Ana sayfa Ürün İnceleme Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

0

Bu ay test merkezimizin konuklarından biri de Lenovo”nun ThinkPad X serisi altında konumlandırdığı karbon fiber tasarıma sahip, üst seviye ultrabook modeli olan ThinkPad X1 Carbon. Bundan 1.5 yıl kadar önce çıkan selefinin hem oldukça başarılı satış rakamlarına erişmesi hem de tüketicilerden oldukça olumlu geri dönüşler alınması neticesinde modeli yenilemeye karar veren Lenovo karşımıza selefini aratmayan ThinkPad X1 Carbon”un 2014 versiyonu ile çıktı. 

X1 Carbon”un 2014″e ilk baktığımızda, zaten başarısı tutmuş bir serinin üzerinde haklı olarak radikal değişikliklere gitmeyen Lenovo”nun, temel çizgileri korumakla birlikte donanımsal dopinge ve tasarımsal makyaja yer verdiğini görüyoruz. Kasanının yanı sıra dokunmatik ekranı, Windows 8.1 Pro işletim sistemi, yüksek çözünürlük seviyesi ve Intel”in Haswell tabanlı dördüncü nesil işlemcisi ile her anlamda tatmin edici bir performans vaat eden X1 Carbon”u mercek altına alalım… 

 

TASARIM 

Karbon fiber ve magnezyum alaşımlı kasa
ile tasarlanan X1 Carbon”un dış görünüşü selefi ile aynı. Mat malzemenin kullanılması sebebiyle ele muazzam biçimde oturan model sadece 1.7 cm”lik kalınlığı ile de tatmin edici. 1.4 kilogramlık ağırlığı ile kendi sınıfının hafif temsilcileri arasına giremiyorsa da bu açığının temel sebebi oldukça dayanıklı bir kasa ile tasarlanması. Şöyle ki çok şiddetli olmamak kaydıyla darbelere ve 

düşmelere karşı dayanıklılık arz eden model bunun yanı sıra aralarında basınç testi, sıvı testi, titreşim ve şok testi ve nem testi gibi testlerin olduğu pek çok askeri testten de (MIL-STD-810G standartları) yüzünün akıyla çıkmayı başarmış durumda. Açıkçası tüm bunları beraber değerlendirdiğimizde 1.7 kg. ağırlığını da hoş görmememiz için hiçbir sebep bulamıyoruz. 

EKRAN 

öncesi gibi bu model de 14-inç”lik ekran büyüklüğünde gelse de, bu sefer selefinden farklı olarak, iki farklı çözünürlük seçeneğine (1600×900 ve 2560×1440) sahip. IPS panelli (ve dokunmatik opsiyona da sahip olan) ekranı tam mat olarak tanımlayamasak da ışık yansılarının “kabul edilebilir” düzeyde olduğunu söyleyelim. Güneşe doğrudan maruz kalmamız halinde ise sıkıntı yaşayabiliyoruz. Renk kalibrasyonu başarılı, görüş açıları ise gayet yeterli olan ekranın geriye doğru 180 dereceye kadar yatması da kullanım senaryolarını arttıran bir avantaj. 2560×1440 çözünürlüğe uygun uygulamaların halen çok olmaması ise can sıkıcı bir detay. Gerçi Windows 8.1″in desteği mevcut, keza Google Chrome gibi destekleyen uygulamalar da standart çözünürlüklere göre farkını hemen ortaya koyuyor.

 

 

DONANIM VE BAĞLANTILAR 

Intel Haswell tabanlı ve çift çekirdekli
Core i7-4600U (2.1GHz) işlemci ile Intel HD Graphics 5000 dahili grafik ünitesine 8GB RAM”in eşlik ettiği modelin tahmin edeceğimiz gibi performans açısından hiçbir sıkıntısı yok. 256 GB”lık bir SSD”de bize hem hızlı hem de yeterli depolama olanağı sunuyor. Bağlantı yuvalarına baktığımız vakitse iki adet USB 3.0 ve HDMI yuvasını görüyoruz. Keza kutu içeriğinden çıkan bir aparatla ethernet bağlantısı da kurabiliyoruz. Wi-Fi, BT 4.0 gibi standart bağlantılara ek olarak modelin öne çıkan bir diğer yanı ise parmak izi okuyucuna sahip olması. 

BATARYA 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon”un en hoşumuza giden özelliklerinden bir diğeri ise bataryası oldu. Hızlı şarj özelliği sayesinde yarım saatte %75 oranında dolan model, normal senaryolarda 8 saate yakın kullanım süresi ile de oldukça memnun etti bizleri. Keza hem son derece serin hem de sessiz çalıştığının da altını önemle çizelim. 

DIĞER YENILIKLER 

Lenovo yeni X1 Carbon”a tasarımsal anlamda pek dokunmasa da işlevsellik ve tasarımın birlikte sunulduğu yerlere yönelik geliştirmeler yapmayı da unutmamış.
Şöyle ki yeni model selefinden farklı olarak tamamen dokunmatik olarak kontrol edilen multimedya tuşlarına kavuşmuş durumda keza aynısı işlev tuşları için de geçerli.
Buna ek olarak yine yeni modelle birlikte “Ses Tanıma” ve “Kamera Jestleri” gibi
yeni özellikler de gelmiş. Artık Lenovo ile özdeş hale gelen Track Point”ten de tabii ki vazgeçilmemiş. 

öZETLE 

Lenovo ThinkPad X1 Carbon incelememizin başında da belirttiğimiz gibi paranın satın alabileceği en iyi ultrabook modellerinden birisi. Tabii eğer bütçeniz elveriyorsa. çünkü incelememize konu olan tepe konfigürasyon modelin (dokunmatik ekran ve 2560×1440 çözünürlük) yurtdışı satış fiyatı 2,000 dolar dolayında. ülkemize giriş yaptığında ise muhtemelen 6,000 TL”yi görecektir. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here