Ana sayfa Haber LG G3 incelemesi

LG G3 incelemesi

0

Test merkezimizin bu ayki şeref konuğu LG“nin geçtiğimiz ay içerisinde ülkemizde satışa sunduğu amiral gemisi G3. Bir önceki bayraktarı G2 ile sadece ülkemizde değil tüm dünyada muazzam bir başarı yakalayan LG”nin hedefi G3 ile çıtayı bir adım daha yukarı taşıyabilmek. Gördüğümüz kadarıyla da ilk satış rakamlarına baktığımızda işlerin beklendiğinden bile iyi gittiğini görüyoruz.  

Ekran

LG G3“ü mevcut tepe seviye rakiplerinden ayıran en önemli özellik 5.5-inç”lik ekranının FHD (1080×1920) değil, 2K/QHD (1440×2560) çözünürlüğü ile gelmesi. Bu ekran büyüklüğü/çözünürlük oranı ile 500ppi değerini aşan ilk “anakım” akıllı telefon ünvanını kazanan LG G3“ün ekranı tek kelimeyle harikulade… demek istedik ancak maalesef bazı aksaklıklar var. Şöyle ki, 1080p ile 1440p arasındaki farkı ayırt etmek çok ama çok dikkatli bakmadıkça (ki obsesif değilsek hiçbirimiz böyle bakmayız!) imkansız. Geriye ekran parlaklığı ve güneş altı okunabilirlik kalıyor ki, bu ayaklarda rakipleri ile benzer performans sergiliyor. örneğin güneş altı okunabilirliğini Galaxy S5″ten kötü, iPhone 5S ile kafa kafaya ve  Xperia Z2 ile HTC One M8“den daha iyi bulduk biz. G2″nin en önemli sorunu olan renk doğruluğu ise kesinlikle G3″tye giderilmiş. Hatta sadece Z2″nin renkleri daha isabetli. özetle G3″ün ekranı mükemmel olmasa bile oldukça iyi diyebiliriz.

Performans

Gücünü 2.5GHz hızında çalışan 4 çekirdekten ve Adreno 330 GPU”sundan alan Snapdragon 801AC yongaseti ile gelen LG G3″ün RAM miktarı ise depolama kapasitesine göre 2GB (16GB dahili hafızalı model) ile 3GB (32GB dahili hafızalı model). Modelin QHD çözünürlüğünün GPU performansına yaptığı “olumsuz etki” %5-10 arasında değişiyor. Yani sentetik testleri geçip pratik kullanıma geldiğimizde hiçbir kaybımız yok diyebiliriz. Alet – onlarca uygulama açıp canına kast etmediğimiz sürece!- yağ gibi akıyor. 2GB”lık versiyonu böyleyse 3GB”lığı nasıldır kimbilir! özetle akıcılıktan yana hiç sıkıntınız olmasın. Asayiş berkemal. Canımızı sıkan tek olumsuz şey, cihazın belirli senaryolarda (örn. 4K video modu) aşırı biçimde ısınması ve uyarı vermesi. Bu tür durumlarda parlaklığı açmamıza izin vermiyor mesela. Oyunlarda bu tür bir durumla karşılaşmadık gerçi ama yine de temkinli olmakta fayda var.

Tasarım/Malzeme kalitesi

LG G3“ün arka kapağına uzaktan bakıp da metalimse görüntüsüne aldanmayın. çünkü yan bantları hariç o da aynı S5 gibi plastik tasarıma sahip. Bunun avantajı metal gövde ile gelen One M8 ve Z2 gibi rakiplerine kıyasla daha hafif olması ve kapağı değiştirilebildiği için çizilme vs. gibi durumların çok da dert edilmemesi. G3″ün komut tuşları da G2″deki gibi bildiğimiz gibi arkada yani cihazın yanları herhangi bir fiziksel tuşa ev sahipliği yapmıyor. Belki alışana kadar güçlük çekerseniz ama emin olun alıştıktan sonra çok daha verimli olduğunu görüyorsunuz bu tasarımın. Modelin tasarımının en mükemmel tarafı ise hiç kuşkusuz ekranın kasaya oranı. G3“ün tüm ön kasasının %76″sı ekran ve yan çerçeveler neredeyse yok. İşte bu tasarım tek kelimeyle mükemmel bir görsellik kazandırıyor modele. Yuvarlak hatları ise tek elle kullanılabilirliği ciddi anlamda kolaylaştırıyor. 5.5-inç”lik boyutu ile telefondan ziyade tabletfon gibi duran G3 rakiplerinin tümünden daha yüksek bir ekran alanı sunmasına rağmen tek elle kullanılabilirliğinden pek bir şey kaybetmiş değil.

