Ana sayfa Donanım LED & LCD

LED & LCD

0

Galibi açıklıyoruz…

Tüplü televizyonlardan likit kristal teknolojili LCD ve plazma televizyon teknolojisine geçiş, bu alandaki büyük yeniliklerden biriydi. Yetersiz çözünürlük ve görüntü boyutlarındaki aksaklıkların giderilmesiyle, televizyon teknolojileri hızlı bir gelişme içine girdi. çözünürlük yükseldi, ekranlar büyüdü, tepkime süreleri arttı ve HD yayın sisteminin devreye girmesiyle beraber LED teknolojisi, televizyonlarımızın içindeki yerini aldı.

Bu yeni nesil televizyonlar incelikleriyle ön plana çıkarken, yüksek görüntü ve ses kalitesiyle film izleme zevkini de en üst düzeye taşıdı. Renkler, doğala en yakın durumlarıyla ekrana yansımaya başladı. Full HD olanlar, evi adeta bir sinema salonuna dönüştürdü. LED arka aydınlatması, güç tasarrufu konusunda önemli bir teknoloji olarak tüketicinin karşısına çıktı.

Blue-Ray ve HD DVD cihazlar ise, bu televizyonun gerçek performansını bize yansıtan aracılar oldu. Daha pahalı olan LED TV`lerin ucuzlamaya başlaması yaygınlaşmasını da beraberinde getirdi. 2010 yılında piyasaya sürülecek LED TV”lerin geçen yıla göre 8 kat daha fazla olacağı tahmin ediliyor. Yani teknoloji marketlerinde uzun zamandır ilgi gören LCD’lerin tahtını, kendisinin gelişmiş hali olan LED ekranlara devredeceği aşikar. Biz de bu yılın yeni gözdesi LED TV”ler arasından sizin için seçtiklerimizi inceledik.
 

 

 

Dünyanın en ince LED TV”si
Samsung

Dünyanın 6,5 milimetrelik en ince LED TV”sini üreten Samsung, LED 9000 serisi ile 2010 CES “En İyi İnovasyon ödülü”nü kazandı. Samsung, bu seriyle bugüne kadar yaratmış olduğu en geniş özelliklere sahip LED TV serisini de piyasaya sunmuş oldu.
 

Tamamen HDTV özelliği taşıyan ürünlerden oluşan serinin 19 ila 65 inç arası değişen farklı ekran boyutları bulunuyor. Piyasadaki ilk dokunmatik ekranlı uzaktan kumandasıyla farklılık yaratan seride Samsung”un kendi geliştirmiş olduğu tümleşik 3D işlemci ve verici yer alıyor. Bu işlemcinin bir özelliği, 2D içerikli görüntüleri işleyerek 3D”ye dönüştürmesi…
Alışılmış siyah çerçeveli tasarım yerine kırçıllı metal gümüş çerçeveleri kullanan Samsung, geliştirdiği dört ayaklı standını da bir mobilyaya benzetmiş. Bu televizyon, tüketicinin artan sınırsız içerik taleplerini, InternetTV özelliğiye karşılıyor. Kullanıcılar bu sayede, eBay, Youtube gibi sitelerden içerik edinebiliyor. Cihaz, EnergyStar 4.0 standardından bile daha yüksek standartlara sahip olduğundan enerji tasarrufu yönünden oldukça başarılı. Yeni nesil LED”ler, Samsung”un bugüne kadar piyasa sürdüğü en performanslı ve en tasarruflu HDTV olma özelliğini taşıyor.
 


 

 

 

En büyük LED TV
Panasonic

Dünyanın en büyük televizyonunu Panasonic LED TV”si tarafından geliştirdi. Bu televizyon, Ultra High Defination(UHD) 3D TV ile 1080p full HD çözünürlük veren tüm televizyonların tam 4 katı boyutunda.

Ultra HD, ultra yüksek çözünürlüğe dayanan yeni bir dijital video formatının bir prototipi. Bugün kullanılan HDTV’lerin yerini alması beklenen UHD, HD’nin birtakım yeni özellikler eklenmiş hali. Ultra HD ismi daha çok pazarlama amacıyla kullanılan bir kavram. Ancak Ultra HD, aslında HDTV standardının bir parçasını oluşturuyor; ancak HDTV’ye nazaran getirdiği bazı avantajları da bulunuyor.

 

 

Ultra enerji tasarrufu
Sharp

Sharp, yeni ürünlerinde görüntü kalitesini ultra enerji tasarrufuyla birleştiriyor. “600 – 700 serisi” olarak adlandırılan Sharp”ın yeni Full LED TV”lerinin 32, 40, 46 ve 52 inç ekran seçenekleri bulunuyor.
 

