Ana sayfa Makale Laptop Satın Alırken En Çok Yapılan 10 Hata

Laptop Satın Alırken En Çok Yapılan 10 Hata

0

Şimdiye kadar birden çok laptop kullanmış olsanız ve hangi özellikleri aradığınızı tam olarak biliyor olsanız da, bunların hiçbiri sizi en çok düşülen hatalara karşı koruyamıyor. Hepimiz muhteşem gönünen bir ekranın cazibesine yenik düşebilir ya da üst seviye özelliklere kapılabiliriz. İşin kötü tarafı ise bu özelliklere çoğu zaman ihtiyacımız bile olmaz. Bu yazımız ile tam olarak bu konuyu hedef alıyoruz ve yeni bir dizüstü bilgisayar alım sürecini olabildiğince sancısız atlatmanızı sağlamak istiyoruz. Buradaki hatalardan kaçınarak sizlerin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyacağı özelliklere sahip bilgisayarları almanızı sağlamak istiyoruz. Tüm bu hedeflere ulaşırken aynı zamanda da bütçe hedefinizi aşmamanız için elimizden geleni yapacağız.

Hata #1: Olabilecek En Ucuz Modeli Satın Almak

Piyasada her ne kadar harika özelliklere sahip uygun fiyatlı laptop modelleri yer alsa da, ucuz olmaları sizin işinizi görecekleri anlamına gelmiyor. Ayrıca cihazda olmasını beklediğiniz özelliklerin hiçbiri bu modellerde yer almayabilir.

Bir örnekle durumu açıklayalım. Çift çekirdekli ve dört çekirdekli işlemciler arasında bir seçim yapmak istiyorsunuz. Aynı anda birden fazla uygulama çalıştıracaksınız fakat sırf biraz daha ucuz diye çift çekirdekli modeli seçtiniz. Elinizdeki sistemi ihtiyacınıza göre güçsüz kaldığı için yaşadığınız zorluk sizi yeni bir bilgisayar alana kadar sürekli zorlayacak.

En ucuz modele atlamak yerine öncelikle işinizi görecek cihazları belirlemeli, sonra bütçenize uygun olacak şekilde bu modeller arasında bir eleme yapmalısınız.

Hata #2: Çok Fazla Ödemek

Dünyanın en iyi bilgisayarı, özellik ve donanım açısından tüm kutuları işaretliyor olabilir ama, bunların hepsine gerçekten ihtiyacınız var mı? İhtiyacınız olmayan ve olmayacak bir özelliğe para harcamak, geleceğe yatırımdan da öte sadece paranızı boşa harcamak oluyor.

Şöyle bir genelleme yapmakta sanıyoruz ki hata olmaz: Eğer bir laptop bütçenizi ciddi anlamda sarsıyorsa, muhtemelen ihtiyacınız olmayan özelliklere sahiptir. Örneğin son model, en yüksek özelliklere sahip bir MacBook Pro, 6 bin dolar seviyesine ulaşıyor. Dalgalanan kur sebebi ile her ne kadar belli olmasa da Apple Türkiye bu modele 40 bin liranın üzerinde fiyat biçiyor. Bu cihazın özellikleri ne peki? En aşırı olanını belirtsek bu madde için yeterli olacaktır. 4TB’lık dahili SSD, şuan profesyonel bilgisayar kullanıcılarının çok küçük bir kısmının ihtiyaç duyacağı ölçekte bir kapasite. Üstelik sadece bu yükseltme, başlı başına yaklaşık 20 bin TL değerinde. Depolama dışında aynı özelliklere ve performansa sahip bir laptopu, yarı fiyata satın alıp ihtiyacınız olan depolamayı harici bir diskle sağlayarak inanılmaz bir tasarruf edebilirsiniz.

Sadece profesyonel iş istasyonları değil, oyun bilgisayarları da inanılmaz pahalı seviyelere ulaşabiliyor. Fakat sadece indie oyunları ya da klasikleri oynuyorsanız, bu canavar özelliklerin hemen hemen hiçbirine ihtiyacınız yok. Bu sebeple paranızın cebinizde kalması çok daha akılcı bir seçim olacaktır.

Hata #3: “Bugün İçin” Bir Laptop Almak

Her ne kadar eski bir tavsiye olsa da bu durum hala geçerliliğini koruyor. Son çıkan en yeni teknolojiye bağımlı değilseniz, herhangi bir cihaz sizi birkaç yıl götürecektir. Bu sebeple, sadece şimdiki ihtiyaçlarınızı değil, bundan birkaç yıl sonraki ihtiyaçlarınızı da tahmin ederek alışveriş yapmanız yararınıza olacaktır.

Hata #4: Portları ve Uyumluluğu Dikkate Almamak

Maalesef bu devirde olsak da her laptop herkesin ihtiyaç duyduğu portlara sahip değil. Çok sayıda modern laptop, Dell XPS 13 ya da MacBook serisi, sadece USB-C portlarıyla geliyor. Eğer ihtiyacınız olan şey ethernet portu ya da SD kart okuyucu ise bunlara sahip bir cihaz aramanız, bulamıyorsanız da adaptörlere harcanacak parayı en başta hesaba katmanız en iyisi olacaktır.

