrik EQ seçenekleri dikkatimizi çekiyor. Bu da bize geniş bir ton yelpazesi olduğunu gösteriyor. üzerindeki EQ parametrelerini incelediğimizde; low parametresi yaklaşık 40 Hz” ler civarında çok da geniş olamayan bir Q(Dar bir freq. aralığında) ile ±16 dB” lik boost ve cut yapabilme imkanı sunuyor. Low mid parametresinde  ise yaklaşık 360 Hz  civarında, high mid parametresinde 800 Hz ve high parametresinde 10kHz civarında ±16 dBlik boost ve cut olanağı sunuyor. Little Mark Tube”de belki de en can alıcı ve dikkat çeken noktalardan birisi de VPF ve VLE  parametreleri. Bu parametrelerden VPF(veriabale pre-shape filter) Mark Bass”ın kendine özgü bir filtre çeşidi. Bu filtre yardımı ile yaklaşık 380 Hz” ler civarında bir cut  uygulayabiliyorsunuz. Bu da istenmeyen low mid frekanslarından kurtulmanıza yarıyor. İkinci olarak VLE(vintage loudspeaker emulator) ise bir emulatör görevi görüyor ve yaklaşık 250 Hz” lerden başlayıp 20 Hz”lere kadar cut yapma olanağı sunuyor. Bu kadar geniş bir frekans aralığına müdahale edebiliyor olmamız gerçekten tonal bir zenginlik çıkmasına sebep oluyor. Tüm bu tonal ayarlamaları yaparken unutmamamız gereken şey “less is more”, fazlası zarardır yani EQ üzerinden fazlaca yaptığınız boost ve cut”lar istenmeyen seslerin çıkmasına ve ton kaybına neden olacaktır. Bu durumda da amfiye ve gitarınıza oldukça hakim olmanız gerekiyor.

 

İncelemeye devam ettiğimizde dikkat çeken bir diğer özellik solid state ve tube mix parametresi. Bu parametreyle ortaya çıkarttığımız tona ne kadar tube karakteri ekleyeceğimizi belirliyoruz.

Tüm bunların yanı sıra amfide 2 adet input bulunması hemen göze çarpıyor. Bu girişlerden ilki klasik TS(unbalanced) enstrüman girişi, diğeri ise TRS ve XLR (balanced) girişi opsiyonel olarak bu girişe 48V(phantom power) verebiliyorsunuz. Bu durumda kullanım alanınızı daha genişletmenizi sağlıyor. Amfinin arka paneline baktığımız da ise kabine gidecek 2 adet çıkış görüyoruz. Bunlardan birisi speakon bir diğeri ise trs jack çıkışı. Hemen yanında effect return, effect send, tunner out ve line out çıkışları bulunuyor.
 

Little Mark Tube
 
Line out çıkışının hemen yanında sinyali harici olarak EQ” lu mu yoksa EQ” suz mu yollayacağınızı belirleyen pre-post düğmesi bulunmakta. Bu da işinizi oldukça kolaylaştıracak özelliklerden birisi.

Son olarak Little Mark Tube” un çıkış gücüne baktığımızda, kullandığınız kabin eğer  8 ohm bir güce sahipse 300W RMS, 4 ohm ise 500W RMS gibi bir çıkış gücüne ulaşabiliyoruz. Bu da 2.9 kg” lık bir amfi için fazlaca güçlü olduğu anlamına geliyor.
 