 

Kamera

Açıkçası LG”ninki kadar dalgalı bir performansa sahip başka bir kamera görmedik. G2“deki değişkenlik aynen bu modelde de sürüyor. 13MP”lik kamerası uygun ışık koşullarında çok iyi iş çıkarsa da, parlak ya da karanlık ortamlarda stabilitewyi bir türlü tutturamıyor ve bir iyi bir kötü çekiyor. üstelik peşi sıra çekimden bahsediyoruz. Yine G2″den tanıdığımız karanlık ortamlarda kameranın “yavaş hareket etmesi” sorunu da sürüyor. Yani kısacası LG“nin bu konuda ciddi bir yazılımsal iyileştirmesi gitmesi gerekli. Evet; bunlar olumsuz tarafları. Olumlu tarafları da var ama tabii ki. Mesela yukarıda da belirttiğimiz gibi uygun ışık koşullarında çekilen fotolar gayet iyi. Keza lazer odaklanma denilen ve saniyenin ¼”ünde kusursuz odaklanmayı sağlayan yeni odaklanma sistemi bizi hareketi nesnelerde bile yarı yolda bırakmıyor. Bir diğer güzelliği ise arayüzün sadeliği. Şimdiye kadar gördüğümüz en basit ve kafa karıştırmayan arayüze imza atmış LG. Keza modelin selefine kıyasla görüş açısı genişletilen 2.1MP”lik ön kamerası da selfie”ciler (yani TDK”nın yeni kelimesi ise özçekim) için yeterli performansı sunuyor. 4K çekim desteği de sunan G3″ün doğal çözünürlüğünde (yani 2K) çekim modunun olmaması ise bir diğer enteresan vak”a. Kısacası G3″ün kamerası bizi –hem olumlu hem de olumsuz anlamda- ciddi derecede şaşırttı. Bu arada performans başlığında belirttik ama burada da hatırlatalım: 4K çekimde cihaz aşırı ısınıyor ve uyarı veriyor.

 

Ses

Bizim  açıkçası modelde en beğendiğimiz noktalardan birisi de ses kalitesi ve özellikle de hoparlör ses yüksekliğindeki artış oldu. öyle ki şimdiye dek dinlediğimiz en temiz ve en yüksek hoparlör ses çıkışı G3″ünki oldu. Ki buna One M8 da dâhil. Kulaklıkta ise One 

M8″e geçilse de S5 ve özellikle de Z2“nin kesinlikle önünde.  Kutu içerisinden çıkan kulaklıklar One M8“dekilerle paralel kalitede ve eğer odyofil değilseniz alternatif bir kulaklık almanıza inanın hiç gerek yok. Kısacası eğer model çift hoparlörle gelmiş olsa idi HTC One M8″den bile daha iyi diyecektik. Ki bu haliyle bile mükemmele yakın. Kısacası G3 müzikseverlerin rahatlıkla tercih edebileceği bir model.

Batarya

Ve son olarak da bataryasına değinelim: LG G2 çıktığı zaman, o zamana dek görülmemiş batarya performansı ile adeta hepimizi şok etmişti hatırlarsak. İşte LG, G3 ile birlikte bir adım daha yukarı taşımış çıtayı. Tüm rakipleri içerisinde en iyi batarya performansına sahip olmanın yanında en kısa sürede şarj olan model yine kendisi. üstelik bataryası değiştirilebiliyor da. Yoğun kullanımda bizi rahatlıkla bir gün götüren model standart kullanımda ise iki günü çıkarıyor. özetle LG G3 anaakım modeller içerisinde günümüzün en iyi batarya performansına sahip tepe seviye akıllısı.

 

özetle

LG G3, bazı ufak tefek aksaklıklarına rağmen satın alabileceğiniz en iyi akıllı telefonlardan birisi. özellikle ekranı ve tasarımı mükemmel. Ama yine de eğer halihazırda LG G2 kullanıyorsanız, G3″e terfi etmek için fiyatının biraz daha düşmesini beklemeniz yerinde olur.

 

Satış Fiyatı:

1,999 TL (16GB)

2,199 TL (32GB)

  

Ouarkod ile video incelememize ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here