Ana sayfa Donanım LG G6 İnceleme

LG G6 İnceleme

0

Selefi LG G5 ile kıyaslandığında modüler tasarımdan uzaklaşan LG G6, Samsung S8 ve S8+ ile benzer özellikte bir ekrana sahip olarak karşımıza geldi. 18:9 ekran oranına sahip LG G6, Samsung’un yeni amiral gemileri ile kıyaslandığında %80 ekran/gövde oranı olarak biraz daha geride kalsa da 7.9mm kasa kalınlığıyla rakibinden bir miktar daha ince. 1440×2880 çözünürlük ve onu koruyan gorilla glass 3 ile gelen LG G6, G serisinde diğer telefonlardaki gibi açma/kapama ve aynı zamanda parmak izi olarak kullanılabilen tuşu arkada konumlandırmış durumda. S8/S8+ ile karşılaştırıldığında çok daha ergonomik bir kullanımı olan tuşu kullanırken hiç bir karışıklık yaşamıyorsunuz.

Klasik yapısını modülerlik kazanmak için G5’te değiştiren LG bu modeli ile klasik G serisine dönmüş durumda.  Teknik anlamda bakıldığında bekleyenleri ufak bir hayal kırıklığına uğratan işlemcisi günümüz için fazlası ile yeterli olmasına rağmen, Snapdragon 835 bekleyenlere yetmemiş olabilir. 4GB bellek ile kullanıma sunulan LG G6’nın bölgesel farklılıkları bulunabiliyor. Arttırılabilir belleği, telefonu 32GB olarak tercih eden müşterilerine telefonun hafızasını ilerde ihtiyaçları doğrultusunda genişletmelerine olanak sağlıyor. Quick Charge 3 ve USB Type-C ile ortalama 90dk da şarj olan 3300mAh bataryası, G6’nın günlük kullanımına 5.7″ ekranına rağmen yeterli geliyor. Yapısal anlamda değerlendirmemizin sonuna gelirken IP68 ile 1.5 metreye kadar suya karşı dayanıklılık sağladığını da hatırlatalım.

 

Devasa ekranı ve yüksek ekran/gövde oranı ile en büyük yeniliğini ekranında yapan LG, ekranın en boy oranını 1/2 gibi sıradışı bir formata çekmiş durumda. Rakibi Samsung ile pazardaki ekran standardını değiştirip değiştiremeyeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz. Uygulamaların bu ekran standardına geçip geçmeyeceği de bu konuda önemli. Zira gerek rakibi S8/S8+ gerekse G6 şu an için bazı uygulamalarda 16:9 oranının dışında kalan kısımları siyah barlar olarak gösteriyor.

Android işletim sisteminin bir özelliği olan doğuştan ekran ölçeği ayarlama özelliği (rescaling) ise uygulamaların genelinde işe yarıyor. IPS LCD ekranı ile siyah renkleri vermekte AMOLED ekranın başarısını yakalayamıyor ve Google DayDream yapay gerçekliğini de desteklemiyor. Fakat kullandığı HDR10 ve Dolby Vision desteği sayesinde, eğer izlenen video da aynı özelliğe sahip bir kamera ile çekildiyse, çok daha iyi zıtlık ve renk derinliği değerlerine sahip oluyor. LG, Netflix’in HDR destekli dizilerini izlemek içinse bir program güncellemesi yayınlayacağını duyurdu. Always on özelliği sayesinde V serisindeki gibi ikinci bir ekranı olmasa da bildirimlerin her an göründüğü bir ekran özelliğine sahip. 

 

LG G6, selefi G5 gibi çift arka kamerası ile karşımızda fakat bu kameralar derinlik kazandırmak ya da monokrom sensör için kullanılmıyor. 13MP olarak konumlandırılan iki kameranın biri 125 derecelik geniş açılı lense sahip. Bu lensi manzara ya da geniş açıya ihtiyaç duyduğunuz diğer çekim modlarında kullanabilirsiniz. Optik görüntü sabitleyicisi ve klasik G serisi kamera başarısı aşikar olan model yine de G5’ten sonra daha yenilikçi bir teknoloji bekleyenlere yetmemiş olabilir. 

Uygulamalar için ayrıca bir menünün olmadığı G6, ekranların tamamına dağıtılmış uygulamaları, daha önceki modellerde de olduğu gibi çoklu pencere özelliği ile iki uygulamayı aynı anda kullanımına olanak sağlıyor. Klasik ve sevilen arayüzünü pek değiştirmeyen LG, Google Assistant özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Diğer telefonlarda olduğu gibi “Ok Google” diyerek aktif hale getirebileceğiniz asistan özelliğinin sadece ana ekranda aktif olduğunu hatırlatalım. 

LG G6 Fiyatı: 2,400

Artıları:
–    Artırılabilir bellek
–    Gorilla Glass
–    Suya dayanıklı

Eksileri:
–    VR desteği olmaması
–    LCD ekran

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here