Ana sayfa Haber Lego”dan doğa dostu adım: Parçalar şeker kamışından üretilecek

Lego”dan doğa dostu adım: Parçalar şeker kamışından üretilecek

0

Kendini daha sürdürülebilir ürünler yapmaya adayan Lego, önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde bitkilerden yapılma malzemeler üretmeye başlayacak. Yaprak, çalı ve ağaç benzeri parçalar, şeker kamışından üretilen etanolün kullanıldığı polietilenden yapılacak. Her ne kadar bu parçalar, Lego’nun tüm ürünlerinin sadece %1-2’lik bir dilimini oluştursa da, firmanın tüm Lego parçalarının sürdürülebilir malzemelerden yapılması yönündeki kararlı duruşunu sergileyen ilk adımlar olması nedeniyle önem taşıdığını söyleyen Lego çevre sorumluluğu birimi başkan yardımcısı Tim Brooks, bu ‘yeşil’ parçaların önümüzdeki yıldan itibaren setler halinde üretilmeye başlanacağını belirtti. 

Firma, 2030 yılı itibariyle tüm Lego ürünlerini sürdürülebilir malzemelerden üretmeyi hedefliyor. Plastik parçaların şeker kamışından (biyoplastik olarak adlandırılıyor) mükemmel bir çözüm değil zira bu ürünün yetiştirilmesi için geniş ekim alanları gerekiyor. üstelik şeker kamışına olan tarihsel talep nedeniyle tropik orman alanları ve sahil şeritlerinde daralma yaşanmıştı. Talebin daha da artması, ormanlık alanların daha fazla yıkımına neden olabilir. 

Legonun yapım maddesini akrilonitril bütadien stiren (ham petrolden üretiliyor)’den bitki kaynaklı plastikle değiştirmek muhakkak ki daha sürdürülebilir bir seçenek olarak görünüyor. üstelik her ne kadar şeker kamışı biyoplastikler için mükemmel bir kaynak olmasalar da, sevilen yapı oyuncaklarının biraz daha yeşillenmesine yönelik atılacak ilk adım olma özelliğini taşıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here