Ana sayfa Haber LG G3 çatlama nedenleri tasarım sorunu ve olması gereken

LG G3 çatlama nedenleri tasarım sorunu ve olması gereken

0

LG G3‘lerin ilk serilerinde genellikle, hatta birçoğunda çatlama problemi baş gösteriyordu. LG, bu problemle yakından ilgilense de pek fazla çare bulamadı, tek çareyi yeni modellerde aynı materyalleri kullanmamakta buldu. Sadece materyal değil, tasarımın da etkili olduğu bu çatlama konusunda ilk seriler epeyce etkilendi. Neyse ki herhangi bir çatlak büyüklüğü, ses kayıbı veya infared komutlarında aksama gibi problemler baş göstermiyor.

Technotoday.com.tr olarak bu uzun soluklu probleme bir ışık tutarak, problemin nedenlerini kendimizce biraz araştırdık ve elle tutulur 3 farklı nedene ulaştık.

1- Materyal: LG G3, sadece plastik değil, aynı zamanda cihazın ekranını koruyan metal çerçevelerle kaplı. Yani LG G3‘lerinizin çevresini dolaşan o parlak kısım metal alışımlı, ağırğı da asıl bu metal kısımı veriyor. Oldukça önemli bir vazifesi var; düşüş sırasında darbelere karşı ekranı, internet ağı ve anten donanımlarını koruyor. Metalin temel olarak bir hastalığı vardır ve bu hastalık uçak sektörünü, mimarlık sektörünü fazlasıyla etkileyen bir materyal hastalığıdır. Metal, yorulma, aşınma gibi problemlerden müzdaripken, mühendisler hala bu problemin önüne tamamiyle geçebilmiş değil. Yorulan metaller, aşınan metaller zamanla çatlaklara neden olur. LG G3‘te de karşılaşılan problem tam olarak da bu.  Nihayetinde, eğer yeni bir LG G3 alacaksanız LG‘nin çatlama problemlerinden aldığı geri bildirimler ve şikayetler üzerine üretilen LG G3‘ler olacaksınız. Fakat ilk serilerde bu çatlaklar görülmeye devam ediyor.

Burada sorulan soru, neden cihazın diğer bölgelerinde değil de, özellikle kulaklık giriş ve çıkışlarında, infared bölgesindeki yuvada oluşuyor? LG, sanıyoruz ki o bölgeleri yorulmalara ve aşınmalara karşı yeterince hazırlıklı geliştirilmemiş. Böylece yorulan metal, en zayıf bölgeden çatlamaya başlıyor. Fakat diğer bölgelerin plastik olması nedeniyle bu çatlaklar sorun olmayacak kadar küçük boyutlarda.

LG G3 çatlaklarını 2. nedeni ise, aslında zarar değil fayda sağlıyor. Bu çatlaklar, tasarımın neden olduğu ve plastik kısımların neden olduğu darbe emiş gücünden kaynaklanıyor. LG G3′lerin alt ve üst kısımdaki kavisli yapısı, düşme anlarında darbeyi bu bölgelere yoğunlaştırarak metalin darbeye direnmesini ve plastiğin darbeyi emmesini ve dağılmasını sağlayabiliyor. Böylece üreticinin zayıf karnı olan bölgeler çatlayabiliyor. Belki de bu çatlaklar olmasaydı, darbe ekrana veya iskelete yansıyarak daha büyük arızalara neden olabilirdi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here