Hata #5: Mümkün Olan En Yüksek Çözünürlüğü Seçmek

4K çözünürlüğe sahip bir ekranla gelen taşınabilir bilgisayarınız, şüphesiz acayip keskin görüntüler sunacaktır. Bu durum harika bir deneyim sunsa da maalesef her zaman için en iyi olanı değildir. Bu durumlardan ilki, küçük bilgisayar ekranlarının böylesine yüksek bir çözünürlüğü gösteremeyecek oluşudur.

İşler bu noktada daha iyiye değil, çözünürlükle ters orantılı şekilde hareket etmeye devam ediyor. 4K ekranlar, pille çalışan dizüstü bilgisayarınızın kullanım süresine de ciddi anlamda darbe indirmektedirler. Şarjı hemen biten ve sizi işinizi tamamlayamadan yarı yolda bırakan bir bilgisayarın ekranının ne kadar harika olduğu bizce önemsiz. Sizce?

Hata #6: Denemeden Satın Almak

2018 yılında ve internetten alışverişin her zamanki yükselişine devam ettiği bir çağda olsak da laptop, spesifikasyonlarından çok daha ötede bazı özellikler taşır. Bu özellikler arasında touchpad hassasiyeti, klavyenin hissiyatı, gövdesindeki ince detaylar ve çok daha fazlası yer alır. Bu özellikleri görmenin en iyi yolu birebir gidip dokunarak görmek olacaktır. Eğer cihazı deneyerek satın almanın hiçbir yolu yoksa, alışveriş yaptığınız çevrimiçi mağazanın sağlam bir iade politikası olmasına dikkat edin.

Hata #7: Boyut Önemli Değil Demek

Boyut gerçekten önemlidir, özellikle de laptoplarda. Büyük ekranlı bir cihaz çalışmalarınız için daha geniş bir yüzey sunacak olsa da şimdiki teknolojiyle her zaman için daha ağır olacaktır. Ayrıca ekran boyutu, klavye ve touchpad boyutuyla da direkt olarak orantılı olduğundan 13 inçin altında bir cihaz, yazı yazma ve genel olarak tüm kullanımlarda sizi sıkışmış hissettirecektir.

Bu konuda çözüm basit: Eğer cihazınızı çoğunlukla evde kullanıyorsanız, dışarıdayken de arabanızla seyahat ediyorsanız 15,6 inçlik bir cihaz size iyi gelecektir. Eğer laptopunuzu sırtınızda taşıyorsanız ama yine de profesyonel iş yükünün altından kalkabilmesini istiyorsanız 14-13,3 inçlik segment tam bir eşleşme diyebiliriz. Sürekli olarak seyahat ediyor ve bilgisayarda sıklıkla basit görevler gerçekleştiriyorsanız ise daha küçük ve hafif cihazlar size en uygun deneyimi sunacaktır.

Hata #8: Bir Özelliğe Aşırı Odaklanmak

Özelliklere at gözlüğüyle bakar gibi tek noktaya odaklanarak bakmak, laptop satın alımında ciddi bir sıkıntı meydana getirecektir. Bu özelliğe odaklanırken diğer kritik yanları gözden kaçıran satın alıcı, yeni bir cihaz alana kadar sıkıntı yaşayacaktır.

Aklınızda bir taban özellik seti olması satın alım süreciniz için harika bir şey. Buna ek olarak mutlaka ihtiyacınız olan performansı ve özellikleri aldığınıza dikkat etmenizde fayda var. Bunları boşverip bir özelliği olabilecek en yüksek seviyeye taşımak, zarardan fazlasını getirmeyecektir.

Hata #9: Daha Büyük Bir Cihaza İhtiyaç Varken Bir Ultrabook Seçmek

Ultrabooklar, yani yüksek performanslı hafif bilgisayarlar son zamanlarda ciddi popülarite kazandı. Bu durumun da etkisiyle çoğu potansiyel bilgisayar müşterisi direkt olarak bu türün kendilerine en uygun olanı olduğunu düşünüyor.

Problem şu ki, bu cihazlar herkese uygun değil. Örneğin Chromebook cihazlar hafif ve ucuz olmalarına karşın çok kısıtlı bir işletim sistemi ve dahili depolama kapasitesine sahiptirler. Windows ekosistemine baktığımızda ise Microsoft Surface Book 2, profesyonel Office 365 kullanıcıları için harika olsa da ihtiyacınız olan şey MacOS ise maalesef pek bir işinize yaramaz.

Hata #10: 2’si 1 Arada Modellerin Laptoplar ile Aynı Olduğunu Düşünmek

Tabletler, 2’si 1 aradalar ve laptoplar birbirlerinden ayrı kategorilerdir. Kendi içlerinde tam olarak değiştirilemezler. Yapmak istediğniz işlerin çoğunu klavye takılmış bir tabletle de yapabilirsiniz belki ama benzerlikler burada sona erer. Tabletler hala çoklu görevlerde, hızlı web gezintisinde, kompleks uygulama kullanımı ve ağır yazılım çalıştırma konusunda ciddi anlamda geridedirler.

Bir şeyin ekranı ve klavyesinin olması demek, bir laptopun yapabileceği her şeyi yapabildiği anlamına gelmez. Bu durum, tek özelliğe odaklanma hatasının karşıtıdır. Eğer tüm özellikleri görmezden gelirseniz bir makinenin ne yapabildiği konusunda tahminler yürütmeye başlarsınız. Bu alan oldukça tehlikelidir, dikkatli olun.


Görseller: Digital Trends


Bu içerik Newtech dergisi Ağustos sayısında yayınlanmış olup Çağrı Babuçcuoğlu tarafından yazılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here