Ana sayfa Oyun Left 4 Dead

Left 4 Dead

0

Left 4 Dead”de hayatta kalmaya çalışanlar, virüslü, yani zombiye dönüşmüş olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor.

Ve arkadaşlar 2009 yılının bomba oyunu Left 4 Dead, biz Macintosh oyunseverler ile sonunda buluştu. Kalabalık zombilere karşı sayıca az olan birkaç insan canlarını korumaya çalışıyor. Ancak ne kadar ateş etseler de, mücadele etseler de zombiler geldikçe geliyor. Sürekli saldırıyorlar. Hayatta kalanların tek bir amaçları var, bir an önce bu cehennemi yerden kurtulmak. Bu sahneyle çoğu zombi filminde karşılaşırız. Bir grup insan bir eve veya bir yere sıkışır, zombilere karşı mücadele eder. Sonunda ordu bir anda sahneye çıkar, zombilerle birlikte hepsini toptan temizlerler ya da bir şekilde ordu hayatta kalanları kurtarır. Uzun süredir geliştirme aşamasında olan Left 4 Dead (L4D), böyle bir temel üstüne kurulu. Hayatta kalmaya çalışanlar (Survivor), virüslü yani zombiye dönüşmüş (Infected) olanlardan kaçıp hayatlarını kurtarmaya çalışıyor.

Oyuna mükemmel bir trailer show filmi ile giriyoruz. İzlerken tüyleriniz diken diken olacak arkadaşlar. Hatta kendimi sanki bir film izler gibi hissettim, oyunlarda bu kadar güzel girişler insanı çok etkiliyor ve oyun oynarken daha büyük bir zevk almasını sağlıyor. Oyuna girdiğimizde oynayabilmek için iki seçenek yer alıyor. Bir tanesi multiplayer olarak diğeri ise single player olarak botlarla birlikte oynanıyor. Campaign olarak ilk bölüm “No Mercy” bulunuyor. Seçeneklerde Death Tell, Dead Air ve Blood Harvest Campaign”leri de var. No Mercy”nin seçeneklerinde; Apartments, Subway, Sewer, Hospital ve final bölümü yer alıyor. Zorluk seviyeleri Easy, Normal, Advanced ve Expert olarak belirlenmiş. Easy ve normal gerçekten kolay arkadaşlar, oyuna bakmak ve alışmak için bir turluğuna Easy veya Normal seçilebilir. Ama ondan sonrasında Advanced veya direk olarak Expert tavsiye ederim, çünkü bu zorluk seviyelerinde oyunun tam tadı çıkıyor.

Left 4 Dead Survivor”da Bill, Zoey, Francis ve Louis karakterleri yer alıyor. Eğer başka bir oyuncu almamışsa istediğimiz birini seçme imkanına sahibiz (Single player”da istediğimiz karakteri rahatça seçebiliriz). Gelelim oyunun dinamik kısımlarına, isterseniz Left 4 Dead botlarla single player oynayabilirsiniz. Ancak single player kısmını daha çok bir antrenman bölümü olarak görüyorum desem yalan olmaz. Botlarla zevkli olmuyor, botlar siz gitmeden ilerlemiyor, en önemlisi yapım multiplayer ağırlıklı ve co-op oynanış sunuyor. Online olarak bir lobiye bağlanıp diğer oyuncularla oynamanızı tavsiye ederim. Ancak böylece gerçekten oyunun zevki kendini belli ediyor. Demo”ya girmeden önce hangi karakteri canlandırdığınız, film afişi gibi olan yükleme ekranında gösteriliyor.

