Ana sayfa Haber Kuzey Koreli ve İranlı atletler olimpiyatlara özel Galaxy Note 8″leri götüremeyecekler. Peki...

Kuzey Koreli ve İranlı atletler olimpiyatlara özel Galaxy Note 8″leri götüremeyecekler. Peki neden

0

Olimpiyat oyunlarının birkaç yıldır sponsoru olan Samsung, olimpiyat atletlerine ve yetkililerine özel versiyon amiral gemisi modellerini vermeye devam ediyor. Bu yıl da özel versiyon bir Galaxy Note 8 veren firmanın hediyeleri, özellikle Kuzey Koreli ve İranlı atletler için malesef sadece oyunlar sırasında işe yarayacak. 

Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore ve İran’a yönelik agresif toplu imha silahları denemelerine karşılık olarak ortaya koyulan ambargo sonucu yapılan açıklamaya göre, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları’na katılacak olan Kuzey Kore ve İran atletlerinin Samsung tarafından dağıtılacak olan olimpiyatlar özel versiyon Galaxy Note 8 akıllı telefonları ülkelerine götürmelerine izin verilmeyecek. Telefonları sadece oyunlar sırasında kullanabilecek olan sporcular, ülkelerine dönerlerken iade etmek zorunda olacaklar. Bu duruma uymak istemeyen sporcuların malesef oyunlara katılmalarına izin verilmeyecek. 

Standart bir Samsung Galaxy Note 8’in Güney Kore’de 920 Amerikan Doları’nın karşılığı olan 1 milyon KRW’dan satıldığını hesaba katarsak lüks bir ürün kategorisine girmekte ve yine BM tarafından Kuzey Kore’ye girişi yasaklanmış durumda. Bunun dışında, Galaxy Note 8, daha doğrusu genel olarak tüm akıllı telefonlar içerdiği çok sayıda sensör ve küresel ölçekli teknolojileri sayesinde askeri amaçla da kullanılabilecek teknolojiler arasında sayılıyor. Kuzey Kore ve İran’ın askeri olarak ne kadar tepki çektikleri dikkate alınırsa cihazların ülkelere girişinin yasak olması hiç de sürpriz değil.

Hükümetlerin -tartışmalı olarak- yanlış kararlar almaları ve kitle imha silahları üzerinde deneyler yapmaları sonucu doğal olarak gelen Dünya kamuoyundan ambargo, ülkeler-arası gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarında sporcuların bazı güzelliklerden mahrum kalmasına sebep olmakta. Bu tür ülkelerin yöneticilerinden kaynaklı problemlerin vatandaşlardan, bu durumda atletlerden, çıkarılması bize göre oldukça yanlış bir yaklaşım. Her ne olursa olsun, halk yöneticisini kendisi seçmekte, bu sebeple körü körüne BM kararlarına karşı çıkmak moral olarak pek de doğru olmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here