Ana sayfa Makale Lexicon I-ONIX

Lexicon I-ONIX

0

Lexicon I-ONIX U42S, ismine yakışır bir masaüstü çözüm. Masaüstü derken gerçekten kelime anlamını kastediyorum. Tasarımı sayesinde monitörünüz ile klavyeniz arasına koyabileceğiniz ve üzerinde zevksiz düğmeleri, kablo girişleri olmayan bir arayüz

Lexicon I-ONIX U42S
Hangi arayüzü alayım dediğimizde kendimizi balta girmemiş bir ormanın içerisinde bulabiliriz.  Birçok marka, model ve fiyat aralığı kararımızı zorlaştırır. Her zaman söylediğim şeye geri dönüyorum: neye ihtiyacınız var ve ne kadar bütçeniz var? Bu sorulardan sonra bana göre en önemli şey tasarımdır. Daha öncede bahsettiğim bazı şeyleri tekrarlamak istiyorum. Günümüzde ses kalitesi ve örnekleme frekansları çözülmüş durumda. Bundan 6-7 sene önce bazı klasmanlardaki ses kalitesi ve örnekleme sorunlarından bahsedebilirdik. Günümüzde jitter ve samplingrate problemlerini ancak en alt seviyelerdeki modeller için kullanabiliriz. Onlar da muhtemelen iki rakamlı fiyatlara sahip olduklarından baştan kabul edilmiş sorunlar olacaktır. Bu nedenle dikkat ederseniz son yıllardaki yorumlarımda güzel ses kalitesine pek değinmiyorum, hele hele  “kaliteli ses, sıcak ses” gibi mideden gelen inanç terimleri hiç kullanmıyorum. Günümüz teknolojisinin hedefi sesi yüksek frekansta dijitalize etmek değildir.

 

Tabi ki 16 bit- 24 bit 32 bit ve intern 64 bit prosesörler arasındaki evrim tartışılamaz, bilim rekabet ve ileriye gitmek için inanılmaz bir hareket içerisinde. Fakat bu ARGE’ler artık daha çok ergonomi ve dizayna kaymış durumda.   Lexicon I-ONIX U42S

Kısacası ne istediğinizi bildikten sonra yönlendiğiniz klasman cihazlarda, ergonomi / kullanılabilirlik ön plana çıkıyor. Arayüzlerde de durum değişmiyor. ‹lk etapta kanal sayısı ve samplingrate belirleyici  olabiliyor. Daha sonra hemen tasarım dikkati çekiyor. Hele Bahsettiğimiz Lexicon gibi bir marka ise ses kalitesi konusu direkt müfredat dışı kalıyor. çünkü zaten ses kalitesinde sorun diye bir gerçeklik yok artık.

“Masaüstü çözümler” cümlesi prodüksiyon dünyasında sakız olmuş durumda; her yerde duyarsınız. Benim Mac”im stüdyoda masanın üzerinde duruyor. Gelenler “neden masanın üzerinde duruyor” deyince, ben de “bu desktop bilgisayar” diyorum; nerede duracak başka?  Madem üretici bir tasarım yapmış, bunu kullanalım.

Lexicon I-ONIX U42S, ismine yakışır bir masaüstü çözüm. Masaüstü derken gerçekten kelime anlamını kastediyorum. Tasarımı sayesinde monitörünüz ile klavyeniz arasına koyabileceğiniz ve üzerinde zevksiz düğmeleri, kablo girişleri olmayan bir arayüz. Tam anlamıyla büro stili hi-fi görünümünde bir estetiğe sahip. Bu arayüz, iki, dört ve sekiz analog girişe sahip olan üç farklı model olarak üretilmiş.  24-Bit/96 kHz çözünürlüğe ve 48V Phantom enerjiye sahip. Bu sayede kondensator mikrofonlar rahatlıkla kullanılabiliyor. Sinyaller 4 adet Mic-Preamp ile güçlü ve renk değiştirmeden konvertörlere iletiliyor. Lexicon, preamp konusunda uzun yıllar tecrübesi olan dbx firmasına güvenmiş. Preamp’ler maksimum 58dB’lik bir artış gerçekleştirebiliyorlar. Bu değer line sinyallerinde 32dB.  Lexicon I-ONIX U42S ilk etapta göze çarpmayan İki enstrüman girişine sahip.

 

 

Lexicon I-ONIX U42S

Bu girişler cihazın yan tarafında bulunuyor. Bu Hi-Z bağlantılara bas  ya da gitarı direkt girebiliyorsunuz. Enstrüman girişlerinin yanlarda olması sayesinde arayüzün devamlı arkasını çevirmek zorunda kalmıyorsunuz. Pratik bir çözüm.  Stereo S/PDIF  I/O sayesinde uyumlu ortamla da giriş çıkışları arttırmak mümkün. Diğer bir avantajı ise   MIDI I/O. çıkış olarak bir master ve yine yan taraflarda bulunan iki kulaklık opsiyonu mevcut. Bu arayüz, bilgisayar ortamı ile haberleşmeyi USB bağlantısı sayesinde gerçekleştiriyor. Lexicon I-ONIX U42S’ in ön yüzeyinde gerekli tüm kontrol üniteleri mevcut. Kulaklık level pot’larının yanında sinyal girişi için gain pot’ları bulunuyor. Eğer birinci ve ikinci enstrüman girişlerine sinyal girişi varsa ilk iki pot otomatik olarak line gain haline geliyor. İki stereo düğmesi sayesinde  ? ve ? girişler stereo durumuna geçiyor. Bu şalter açıkken Kanal 1 ve 3 sol çıkışa, 2 ve dört sağ çıkışa yönleniyor. ön panelde sekiz kademeli LED göstergeler ve dev gibi output pot’u tasarımı tamamlıyor. 24 bit / 96 Khz sayesinde profesyonel standartta çalışmak mümkün.

 

 

 

Lexicon I-ONIX U42S
Her prodüksiyonda önemli noktalardan birisi kulaklık miksidir. Lexicon I-ONIX U42S DAW üzerinden geçen sinyalin sebep olduğu gecikmeyi, direct monitoring ile ortadan kaldırıyor. Monitor mix pot’u sayesinde DAW’dan gelen sinyal ile giren sinyali kademesiz olarak miksleyebiliyorsunuz, bu sayede kişisel oranlar yakalamak mümkün. 

Bildiğiniz üzere Lexicon yüksek kalite reverb konusunda dünyada efsane haline gelmiştir. Lexicon I-ONIX U42S’u satın aldığımızda bu tecrübeden yararlanmasak olmazdı. O yüzden, bize bir Cubase LE ve Pantheon II Reverb Plugin’ini pakette sunuluyor. Pantheon II, tabi ki Lexicon hardware reverb’leri gibi değil ama sisteminizde Lexicon farkını hissettirecek parametreleri duymanızı sağlayabiliyor. Bu pakete ve tasarıma 370 Euro’ya sahip olabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here