Ana sayfa Haber Laptop sevkiyatları 2015″te artış gösterdi üstelik rekora koştu

Laptop sevkiyatları 2015″te artış gösterdi üstelik rekora koştu

0

Görsel, 2015’in 4. çeyrek laptop sevkiyatlarını gösteriyor. Dikkat ederseniz, satışları değil üreticilerin satışçılara rakamını gösteriyor. Bir de bunlara üreticilerin kendi mağazalarından direkt olarak çevrimiçi satışlardan elde ettiği rakamlar da eklenmesi gerekiyor. Daha iyisi 2008’de meydana gelmişti ancak 2013 ve 2014 yılı daralmanın “düşüklük” olarak lanse edilmesiyle PC sektörünün düşüşte olduğu düşünülüyordu.  Bu tabloya bakılırsa laptop dünyası hala akıllı telefonlarla ve tablet dünyasıyla yarış içerisinde. Aslında piyasada sadece tablete yönelen ve o alanda bir rekabet oluşturabilecek bilindik bir marka bulunması güç, PC üreticileri de sunduğu tablet ve laptop’larla satışlarını dengelemeye çalışıyorlar. 

2015, özellikle 3. ve 4. çeyrek esnasında laptop’lar açısından verimli geçmiş. Aslında bu takvime Windows 10‘un tanıtıldığı 2. çeyreği de katabiliriz çünkü Windows 10‘un tanıtımıyla birlikte özellikle Intel PC‘lerin donanımını daha 2014’ün 2. ve 3.çeyreği itibariyle güçlendirmeye başlamışlardı.

Intel’in 6. Nesil Skylake işlemcisi bu satışlara bir etkisi olacaktır elbette. Buna ek olarak ekran kartı üreticilerinin driver’larının artık VR uyumlu hale getirilmesi, kullanıcıları -özellikle konsola yönelen- çekecektir.

Görsel kaynak: IDC

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here