Maceraya Apartman bölümünde, binanın çatısında başlıyoruz. Birinci silahımız olarak M1911 tabanca var ve mermisi sonsuz. İkinci silah olarak UZI veya pompalı alabiliyoruz, ancak Subway bölümünde makineli tüfek, Sniper gibi seçenekler de karşımıza çıkıyor. Bu silahların mermileri var, ya bölüm başında ya da bölüm sonunda Safe Roomlardan cephane alabiliyoruz. Bir de Subway”deyken bölüm ortasında mermi karşımıza çıkıyor. Tam sürümde de bazı bölümlerin ortalarında, farklı silahlar ve cephane de rahatça alabileceğiz. Silahlar haricinde sağlık kiti alabiliyoruz. Ancak belirtmekte yarar var, mermiler zombilere karşı yetmesine rağmen, büyük sağlık kiti sadece Safe Room”larda çıkıyor. Canınızı yüzde 80 oranında doldurabiliyor. Sizin veya takımınızdaki birinin canı çok azalmadıkça sağlık kitini kullanmamanız yararınıza olacaktır. Artı olarak bir de en başta Pipe bombası veriliyor. ?öyle açıklayayım; zombiler sese karşı oldukça duyarlı. Eğer alarm sesi duyarlarsa direk olarak o noktaya gidiyorlar. Pipe bombası ses çıkartıyor ve zombiler onun başına gidiyor. özellikle kalabalık anlarda Pipe, zombileri başka yöne çekmek ve yok etmek için oldukça etkili arkadaşlar. Yolda ilerlediğimiz zaman ise ikinci bir M1911 tabanca bulup çift olarak kullanabiliyoruz, artı olarak Molotof kokteyli ve sağlığı geçici bir süreliğine arttıran Health Pill”ler var. Pill”leri gene kalabalık zombi güruhuyla karşılaştığınızda kullanmanızı tavsiye ederim. Molotof kokteyli de zombileri yakmak için oldukça etkili. Bazı anlarda bir anda koşturarak sayıca fazla şekilde her yerden geliyorlar. Bu gibi durumlarda Molotof kokteylini geldikleri ana noktaya atın, böylece arkadan gelenler olsa da tümü yanacak veya güçleri azalacak. Böylece kolayca ölecekler. En önemlisi bir de Melee vuruşumuz var. Melee vurduğumuzda zombi sersemleyip biraz uzaklaşıyor. Bu bize daha geri kaçmak, başımızdaki zombileri savurmak ve kısa zamanda mermi doldurmak gibi durumlar için avantaj sağlıyor. Melee”yi yakınınızda olan zombilerde kullananın.

Left 4 Dead”de amacımız ise gayet basit diyebilirim. Güvenli noktadan sağ olarak diğer güvenli noktaya yani oyundaki tabiriyle Safe Room”a ulaşabilmek. Demo sürümünde oynayan arkadaşlar bilir, sadece Apartmandan Subway”deki Safe Room”a kaçıyoruz. Ama tam sürümde Safe Room”dan diğer Safe Room”lara ve son olarak helikoptere ulaşıp kaçmaya çalışıyoruz. Gelelim zombilere, zombiler normal ve elit olmak üzere iki çeşitler. Normal zombiler “Horde” olarak adlandırılıyor, sayıca bol ve haritada her daim karşımıza çıkıyorlar. Aynı “28 Gün Sonra” filmindeki gibi koştura koştura saldırıyorlar. Bir de daha evvel belirttiğim gibi sese karşı oldukça duyarlılar. Mesela Apartman bölümünde metro girişindeki arabaya ateş ettiğinizde arabanın alarmı çalıyor ve bir anda kalabalık bir şekilde geliyorlar. Bunlar dışında bölümlerde belli noktalarda kalabalık bir şekilde saldırıyorlar. Mesela Subway”de son kısımda Safe Room”a giden merdiven kapalı bir kapının arkasında. önce “Hazırsanız kapıyı açın” şeklinde bir uyarı çıkıyor, sonra kapıyı açtığınızda “Horde geliyor” uyarısı beliriyor.

