Ana sayfa Haber LG ve Samsung”un tasarım anlayışı hata mı?

LG ve Samsung”un tasarım anlayışı hata mı?

0

Zihnimiz, beyinimiz gerçekten oval tasarım, kavisli tasarım, minimalist tasarımlara iyi reaksiyon veriyor. Bunun sonucu araştırmalarla elde edilmiş olsa da mobil cihazlarda uygulanan sürrealist tasarımlarla ilgili böyle bir veri yok. Mobil cihazlarda sürrealist tasarım akımı?  LG G Flex 2, Samsung Curved UHD TV, LG Curved TV, Samsung Note Edge ve geçtğimiz haftalarda tanıtılan Galaxy S6 Edge, sürralist yapıyla kendini gösterirken göz aşinalığı, beyin reaksiyonları, psikolojik sebepler TV’lere nasıl tepki oluşturulacağı bilinmiyor. Elektronik aletlerde sürrealist tasarımlarda devamlılık sağlanamaz, insan psikolojisi bölünür haliyle bu tasarım ile üretilen veya oluşturulan yapılar/tasarımlar popülerliğini kaybeder. Mimarlık açısından da sürrealist mimarlıkta da durumun tersi olsa da mobil teknolojilerle harcadığımız vakit göze alındığında böyle bir durum söz konusu değil.. 

LG’nin ve Samsung‘un sürrealist akımı kavisli akıllı telefonlardan geçer. Bu iki firma ürünlerini son zamanlarda kurumlara özel uygulamalar, yazılımlar ve özellikleriyle pazarlamaya çalışıyorken bu durum aslında oldukça vahim bir sonuç verebilir. Kurumsal kullanıcılar zaten iş dünyası nedeniyle oldukça meşgul bir gündem içerisinde olduklari için psikolojileri budenli sürrealist cihazları kaldırmayabilir. Yani diyoruz ki; Galaxy Edge, Note Edge, G Flex gibi sürralist ürünler, birkaç yıl içerisinde yerini modernist cihazlara bırakacaklar. LG G3 gibi dadacı bir akıllı telefon tasarımın da bence geleceği açık. 

Sürrealist tasarımlardan, Google’ın resmi tasarım dili olan Material Design‘a da değinelim. Material Design, gündelik kullandığımızın araç gereçlerle oluşturulan ve gündelik materyallerden aldığımız reaksiyonları örnek alan bir tasarım dili. Böylece zihinimiz bu tasarım anlayışına, yani daha gündelik bir dille oluşturulan tasarımla daha iyi anlaşır böylece bu cihazlarla günlük kullanım oranımız artıyor. Google X‘in araştırmasına göre, gündelik hayatımızda veya beyinin aşinalık oluşturmadığı tasarım hareketlerini ürünlerde veya cihazlarda kullanmak zihinsel yorgunluğa neden oluyor. üreticilerin sürrealist anlayışla tasarladıkları bu cihazlar, Material Design’la fazlasıyla tezatlık gösteriyor. Böylece bu tezatlık kullanıcıları firmalardan fazlasıyla uzaklaştırabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here