Ana sayfa Haber LG V20 Türkiye”de: Olmuş bu!

LG V20 Türkiye”de: Olmuş bu!

0

LG V20’nin özellikleri zaten önceden biliniyor ancak kullanışlılığı açısından V10’un geleneklerini sürdürecek mi, asıl mesele buydu. Yazıdan önce LG’nin bu sabah yaptığı lansman esnasında LG Türkiye Mobil İletişim Satış Müdürü Mehmet Ali Yıldırım, gayet alaycı bir tavırla “spekülatif haberlerden” söz etti. Konuyla ilgili herhangi bir haber görmedim ancak “LG Türkiye’nin Türkiye’den çekileceği” iddialarıyla ilgili epey sert bir yalanlama getirdiler. Yalanlamayı yapabilirsiniz, ancak bir toplantıda “spekülatif haber yapıyorsunuz” gibi bir açıklama hiç yakışık kalmadı, bir gazeteci olarak Mehmet Ali Yıldırım’ı üslubu açısından kınıyorum. 

Telefona gelecek olursak, LG V20, üreticinin en ciddiye aldığı akıllı telefon serisi. Kimse sorsak LG G serisi der ancak şu zamanlar V serisinin epey üzerine titredikleri gayet ortada. Sahadaki gözlemlerimize göre kullanıcılar LG V serisini, G serilerine oranla daha sempatiyle bakıyor ancak LG reklam kampanyalarını ve reklamlarını daha çok G serisine ayırdığı için V serisinin popülerliği fazla uzun sürmüyor. LG V20 ile toplantıda yeterli zaman geçiremedik ancak, şimdiden diyebilirim ki: “Olmuş bu!” 

Materyal: Materyali, ne metal ne de plastik. Kişisel olarak akıllı telefonlarda plastik kullanılması taraftarıyım. Plastik metale nazaran daha uzun süreli bir sağlamlık sağlar ve onarımı da oldukça ekonomiktir. Fakat LG’nin V20’de uyguladığı materyaller, sürtünme şartlarının yüksek olduğu ortamlarda kullanılan materyallerden oluşuyor. Hafif aliminyum ve yeni silikon temelli materyalleri bir arada kullandılar. Bu da cihazın düşüş merkezini silikon köşelere yönlendirerek camı ve diğer kısımları düşüş esnasında riske atmayacak bir özellik. Alüminyum materyalinin diğer hoşuma giden özelliği ise “ağır görünümüne rağmen” oldukça hafif olması. Akıllı telefonlarınızın kasaları en çok düşülerinde değil, cebe koyup çıkarma esnasında sürtünme dolayısıyla yıpranır, çizilir, zarar görülür. Bunun gibi havacılık sektöründe kullanılan materyaller, bunun da önüne geçecektir.

Yazılım: İşletim sisteminde Android Nougat sürümü çalışıyor. Ayrıca LG’nin kendi arayüzü de 5. Sürümüne geçmiş, oldukça güzel çalışıyor ve sadelikle çalışıyor. Ancak Google ile bir ortaklığınız varsa bana göre arayüz kullanılmaması daha olumlu olur. Hem cihazın ömrünü uzatır hem de güncellemelere reaksiyonu daha stabil olur. Yazılıma ek olarak Qualcomm’un Quick Charge’ın güncel versiyonu var ve dakikalar içerisinde telefonu şarj edebilen bir teknoloji. Yazılım konusunda biraz eksi not vermek durumundayım çünkü gerçekten çok kalabalık bir yazılım altyapısı var. Google Apps arayüzü var,(aşağıda bahsedeceğim) sürekli çalışan bir Quick Charge yazılımı var, LG’nin kendi arayüzü var ve Nougat’ın sistem arayüzü de epeyce yoğun çalışıyor malesef. Ayrıca fotoğraf ve diğer multimedya özellikleri de yazılım destekli, haliyle bu konuda biraz ısınma sorunsalı yaşanabilir. 

Hybrid Auto Focus ve multimedyası

V20 Hybrid Auto Focus (HAF) özelliği her zaman net fotoğraflar yakalamayı garantiliyor. Laser Detection AF, Phase Detection AF ve Contrast AF olmak üzere üç AF mekanizmasını entegre ederek hem video hem de fotoğraf çekimleri için tüm ortamlarda hızlı ve durağan otomatik odaklanma sağlıyor. V20 LDAF ya da PDAF çekilecek fotoğraf için uygun olup olmadığını belirleyerek Contrast AF ile odağı temizliyor. Kullanıcılar V20 ile her türlü ışıkta ve fotoğrafını çekeceğiniz kişi hareket halindeyken bile net fotoğraflar çekmenin avantajını yaşıyor. 

Ayrıca ses kayıdı özellikleri de dikkat çekici: 

. Kullandığı üç yüksek AOP mikrofon ile daha geniş dinamik frekans aralığında, stüdyo kalitesinde ses kaydedebilmelerini sağlayan bu özelliği, V20 kullanıcılarının geleneksel akıllı telefonların çok ötesinde, mükemmel ses kaydına ulaşmalarını sağlıyor. Stüdyo modu ile video kameralarda da bulunan kolay kullanılan tuşlar ile manuel ses kontrolü yapmak ve Müzik Kaydedici özelliği ile de kayıtlı müzikler üzerinde söylenen şarkıyı yüksek kalitede kaydetmek mümkün.

Ses fonksiyonlarını ve tasarımını daha ileriye taşımak için, LG, B&O Play ile işbirliğini sürdürüyor. Bu işbirliğinin sonucu olarak ortaya çıkan LG V20″nin doğal, dengeli sesi, B&O Play”in desteğini barındırıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here