Elit zombilere baktığımızda 5 tane var. Bunlar; Boomer, Hunter, Smoker, Tank ve Witch. ?işko bir zombi olan Boomer”ın kusmuğu çok tehlikeli. Eğer bu kusmuk oyuncuya denk gelirse, tüm Horde bir anda o oyuncuya saldırıyor. İşin kötüsü kusmuktan dolayı oyuncunun görüş açısı da bir süreliğine bulanıklaşıyor. Aynı şekilde Boomer ölürken de etrafına bu kusmuğu saçıyor. öldürürken de, normalde de asla yakınında bulunmamak gerek. Hunter hızlı hareket ediyor ve aniden saldırıyor. Smoker”ın uzayan bir dili var, belli bir mesafeden yakalıyor. Tank oyundaki en dayanıklı zombi, oldukça da kuvvetli. Etraftaki parçaları üstünüze atabiliyor ve kuvvetli vuruşlar yapıyor. Witch de hızlı ve güçlü. Genelde ağlama sesiyle karşınıza çıkıyor.

Normal zombiler, Smoker, Witch veya Hunter bir oyuncuyu yakaladığında oyuncu yardım istiyor. Yanlarına gidip zombiye bir kere vurup yakalanan oyuncuyu kurtarıyorsunuz. Normalde kendi tarafınızda olan diğer Survivor karakterleri duvar gibi nesnelerin arkasından mavi renkte görüyorsunuz. Eğer zombiler tarafından yakalanırsa veya yere düşerse sarı bir renge bürünüyorlar. Bir oyuncu en fazla iki kere yere düşüyor. üçüncü seferde ise ölüyor. İki kere düşerse ve canı azalırsa ekran siyah beyaz bir hale geliyor. Ancak yerde yatan oyuncular ayağa kalkmasa bile tabancayla etrafına da ateş edebiliyor. Tüm takım ölürse yarı canla Safe Room”dan yeniden başlıyor. Eğer sadece tek bir kişi ölürse, ölen oyuncu spectator moduna geçiyor. Oyuna yeniden dahil olması için kurtarılması gerekiyor. ölen oyuncunun karakteri en yakın odada kilitli kalıyor. O da sarı bir renkte belli ediliyor. Diğer oyuncuların gidip kilitli dolabı veya odayı açıp oyuncuyu kurtarması lazım. Bu şekilde ölen oyuncu yeniden oyuna dahil oluyor.

Oyunun genel olarak oldukça akıcı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Herhangi bir problemle karşılaşmadan oyunu saatlerce oynadım. Oyun çok iyi bir şekilde optimize edilmiş, zaten Valve bu konuda oldukça başarılı bir şirket. Grafik olaraksa, oyun gerçekten çok etkileyici. Koyu renkler ve karanlık hakim, bu da oyuna çok güzel bir atmosfer katıyor. Zombilerin istilası görsel olarak mükemmel şekilde ekrana yansıtılıyor. Normal zombi modellemelerinden, elitlerden Survivor”dakilere kadar hepsi başarılı. Ancak grafiklerde ilk zamana göre bir değişikliğe gidilmiş. Survivor”daki karakterler ilk yayınlanan ekran görüntülerindeki gibi değil. Zombilere ateş ettiğinizde kolları kopuyor, kafaları havaya uçuyor. Modellemelerin tepkimeleri de harika yapılmış. Efektler oldukça başarılı olmuş. Sesler ve müzikler yine başarılı, özellikle ana menüde çalan müzik bir hayli kasvetli. Oyunun atmosferine iyi gidiyor. Böylesi etkileyici grafiklerle oyunun akıcı şekilde çalışması da süper. Sonuç olarak yeni bir klasikle karşı karşıyayız. Oyunu şimdiden sipariş etmenizi tavsiye ederim. Bu oyunu da diğerleri gibi www.macoyun.com sitemizde bulabileceğinizi de hatırlatayım. Hepinizin güzel bir ay geçirmenizi dilerim…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here