Ana sayfa Haber Kuzey Kore kendi akıllı telefonunu yapıyor.

Kuzey Kore kendi akıllı telefonunu yapıyor.

0

Biz her ne kadar Kuzey Kore’yi eniştesini öldürüp köpeklere yediren Devlet Başkanları Kim Jong Un ile tanısak da, dış dünyaya kapalı bir ülke olan Kuzey Kore, başta ağır silahlar olmak üzere, teknolojide dünya devleriyle yarışıyor.

Elbette Kuzey Kore’de teknoloji namına sadece atom bombası üretilmiyor. örneğin geçtiğimiz yıl Arirang isimli ağır biçimde modifiye edilmiş bir Android akıllı telefon üreten ülkede, bu defa da iPhone benzeri yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışılıyor.

iPhone 3G’ye benzeyen tasarımı ile dikkat çeken Pyongyang Touch isimli telefon, bizzat Devlet Başkanı Kim Jong Un’un talimatları uyarınca üretilmiş. Kim Jong Un, telefonun oval kenarlara, birden fazla renk seçeneğine, yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip olması gibi isteklerde bulunmuş.

Ağır kısıtlamalara sahip olan telefon, internette her siteye ve uygulamaya bağlanamıyor, sadece devletin izin verdiği sitelere ve servislere giriş mümkün. Uluslararası telefon görüşmesi ise tamamen yasak. Zaten telefonu da sadece üniversite öğrencileri, askerler ve yüksek devlet memurları kullanabilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here