Ana sayfa Donanım Lenovo”da reklam yazılımı krizi

Lenovo”da reklam yazılımı krizi

0

 

Lenovo‘nun bazı ülkelerde sattığı dizüstü bilgisayarlarda bugün büyük bir güven problemi oluştu. Yoğun olarak ABD’de satışı gerçekleştirilen Lenovo dizüstülerde, yüklü olarak güvenlik endişesi bulunduran, dışarıdan sızıntı yaşatabilecek ve dizüstüleri yavaşlatabilecek reklam yazılımlarının yüklendiği görüldü. 

ABD’de ev kredilerinden bir çok insanı mağdur duruma düşüren The Bank Of America gibi bankaların ve bazı yerel şirketlere ait dosyalar bulundu, söz konusu yazılıma “Superfish” adı veriliyor. Bu yazılım özellikle tarayıcıların hızını düşürürken anlamsız açılış sayfalarına neden oluyor.

Not: Konuyla ilgili ilk haberler saat ö.ö 11 civarlarında yayımlandı, bazı e-posta trafiğinin ardından Türkiye’de, Fransa’da, İtalya’da şimdilik bunun gibi problem görülmüyor. Büyük ihtimalle yerel satış noktalarının yüklediği bir yazılım durumu.

 

Bir Twitter kullanıcısı bu şekilde rapor etti.

 

Bilgilere göre, ocak ayından itibaren satılan Lenovo modellerinde Superfish yazılımı bulunuyor. Ancak Türkiye’de bu tarih itibariyle satılan ürünlerde Superfish bulunmuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here