 

 

Little Mark Tube
 

Kayıt Aşaması ve Tonal Karakteristik

Bir amfiyi ya da gitarı tonal olarak en iyi kayıtta ya da canlı performans sırasında anlarız. Bunun nedeni canlı performansta amfinin yüksek seste olması, kayıtta ise bütün ayrıntıların duyulabilmesidir. Bu nedenle de Little Mark Tube”ü stüdyoya sokma ihtiyacı duydum. Böylelikle hem ayrıntıları duyabilecek hem de yaptığım müdahaleler kayda nasıl yansıyor görebilecektim. Little Mark Tube ile birlikte yine Mark Bass marka Traveler 102p 2×10″ kabin  aldığım için amfi kabin uyum sorununu da ortadan kaldırmış oldum. Kayıtlar sırasında Fender 60’s Custom Jazz Bass kullandım. İlk olarak akustik olarak yalıtılmış bir odada amfinin oda içinde tınladığı yeri bularak başlamakta yarar vardı. Oda içinde amfiye uygun pozisyonu bulduktan sonra sıra mikrofonlamaya geldi. Bir basçı ve ses mühendisi olarak “bas gitarı da line”dan alırız” lafını oldukça çok duyduğum ve biraz da saçma bulduğumdan işin kolayına kaçmadan amfiyi mikrofonlama ihtiyacı duydum. Sonuç olarak amfi ve gitar bir ahenk oluşturup tek bir karaktere bürünebiliyorlar. Mikrofon olarak  AKG 414, Shure sm57, AKG D 112 tercih ettim. sırasıyla Shure sm57″yi off-axis olacak  bir şekilde amfiye yakın, AKG d112″i on-axis şekilde ve yine amfiye yakın, AKG 414 ü de amfiye 40 cm uzaklıkta ve polar paterni cardioid olacak şekilde ayarladım. Bu arada şunu belirtmemde yarar var. Amfi mikrofonlama tamamen oda modlarına bağlı, göreceli bir kavram. O yüzden doğrusu budur demek yanlış bir tabir olur. Kesinlikle bu işlemi dinleyerek ve doğru mikrofonları kullanarak yapmanızda yarar var. Tekrar konuya dönecek olursak mikrofonları ayrı ayrı Neve 8801 channel strip” den geçirdikten sonra Protools HD” ye ulaştırmış olduk. Aynı anda 3 mikrofonla kayda başladık. Jazz Bass ile oldukça uyum sağlayan Mark Bass üzerindeki geniş EQ parametreleriyle Jazz Bass”ın karakterini de bozmadan gerçekten yırtıcı tonlar çıkarmaya başladı. özellikle tube mix parametresi tonu öylesine sıcak bir hale getirdi ki belki de en dikkat çeken ve hoşuma giden şeylerden birisi bu oldu amfide. VLE ve VPH parametreleri de gerçekten başarılı filtreler. özellikle VLE parametresi, kayıt sırasında alt frekansların çamurlu ve boğuk gelmesini oldukça engelledi diyebilirim. Parametrik EQ üstündeki yaptığım müdahaleler oldukça dar bir Q ile olduğu için ton kaybı yaşamadan ince ayarlar yapabilmem mümkün oldu. Jazz Bass” la oldukça uyum sağlayan bu amfi kayıtlar sırasında çok enteresan tonlar çıkmasını sağladı. Ton olarak oldukça yuvarlak hatlara sahip olduğu için köşeli tonları sevenlerin çok da ilgisini çekecek türden bir amfi değil. Ama tüm frekansları oldukça balanslı bir şekilde alabileceğiniz için kayıtlarda gözünüz kapalı bir şekilde  kullanabilirsiniz.

 

 

Little Mark Tube
 
Son Olarak

Samimi bir şekilde söylemek gerekirse bu amfi gerçekten boyundan büyük işler yapıyor. özellikle profesyonel kullanımlarda tüm bas gitar modelleriyle oldukça kolay uyum sağlıyor. Bu amfiyi Zuhal Müzik”te bulabilirsiniz. Yalnız amfiyi denerken yanınızda gitarınızın olmasında yarar var. Başta da belirttiğim gibi amfi seçimi de gitar seçimi kadar emek isteyen bir uğraş. O yüzden gitarınızı tamamlayacak amfiyi seçerken iyice araştırıp kulağınıza doğru gelen tonun peşinde koşun.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here