Ana sayfa Donanım Lenovo Thinkpad SL500

Lenovo Thinkpad SL500

0

Kalite, performans, dayanıklılık arayanlar için

Lenovo IBM”den devraldığı mirası ThinkPad serileriyle devam ettiriyor. İş istasyonlarında kullanılmak için
tasarlanan ThinkPad”ler, geleneksel IBM çizgisini korumakla kalınmamış günümüzün son teknolojileriyle geliştirilmişler. SL 500″de SL serisinin üst modeli.

İlk Bakışta

ThinkPad SL500’ün kasası Piano black kaplamaya sahip. Kapağın sağ ucunda ThinkPad, sol ucunda ise Lenovo yazıları bulunuyor. Kapağın sağ alt köşesindeki ThinkPad yazısında bulunan “i” harfinin noktası LED olarak tasarlanmış. Sistem çalışırken sabit bir şekilde kırmızı yanarken, uykuya geçtiğinde hafifçe yanıp sönmesi hoş bir detay olmuş. Piano black kaplama son yılların trendi ve hakkını vermek lazım, ürünlere tartışılmaz bir güzellik katıyor. Ancak parmak izlerinden rahatsız olup devamlı temizlemeye çalışanlardansanız işiniz zor.

Thinkpad SL500″ün kasası sade ve düzgün bir şekilde tasarlanmış. Kasanın kenarları ise prizmatik şekilde formlandırılmış. Ekran kenarları geleneksel olarak uzatılmış ve kapak kapatıldığında notebook”un kutu gibi güvenli olması sağlanmış. Kapağın arkası diğer ThinkPad”lerde olduğu gibi LCD ekranın güvenliği için korumalı. Bu koruma bilgisayarı kapağı kapalıyken tek elle kapaktan kavradığınızda esnememesini sağlıyor.

SL500″ün klavyesi de diğer ThinkPad”lerde olduğu gibi övgüyü hak ediyor. Dizüstünde tam boy bir Türkçe Q klavye kullanılıyor. Tüm karakter tuşlarının boyutu aynı. üst kısımdaki fonksiyon tuşları dörderli olarak gruplandırılmış ve ek fonksiyonlar da mavi renkle belirtilmiş. Ek fonksiyonlara kolaylıkla erişilmesi amacıyla Fn tuşu ile Ctrl tuşu yer değiştirmiş ve Fn tuşu sol alt köşeye konumlandırılmış. Ctrl ile Fn tuşunun yer değiştirmesi bir süre için yadırgansa da uzun vadede bir sorun yaratacak gibi görünmüyor. Klavyeye bir numerik tuş takımı konulmayarak diğer tuşların rahat yerleştirilebilmesi amaçlanmış. Enter tuşu yine büyük ve alışıldık şekilde. Klavyenin iş için tasarlandığı her halinden belli oluyor.
Klavyenin sol kısmında ses artırma/azaltma ve kapama tuşu bulunuyor. Bunların üzerindeki, sistem çalışırken arkasından mavi renkli aydınlatılan tuş ise “Lenovo Care” adı verilen, Lenovo’nun ekranın sol kısmında çıkan yazılım takımına ve disk temizleme gibi bakım işlemlerine kolayca erişebileceğiniz bir arabirimi açmanıza yarıyor.

IBM dizüstülerin bir nevi sembolü haline gelmiş kırmızı trackpoint Lenovo ThinkPad SL500’de de bulunuyor. Trackpoint belli bir süre kullanıldığında trackpad”den daha kullanışlı olduğu görülüyor. Daha önce de IBM kullananlar Lenovo”nun ThinkPad serilerinde alıştıkları konforu sürdürebiliyorlar. Elbette SL500″de trackpoint kullanmak istemeyenler için geniş bir tuouchpad de yer almakta. TouchPad”in üzerinde üç, alt kısmında ise iki tuş, kullanım biçiminize göre mouse”u aratmayacak biçimde tasarlanmış. Klavyenin üst kısmında ise iki hoparlör yer alıyor. Ses seviyesinin multimedya bilgisayarlarla rekabet etmesini beklememiz haksızlık olur ama ses kalitesi yüksek seslerde dahi bozulmuyor ve müzik-film için yeterli düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Web cam pek çok dizüstünde olduğu gibi ekranın orta-üstünde yer alıyor 2.0 MP çözünürlüğündeki kameranın görüntü kalitesi gayet iyi. Nedense binlerce dolar verilerek alınan pek çok bilgisayarda kullanılan 1.3 MP web cam”leri gördükten sonra SL 500″ün 2.0 MP”lik kamerası içimizi rahatlattı.

Ekran
Lenovo ThinkPad SL500’de parlak olmayan “Anti-glare” ekran kullanılmış. Ekran çözünürlüğü istenildiğinde 1600×1050″ye kadar artırılabiliyor. Bu çözünürlükte ekran üzerinde daha fazla bir çalışma alanına sahip olunabiliyor. SL 500″de kullanılan nVidia GeForce 9300M (256MB VRAM) ekran kartı ise neredeyse yüksek hız gereken iddialı oyunlara dahi yetecek kadar güçlü. Ancak yine de bu bilgisayarı yüksek performanslı bir iş bilgisayarı kategorisinden çıkarmamamız daha iyi bir fikir.

