Ana sayfa Donanım Leica V-Lux 1

Leica V-Lux 1

0

Leica”nın amatör ve ileri amatörlere yönelik ürettiği V-Lux 1, SLR-benzeri sınıfına giren bir makine…

SLR-benzeri makinelerde alışılageldiği üzere V-Lux 1, dış görünüş itibariyle SLR bir makine gibi. Eski Leica modellerinin aksine büyükçe bir kasaya sahip. Kullanımı oldukça kolay olan V-Lux1, ergonomik bir yapıya sahip. Makinenin ön yüzünde deklanşörün hemen altında yer alan çevirme halkası ile diyaframa, arka tarafındaki halka ile ise enstantaneye müdahale ediliyor. Bu iki kontrolün birbirinden ayrılmış olması fotoğraf çekmeden önce ayarların yapıldığı süreci hızlandırıyor. Makinenin üst kısmında yer alan deklanşörün hemen arkasında iki tane kritik kısayol tuşu bulunuyor. Bunlardan ilki titreşim önleyici OIS sistemini devreye sokan tuş, bir diğeri ise çekim seçeneklerine ulaşılmasını sağlayan tuş. Buradaki seçeneklerde ise art arda hızlı, yavaş ve sınırsız çekim seçeneklerini seçebiliyorsunuz.

Leica V-Lux 1, 10.1 Megapiksel çözünürlükte bir CCD sensöre sahip, birçok profesyonel kullanım seçeneğini bünyesinde barındıran bir makine. Bu özelliklere örnek olarak, 9 ayrı noktadan otomatik netleme yapabilme seçeneği ve düşük şiddetli ışık koşullarında çekim yapabilmeyi sağlayan OIS (optik görüntü sabitleyici) sistemini verebiliriz. Bunların yanında alışılmışın dışına çıkmanızı sağlayacak ve az sayıda makinede bulunan bir özellik olan farklı çerçeveleme seçeneklerinden de bahsetmekte fayda var. 35 mm filmin 24×36 boyutlarından alışılageldiği üzere dijital makinelerin hemen hemen hepsi 3:2 boyutlarında çerçeve mantığıyla görüntüleri kaydeder. Leica V- Lux 1″de bu seçeneğin yanında 4:3 ve 16:9 olmak üzere iki seçenek daha bulunuyor. V-Lux1″in üzerinde 35mm”deki karşılığı 35-420mm”ye denk gelen 12X”lik f:2.8-3.7″lik Leica lens bulunuyor. Bu, elinizde dünyanın en iyi lens üreticisinin ürettiği geniş açıdan “ultra-tele”ye kadar kullanabileceğiniz ve bu yönüyle birçok çekim çalışmasına olanak tanıyacak bir lens bulunduğu anlamına geliyor. Bunun yanında f:2.8 maksimum diyafram açıklığı ise zor ışık koşullarında size yardımcı oluyor. Lensin üzerinde üç tane netleme seçeneği bulunuyor: Manuel netleme(MF), otomatik netleme(AF) ve AF- Macro. AF-Macro seçeneğinde konuya 5 cm”ye kadar yaklaşarak çekim yapabiliyorsunuz. Bu, makro ve detay sevenler için iyi bir haber. Leica V-Lıx 1″de otomatik, gün ışığı, tungsten, gölge vb. hazır modların yanında manuel olarak beyaz ayarı yapmayı sağlayan bir seçenek bulunuyor.

Teknik özellikler
10.1 MP çözünürlük değerine sahip makine 3648 x 2736 piksel maksimum  çözünürlükte çekim yapabiliyor. 1.8 inç CCD sensör, 12 x optik zoom, 35 mm geniş açı zoom, 420 mm tele zoom da diğer teknik özellikleri arasında. SD bellek formatını destekleyen makine, JPEG ve RAW formatlarında çekim yapabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here