Ana sayfa Haber LinkedIn satıldı peki büyük kurumsal şirketlerde çalışanların mesajları ne olacak?

LinkedIn satıldı peki büyük kurumsal şirketlerde çalışanların mesajları ne olacak?

0

Microsoft’un, bir network hizmeti veren sosyal platforma, büyük şirketlerin değerinden daha fazla para vermesi anlaşılabilir durum ancak konuyu şirket potansiyeli ve şirketin konumu açısından tartışmak gerekir. Microsoft, LinkedIn’in hangi yönüne bunca parayı dökmüş olabilir? Herkes LınkedIn’in potansiyeline verdiği konusunda hemfikir ancak hangi potansiyel? Zaten asıl kafa karışıklıkları burada başlıyor. Milyonlarca kullanıcısı olan bir iş platformundan bahsediyoruz. Firma sahiplerinin, çalışanların ve iş arayanların birbirileriyle iletişim halinde kalabilecekleri ortamlar. Yani, LinkedIn’e bağlandığınızda  bir köy enstütüsünden mezun olan kişiyle dünyanın geri kalanını yıllarca besleyebilecek bütçeye sahip iş adamlarını bulabileceğiniz bir ortamdan bahsediyorum. Böyle bir platforma sahp olmak, böyle bir ortama yatırım yapmak veya kontol sağlamak, herhangi bir ülkenin en büyük ticaret yollardından bir tanesine ve ya bütün petrol rezervlerine sahip olmasıyla eşit bir durum.

Bu duruma farklı açılardan bakalım. Birincisi, potansiyeliniz olan bir genç beyinseniz Microsoft’un sağlayacağı daha büyük bir insan kaynakları çalışmasıyla, kariyeriniz gerçekten hayalinizdeki gibi olabilir, kendinizi HoloLens’i geliştiriyorken bulabilirsiniz.Aslında Microsoft’un buradan yürüteceği halkla ilişkiler- insan kaynakları çalışmaları şimdiden şekillendirilmiş, Microsoft buradan büyük oranda eleman devşirecek. En azından firma içerisinden yayılan haberler bu şekilde. 

İkinci bakış açısı biraz daha tartışmaya ve açıklamaya açık bir konu. Bunu bir açıklama olarak söylüyorum ki; açılan davalar doğrultusunda beni mahkemelerde süründürmesinler

Şöyle bir düşünün; Yılda 4 tane akıllı telefon, ayda 100 bin adet laptop satışı yapabilen bir şirketin pazarlama müdürü olarak işinizin başındasınız ve LinkedIn’de hesabınız bulunuyor. Haliyle LinkedIn’den kurumsal açıdan tartışdığınız, konuştuğunuz özel konular bulunuyor. Sonuç olarak bu platform sizin rakibiniz tarafından satın alınıyor. Kendi açımdan biraz endişeye düşebilirdim. Burada devreye giren soru şu; LinkedIn’in satışıyla ilgili Microsoft gizlilik ile ilgili bir söz veriyor mu? Ve ya Microsoft LinkedIn’de tam anlamıyla söz sahibi olacak mı?

Bu konu şimdilik merak konusu ve şirketlerin gizlilik anlaşmasıyla ilgili ciddi bir açıklık getirmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here