Ana sayfa Donanım Lenovo IdeaPad Y550

Lenovo IdeaPad Y550

0

Multimedya canavarı

Lenovo”nun IdeaPad serisinden Y550 modeli, ilk bakışta “hem eğlenceli, hem de kaliteli” bir dizüstü bilgisayar izlenimi bırakıyor. Tasarımdaki detaylar bu amaçla düşünüldüyse, gerçekten de amaca ulaştığını söyleyebiliriz. Kutusundan çıkardığınızda karşılaştığınız sade görünüm sizi aldatmasın, daha dikkatli baktığınızda siyah kaplama üzerinde yer alan zarif, modern desenleri fark edebiliyorsunuz. Ancak bu parlak desenler o kadar başarılı bir şekilde gizlenmiş ki, genelde çok da fazla fark edilmiyor ve bu da notebook”un görünümüne ayrı bir güzellik katıyor. Kahverengi-turuncu karışımı desenler, kapağın etrafındaki ince koyu turuncu bantla tamamlanıyor. Bu renk siyahla çok güzel bir uyum sağlıyor. Kapağı açtığınızdaysa, beyaz klavye bölümüyle karşılaşıyorsunuz. Notebook”un gövdesinin çoğunun aksine, burada beyaz renk kullanılmış olması, oldukça yaratıcı ve tasarımın modern havasını da destekliyor. Y550″yi açtığınızda ekranın ön tarafındaki göstergeler beyaz LED ışıklarla aydınlanıyor ve bu da yukarıda bahsettiğimiz beyaz rengin estetiğini öne çıkarıyor.

Ideapad Y550″nin ekranı 15.6 inç genişliğinde, parlak ve net görüntülerle kullanıma keyif katan bir yapıda. çözünürlük ise 1366×768 piksel. Ekranın bir avantajı, parlaklığını ortam ışığına göre ayarlayabilmesi. Böylece hem göz yorgunluğu belirgin ölçüde azaltılmış oluyor, hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. Burada tasarruftan bahsederken notebook”un çevreci özelliklerinden de söz etmemiz gerekirse, Y550, kurşun içermeyen yapısı ve Energy Star 4.0 uyumlu olmasıyla “yeşil trendin” gerekliliklerini yerine getiriyor.

Lenovo IdeaPad Y550″de, bir multimedya notebook”un ihtiyaç duyduğu konfigürasyon özellikleri kullanılmış. 2.40 GHz hızında Intel Core 2 Duo P8600 işlemci ve 2.297 MB hızında 512 MB grafik belleğe sahip Nvidia GeForce GT 130M ekran kartı multimedya uygulamalarında size aradığınız hız ve performansı sunuyor. 4 GB DDR3 bellek ve 500 GB disk alanı da yukarıdaki özellikleri desteklerken internet uygulamaları için ihtiyacınız olan alanı size
sunuyor.

Multimedya uygulamaları, tabii ki böyle bir notebook”u test ederken sürecin en önemli bölümünü oluşturuyor. Film izlerken ekranının avantajlı özellikleri sayesinde keyifli bir performans yaşatan Y550, müzik dinlerken de yine ses kalitesi ile yüksek puanlar almayı başardı. Oyun uygulamasında da denediğimiz popüler oyunlar sırasında bir sorun yaşatmayan Lenovo IdeaPad Y550″nin testimizde multimedya bölümünden başarıyla çıktığını söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here