Genişleme seçenekleri ve güvenlik

Tamamıyla iş amacıyla tasarlanan bir bilgisayarın öne çıkan özellikleri olmalı. Bu özellikler; sağlamlık, genişleme seçenekleri, güvenlik ve pil ömrü. Lenovo SL500″in genişleme seçenekleri oldukça zengin.
Dizüstünün Sol yanında iki tane USB 2.0 yuvası, hemen yanında bir HDMI çıkış, yanlarında fanın oluşan sıcak havayı dışarı atabilmesi için konulmuş bir ızgara ve sabit diske ulaşabilmenize yarayan kapak yer alıyor. Sabit diskten bahsetmişken ekleyelim, sabit disk üzerinde Lenovo’nun “Active Protection System” adını verdiği sabit diski herhangi bir sarsıntıya şoka karşı koruyan yapı ve sabit diski herhangi bir şok anında kapatabilen yazılıma sahip. USB yuvaların yanında ise SD kart okuyucu ve sağında FireWire girişi yer alıyor

Dizüstünün sağ tarafında ise kulaklık ve mikrofon girişi, 2 tane USB 2.0 yuvası, üstlerinde Express Card yuvası, hemen sağında DVD+/- RW sürücü ve yanında gigabit ethernet portu ve modem bağlantı noktası bulunuyor. USB portlarının tek tarafta toplanmayıp, iki tarafa dağıtılması çok işlevsel bir seçim. Bunun sebebi ise birden fazla genişleme donanımının (harici DVD player, harici Disk) beraber kullanılması durumunda yan yana sıkışmasını önlemesi. Lenovo ThinkPad SL500’ün arka kısmında sağ taraftaki D-Sub analog görüntü çıkışı ve soldaki şarj aleti girişi dışında başka bir giriş çıkış bulunmuyor. Aslında bu seçeneklere “harici bir SATA disk bağlantı seçeneği de olsaydı” diyebiliriz. Dizüstünün ön tarafında ise kablosuz bağdaştırıcı, Bluetooth, pil ve uyku durum ledleri bulunuyor. Pil durumu göstergesi şarj durumundayken yeşil, bitmeye yakın bir durumda ise turuncu renkle aydınlanmakta.

Dizüstünde artık olmazsa olmaz dediğimiz bir özellik ise güvenlik. Ne yazık ki kullanımın artmasıyla birlikte dizüstünde çalınma olayları da günden güne artıyor. Notebook”lar her dizüstü kullanan kişinin kişisel pek çok bilgisini barındırmakla birlikte özellikle iş için kullanılan bilgisayarlar da önemli firma bilgilerini taşıyor. Kişisel ve firma bilgilerinin istenmeyen kullanıcıların eline geçmesini önlemek için bu modelde de parmak izi okuyucu bulunuyor. Parmak izi okuyucu ile tanımlanan kullanıcılar dışında bilgisayarın açılması olanaksız. Elbette bu özelliği aktive etmek ve kullanmak şartıyla.

Biraz da teknik

Test merkezimize gelen Lenovo ThinkPad SL 500″de Intel Core2 Duo processor P8600 kullanılıyor. Bu işlemcinin özellikleri ise 2.4GHz, 3MB, 1066MHz, 25W. Dizüstünün artırılabilir belleği; Hynix 2 GB DDR2 667 MHz. Ekran bölümünde de yazdığımız gibi ekranı destekleyen kart nVidia GeForce 9300M 256MB VRAM. Yaptığımız testlerde 9300M işlemci, 720p ve 1080p HD videoları işlemciye yük bindirmeden kusursuz biçimde izlettirdi. Bu da iş dışında kalan vakitlerde DVD ve video keyfini yaşayabileceğiniz anlamına geliyor.

SL 500″de yer alan sabit disk 250 GB Seagate marka. Sabit diskin hızı 5400 RPM. Ve 8MB ön belleğe sahip. Dizüstünün pili ise Lithium Ion 6 hücreli 4800 mAH. Dizüstünü tam kapasiteyle çalıştırdığımızda yaklaşık 2 saatlik pil ömrü olduğunu gördük. Bu süre sadece ofis gibi düşük enerji kullanımı sağlayan durumlarda 4 saate kadar uzuyor. Bu süreler gayet yeterli. Dizüstünün optik sürücüsü Dual layer DVD+/-RW, bağlantı seçenekleri ise;  Gigabit Ethernet, 801.11 bg Wireless Modül, Bluetooth, 1 x modem JR 11.

Sonuç
Lenovo ThinkPad SL500″ün karnesi yüksek. özellikle fiyat-performans açısından doğru kullanım için seçilmişse mükemmel bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilgisayarın özellikle iş amaçlı kullanılması gerektiğini burada bir kez daha hatırlatalım. Elbette ki günümüzdeki rengarenk, zarif ve çekici dizüstü bilgisayarlardan sonra ThinkPad serisi biraz geleneksel ve hatta demode gibi görünse de, her türlü olumsuz şartta kullandıktan bir süre sonra Lenovo”nun iş serisinde neden IBM”in geleneksel tarzının dışına çıkmadığı anlaşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here