Ana sayfa Mobil LG lansmanında neler yaşandı?

LG lansmanında neler yaşandı?

0

LG lansmanına gittik ve yeni amiral gemisi Optimus G’yi denedik
 

Geçtiğimiz günlerde LG Türkiye tarafından bir lansman düzenlendi. Technotoday adına olarak biz de yerimizi aldık. Lansmanda LG’nin yeni modellerini deneme şansımız oldu. Tabii ki gecenin yıldızı yeni amiral gemisi LG Optimus G’di. Lafı daha fazla uzatmadan ayrıntılara geçelim. Bu arada lansmanda çektiğimiz videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.


 

LG Optimus Vu

Phablet sınıfındaki Optimus Vu, 5 inçlik 1024×768 çözünürlüğünde XGA IPS dokunmatik ekrana sahip. Cihaz gücünü 4 çekirdeli Nvidia Tegra 3’ten alıyor. Aslında 4 çekirdeğe ek olarak 1 çekirdek daha var. Ancak bu çekirdek daha az yük getiren işler için kullanılıyor. 1.5 GHz’de çalışan CPU’ya ek olarak 12 çekirdekli GPU bulunuyor. Optimus Vu’da 8 megapiksel arka, 1.3 megapiksellik ön kamera kullanılmış. 168 g ağırlığındaki üründe 32 GB dahili depolama alanı var. Cihazda 1 GB RAM ve 2080 mAh batarya var. İşletim sistemi olaraksa Android 4.0 Ice Cream Sandwich bulunuyor.

Optimus Vu’da menüler arası geçişler akıcı şekildeydi. Ancak 4.1 Jelly Bean olsa Project Butter ile daha akıcı olabilir. Diğer yandan tabii ki üründeki bazı uygulamaları denemeden olmazdı. Vu, uygulamaları rahat bir şekilde açıp, çalıştırıyor. Dokunmatik ekranı da başarılı. Ekran rahat şekilde oyun oynamak, video izlemek, bir şeyler okumak ve daha birçok iş için geniş alan sunuyor. Cihazdaki 2080 mAh bataryanın ne kadar süre gidebileceğini öğrenmek için aslında Vu’yu bir iki gün kullanmak gerekli. Böylece yoğun kullanımda veya standart bir kullanımda nasıl performans göstereceği belli olur. Ancak 2080 yerine daha yüksek mAh değeri olan batarya daha iyi olurmuş.
 

 

LG lansmanına gittik ve yeni amiral gemisi Optimus G’yi denedik
 

LG Optimus L9

Optimus L9’da 1 GHz’lik çift çekirdekli Cortex-A9 işlemci, PowerVR SGX540 GPU, 1 GB RAM, 4 GB dahili depolama alanı bulunuyor, ayrıca 32 GB’a kadar microSD kart desteği sunuyor. Cihaz Android 4.0 Ice Cream Sandwich’i kullanıyor. Ekran olaraksa 4.7 inçlik 960×540 çözünürlükte IPS LCD yer alıyor. L9, 5 megapiksel arka, VGA ön kameraya sahip. 2150 mAh’lık bataryası var. L9’da dikkat çeken özelliklerden biri ise Q Translator isimli uygulaması. Bu uygulama, kamera ile taratılan herhangi bir cümleyi 44 farklı dilde çevirebiliyor. Bu işi ise LG tarafından OCR (Optical Character Recognition) olarak adlandırılan teknoloji ile yapıyor. Mesela yurtdışına gittiniz, gittiğiniz yerin dilinde olan bir broşürü kamera ile taratıp, Türkçe’ye çevirebilirsiniz. Lansmanda bunun denemesini yaptık. L9 hızlı ve kolay bir şekilde çeviriyi yaptı. Tabii ki bazı eksiklikleri vardı, ancak anlaşılacak bir şekilde çevirmeyi başardı.
 

 

LG lansmanına gittik ve yeni amiral gemisi Optimus G’yi denedik
 

LG Optimus G

İşte geldik LG’nin yeni amiral gemisine yani Optimus G’ye. Telefonun kısaca teknik özelliklerinden bahsedecek olursak Optimus G; dört çekirdekli 1.5 GHz’lik Krait işlemci, 2 GB RAM, Adreno 320 GPU, 32 GB dahili depolama alanı, 2100 mAh batarya, 13 megapiksel arka kamera, 1.3 megapiksel ön kamera, 4.7 inçlik 1280×768 çözünürlükte True HD IPS+ ekrana sahip. Telefon ele son derece rahat bir şekilde oturuyor. Tasarımı güzel olmuş, böylece kullanımda sorun yaratmıyor. Arka kapağı güzel yapılmış.

Optimus G multitasking işlemleriyle dikkat çekici. Herhangi bir şeyle uğraşırken diğer yandan video izleyebilirsiniz. Videonun transparanlığını da ayarlayabiliyorsunuz. Böylece arkada başka bir şeyle uğraşırken veya menüde dolanırken diğer yandan videoya da bakabilirsiniz. Aslında açık olan iki işlemi birlikte görebiliyorsunuz. Deneme için bunu yaptık ve Optimus G başarılı oldu. Diğer yandan Optimus G’de L9’da da bahsettiğimiz LG’nin özel uygulaması olan Q Translator, ayrıca Q Slide ve Q Memo da yer alıyor. Deneme amacıyla çektiğimiz fotoğraflarda 13 megapiksellik kamera iyi iş çıkarttı. Telefon işlemcisi ve 2 GB RAM ile birlikte son derece akıcı bir performans sunuyor. Tabii ki yeni amiral gemisini Quadrant ve AnTuTu ile teste sokmadan edemedik. LG Optimus G ülkemize yılbaşından sonra gelecek gözüküyor.

 

Benchmark sonuçları:

Quadrant


 

AnTuTu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here