Sharp bu televizyon serisinde, genelde LED TV”lerin panellerinin belirli noktalarına yerleştirilen LED”ler yerine tüm paneli LED”lerle doldurmayı seçmiş. RGB üç renk filtresi, geniş ekranı, USB girişi, mega kontrast oranı ve yüksek çözünürlüğe sahip LED TV”ler, Full HD görüntü kalitesini de destekliyor. 100 Hz görüntü tarama teknolojisiyle güçlendirilen 600 – 700 serisi, 4 ms tepki süresine sahip. Tüm ürünleri Eu Flower ödül sahibi olan LED TV serisi, sınıfının en az enerji tüketen televizyonu olma özelliği gösteriyor.
 

 

 

Duvar kağıdınıza hayat katıyor
Bang & Olufsen

Duvar kağıdınıza hayat katma fikriyle tasarlanan Bang & Olufsen”in yeni LED TV”si BeoVision 10, özellikle duvara yerleştirme için geliştirilmiş ince ve tamamen entegre bir televizyon. ?ık görünümüyle evin iç dekoruna uyum sağlıyor.
 

Etkileyici bir ses performansı sunan BeoVision 10″da ekranın altına yerleştirilmiş ve kumaş bir kaplamayla kaplanmış entegre bir stereo hoparlör bulunuyor. Entegre surround sound ve DVB-HD modülü, elektronik perdeler ve surround sound düzeni için 5 adede kadar fazladan hoparlör eklemenize olanak tanıyor.
 

Bütün televizyon çözümü, gelişmiş bir yansıma önleyici kaplamaya sahip şık bir ön camla kaplı ve hem önden hem arkadan parlak bir alüminyum çerçeveyle çevrelenmiş. Televizyon kapatıldığında ise, tek parça büyük siyah cam ortaya çıkıyor.

 

 

Sınır tanımıyor
LG

LG, hayatında sınır tanımayanla için çerçevesiz SL9000 Full HD çerçevesiz TV”yi tasarladı. Bu yeni süper ince ve düz ekran televizyonların tasarımında “Injection Compression Molding” tekniğinden yararlanmış. Bu teknik sayesinde, son derece ince ve cam benzeri kesintisiz ve pürüzsüz bir ekran ortaya çıkıyor. Bluetooth bağlantı ile HD DivX uyumluluğu bulunan SL9000″de sinema keyfini artırmak üzere, ekranla çerçeve arasındaki boşluğu ortadan kaldıran laminasyon kaplama kullanılıyor. Hoparlörler ise gizli tutulmuş.
 

Yalnızca 2.9 cm inceliğe sahip olan arka LED aydınlatma, daha gerçek siyahlar ve daha hassas gri tonlamaları veren yüksek bir dinamik kontrast oranı sunuyor. TruMotion 100Hz teknolojisi ise, hızlı hareket eden görüntülerde keskinliği ve ince detayları mükemmele ulaştırıyor. Cihaz, dijital içerikli cihazlara kablosuz olarak bağlanabiliyor. Bluetooth uyumlu cihazlardan müzik, film ve fotoğraf gibi içeriklerini kolayca ekrana taşıyabiliyor. 5 ayrı enerji tasarruf moduna sahip olan model, klasik LCD televizyonlardan yüzde 80″e varan oranlarda daha az enerji tüketiyor.
 

 

 

Ultra ince ve kablosuz seyir
Sony Bravia

Sony Bravia ZX5 kablosuz LED HDTV, 60 GHz’lik Wireless HD desteğiyle sayesinde harici TV istasyonuyla kablo karmaşasının önüne geçiyor. 46 ve 52 inçlik iki versiyona sahip cihaz, saniyede 60 karelik 1080p’de kablosuz bağlantı üzerinde video oynatabiliyor. LED aydınlatmalı panele sahip ZX5, 240Hz Flow Motion teknolojisiyle kare hızını 4 katına çıkarıyor. Böylelikle daha hızlı ve akıcı görüntü elde ediliyor. ZX5, ethernet girişi sayesinde internetten video izleme imkanı da sunuyor.
 

Sony”nin Las Vegas’ta düzenlenen CES 2010″da tanıttığı, henüz satışa sunulmayan 38 televizyon modelinde 3D ve Wi-Fi destekli LED TV”ler öne çıkıyor. Tamamı “Monolitik” tasarım adı verilen yani tek gövdeye sahip modellerin en ilgi çekici olanı, XBR-LX900. 40 ila 60 inç boyutlarında satışa çıkacak olan bu model, özel gözlüğü ile birlikte kullanıcıya 3D görüntü iletiyor. 240 Hz yenileme hızı, yüz algılama gibi özellikleri olan televizyon, WiFi aracılığıyla internet bağlantısı sunuyor ve tabii ki 1080p yüksek tanım da destekliyor. Bu yeni modellerin yıl içinde satışa sunulması bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here