Ana sayfa Foto Galeri Lambalar artık sadece aydınlatmıyor

Lambalar artık sadece aydınlatmıyor

0

 

Thomas Edison 1879’da yeni akkor ampulünü ilk kez sergilediğinden beri, ampuller önemli ölçüde gelişti. Anahtarı çevirerek hafif bir ışık elde etme, akkor ampul öncesinin “karanlık” çağında yeterli bir satış noktası olabilirdi, ancak günümüzde kılavuz ışıktan daha fazlasını istiyoruz.

LED’lerin ortaya çıkmasıyla tasarım meraklıları, aslında ev sahipleri tarafından erişilebilen bir sanat biçimi ile aydınlatma yapıyorlar. İşte aralarında dijital yardımcıya sahip olan lambaların da bulunduğu, piyasadaki ilginç lambalardan bazıları.

 

Heng Balance Lamp
Fiyatı: $44

Heng Balance son yıllarda görülen orijinal lambalardan biri. “Heng”, çince’de “denge” anlamına geliyor ve genel tasarım geleneksel yuvarlak fanlar ve pencere çerçevelerinden esinlenmiş. İç kısımda bir dizi lamba yanıyor ve çoğu lambadan farklı olarak aslında Heng Balance üzerinde herhangi bir anahtar yok. Bunun yerine, ünite gömülü mıknatıslı iki topu kullanıyor. Bunlar birbirini çekiyor ve yeterince yakınlaştıklarında lamba yanıyor.

 

Lightest
Fiyatı: $152

Heng gibi Lightest lamba da mıknatısları kullanıyor. Bununla birlikte, Lightest’in manyetik tabanı ve lambası birbirinin itiyor, böylece lambanın tabanın hemen üstünde havada durmasına izin veriyor. Daha da fazla özelleştirmek için kendi abajur şekillerinizi 3D olarak basabilirsiniz.

 

Lumio
Fiyatı: 171

Lumio, evde ve hareket halindeyken hafif ışık saçabilen çok yönlü bir lamba. Lamba, ciltli bir kitaba benzeyecek şekilde tasarlanmış ve iç “sayfalar” tam 360 derecelik bir yelpazeyi oluşturabiliyor. Dıştaki mıknatıslar, Lumio’yu hemen hemen her manyetik yüzeye monte etmenize izin veriyor. 

 


C
Fiyatı: $160

GE, C’yi uyumlu akıllı ev aletleri dizisiyle birlikte çalışacak şekilde tasarlamış. LED masa lambası, Amazon’un dijital asistanı Alexa’yı kullanıyor; bu sayede, yiyecek sipariş etmek, fırını önceden ısıtmak ve hatta en son haberleri dinlemek mümkün olabiliyor. Akıllı ev pazarının önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam etmesi nedeniyle gelecekte C gibi daha fazla ürün görmeyi umuyoruz.

 

Pretty Smart Lamp
Fiyatı: $129

Adının hakkını veren bir lamba. Web benzeri cihaz, telefonunuzu izlemenize ve diğer akıllı ev cihazlarına bağlanmanıza yardımcı olabilir. Işık algılayıcısı otomatik olarak parlaklığı çevrenize göre ayarlar ve çeşitli renk ve ışık dizileri sunar. Yatağınızın yanında duran, parlayan bir kristal gibi görünen bir şey istemiyorsanız, çok farklı stiller içinde gelebiliyor.

 

Flyte Levitating Lightbulb
Fiyatı: $249

Lambadan daha çok ampul olan Flyte, sanki sihirli bir şekilde havada yüzen, kablosuz olarak çalışan bir ampul. Ancak gerçekte bunun sebebi manyetik itmedir. Temassız ampul, cihazın hemen altında bulunan ahşap bloktan gücünü alıyor. Şık ahşap tabanın içindeki elektromıknatıslar ampulün tabanını çekerken biraz daha güçlü mıknatıslar onu iterek ampulün havada asılı kalmasını sağlıyor. 

 

Lace Lamps
Fiyatı: €349

Tüm mekânınızın parıltılı olmasını isterseniz, Fransız tasarımcı Linlin ve Pierre-Yves Jaques’in 3D baskılı Lace Lamps (dantel lambalar) lambalarından alın. Ampulün etrafında 3D baskılı, plastik bir parça, ışık yandığında duvarlara narin ve güzel gölgeler veriyor. Biraz pahalılar.

 

Notti
Fiyatı: $50

Notti, telefonunuzun bildirimlerine göre renk değiştirme, alarmınızla senkronize olma ve sevdiğiniz şarkıları sıralamak gibi harika şeyler yapar. Notti, Bluetooth Düşük Enerji (BLE) ile akıllı telefonunuzdaki bir uygulamaya bağlanır. Lambanın uygulamadan hangi bildirimleri almasını istediğinize karar verebilirsiniz ve her bildirim türü için farklı bir renk seçebilirsiniz.

 

Aerelight
Fiyatı: $299

Bu bir OLED masa lambasıdır. çılgınca seyrettiğimiz TV’lerle aynı malzemeden yapılmıştır. LED’lerin aksine OLEDler, bir gazete gibi rulo yapılabilir ve Aerelight bu tasarımın tüm avantajlarından yararlanıyor. çok incedir ve 15-20 yıl dayanır.

 

GravityLight 2
Fiyatı: $80

Listemizdeki diğer lambalardan bazıları kadar şık görünmese de, GravityLight çok daha önemli bir şey yapıyor: Elektriksiz yaşayan 1.1 milyardan fazla kişiye ışık sağlayabilen yerçekimi ile çalışan bir aydınlatma sistemi . Gazyağından daha güvenli ve daha verimli olan, bir çeşit ağırlık ve makara sistemi tarafından üretilen güç, bir LED ampulü yakıyor. Kendiniz için bir şey istemiyorsanız, kuruluşun Kenya’daki insani çabalarına katkıda bulunmayı düşünün.

 


Philips Hue Go
Fiyatı: 299 TL

Philips Hue Go, bir kap gibi şekillendirilmiş ve taşınabilir, biraz ekstra bir ışığa gereksinim duyduğunuz her yere eğilebilir. Milyonlarca renk verir, bildirim alabilirsiniz ve üç saatte bir şarj gerekir. Bununla birlikte, lambanın gerçek faydası, barbeküyü aydınlatmak için dışarıya çıkarabilmenizdir. Artı, Philips markası taşıdığı için diğer akıllı ev cihazlarıyla senkronize olabiliyor.

 


ColorUp Lamp
Fiyatı: $150

Buna bukalemun diyebilirsiniz. Taşınabilir ColorUp lambasını neyin üzerine koyarsanız, rengini, kamerasının gördüğü her şeyle eşleşecek şekilde değiştirir. Balon şekli de onu eğlenceli hale getiriyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here