Ana sayfa Donanım Kuşçular TRAKUS”ta buluşuyor

Kuşçular TRAKUS”ta buluşuyor

0

Türkiye”nin önde gelen kuş gözlemci ve doğa fotoğrafçılarının buluşma noktası haline gelen TRAKUS 

Gelişen teknoloji ve dijital devrimin de katkısıyla eskisi kadar zor olmayan kuş fotoğrafçılığı, artık birçok fotoğrafçı için vazgeçilmez bir uğraş. ülkemizin coğrafi konumu itibarı ile önemli göç yolları üzerinde bulunması ve çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapmasından dolayı, fotoğrafçıların ilgi odağı haline gelen kuşlar, günümüz teknolojisiyle birleşince fazlası ile fotoğraflanabilir duruma geldi. Birkaç sene öncesine kadar birkaç kişi ile sınırlı olan bu alan, şimdilerde her kesimin dikkatini çekerek ülkemiz doğasının güzelliklerini belgelemek isteyen ve çevremizde bulunan doğa varlıklarının farkına varan fotoğrafçıların yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Bu anlamda birçok site ve paylaşım ortamı doğdu. Bu ortamların önde gelenlerinden birisi sayabileceğimiz TRAKUS (Türkiye Anonim Kuşları) (www.trakus.org) sitesi, bu listenin başında yer alıyor. Geçtiğimiz sene kurulan TRAKUS, çatısı altında topladığı doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileriyle birlikte, ülkemizde bulunan 465 kuş türünü belgelemek için faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Bugüne kadar 408 kuş türünü fotoğraflamayı başaran Trakus üyeleri, bir yandan da türler hakkında detaylı bilgiler içeren veri tabanı oluşturmak için hazırlıklarına devam ediyor. Doğal yaşam konusunda akademik çalışmaları olan profesyonel, gönüllü doğa fotoğrafçıları ve gözlemcilerden oluşan üyeler, ülkemizin dört bir yanında çalışmalarını sürdürüyor. Bu anlamda Trakus, yapılan bilimsel araştırmalar ve ülkemiz coğrafyasında bulunan tür çeşitleri ve yayılış durumları hakkında verdikleri bilgiler ile diğer sitelerin arasından sıyrılırken, üyeler arasında eşine zor rastlanacak dostça paylaşımları da beraberinde getiriyor.       

Her şeyden önce paylaşım ön planda

Her yaş ve meslekten kişileri barındıran bu sitenin üyeleri, doğayı seven, şehrin kalabalığı ve stresinden uzak, genellikle doğayla baş başa kalarak kendilerini dinlendirmek isteyen kişilerden oluşuyor. Hepsinin ortak noktası içlerindeki yaban hayat ve doğa sevgisi. Her biri kendi dalında uzman sayılabilecek kuş fotoğrafçıları, aralarındaki bu doğa ve yaban hayat sevgisini karşılık gözetmeksizin birbirleri ile paylaşmaktan da çekinmiyorlar. Bunlara ek olarak, gerektiği zaman gözlemcilerle de ortak hareket eden fotoğrafçılar, gözlem, halkalama ve göç gibi konularda önemli bilgileri de öğrenmekten geri kalmıyorlar. Belli aylarda, önceden saptanan şehirlerde buluşmak üzere yola koyularak, özellikle kuşların fazlaca görüldüğü sulak alanlarda buluşup kamp kuran kuşçular, buluştukları noktalarda üç ile beş gün arasında konaklama yapıyor. Gözlemcilerden ve fotoğrafçılardan oluşan ekip kamp süresince bölgedeki türleri belgelemeye çalışırken bir yandan da o bölgede doğal yaşama verilen önemin arttırılması için etkinlikler, kampa katılan üyelerin eğitimine, bilgilendirilmesine yönelik sunumlar, gösteriler düzenliyor.
 
 

Kuşlara yaklaşırken
Başarılı bir kuş fotoğrafçısı olmanın en temel özelliği, kuşlara karşı duyulan sevginin yanında bilgi, sabır, doğru ekipman ve son olarak biraz da şans olarak bilinir. ülkemizde kuşların temel özellikleri ve yaşam alanları ile ilgili geniş çaplı kitaplar bulunmakta. Bunları değerlendirmek, türler hakkında bilgi sahibi olmak, tamamı ile fotoğrafçıların bakış açısına ve ne kadar başarılı olmak istediklerine bağlı. Bazen bir kuşun ve bulunduğu bölgenin günlerce izlenmesi gerekebiliyor. Kendi bölgesindeki kuş türlerinin yerini avucunun içi gibi bilen bir Trakus üyesi, misafir üyelere stüdyoda fotoğraf çekermiş gibi bir ortam hazırlayabiliyor. Sık sık başka bölgelerdeki üyeleri ziyaret eden Trakus üyeleri, kısa zamanda değişik kuş türleri hakkında bilgi ve belge sahibi olabiliyorlar. Bu anlamda Trakus üyelerinden olan uzman kişilerden yardım alınması oldukça yararlı olacaktır.

 

 
 
 

Trakus”tan üst üste atılımlar

Doğamızı, yaban hayatı ve özellikle kuşları bir tutkuyla seven, ülkemizin bu alanda önde gelen bir coğrafisi olduğunun üstüne basarak ifade eden Trakus ve ekibi, geçtiğimiz aylarda ortak bir proje ile Trakus e-dergisini yayım hayatına soktu. ‹ki ayda bir yayımlanacak olan derginin dikkat çekici özelliklerinden birisi de genellikle doğa ve kuş fotoğrafları, hatta yaban hayatı fotoğraflarının da sergilenecek olması. Yayımlandığı andan itibaren beklenilenden fazla rağbet gördüğünü dile getiren Trakus, görsel anlatımla birlikte kuşlara daha fazla ilgi ve sempati kazandırarak bu konuda okuyucuları bilinçlendirmek amacında olduklarını dile getirdiler. Bu yeniliğe eş zamanda yapılan atılımlardan bir tanesi de belli aralıklar ile sergiler düzenlenmesi ve izleyicilerin beğenisine sunulması. Trakus’un her yıl ilgiyle beklenen yeni yıl takvimlerini de unutmamak gerekir.

Kurucu Serhat Tigrel, böyle bir siteyi kurmaya nasıl karar verdiklerini şöyle dile getiriyor:
“2005-2006 senesinden beri kuş fotoğrafı çekiyoruz ve tür bilgimiz sıfır. Kuşun fotoğrafını çekiyoruz, ne olduğunu bulmakta zorlanıyoruz. Yerli kaynağımız yok, kuşun Türkçe ismini öğrenemiyoruz. Mecburen Doğal Hayatı Koruma Derneği”nin, Collins’den tercüme edilmiş “Türkiye ve Avrupa”nın Kuşları” kitabını buluyoruz. Nihayet çoğu türü tanımlamamız mümkün oluyor. Ama ülkemiz kuşlarını yabancı kaynaklardan öğrenmek hiç hoşuma gitmiyor. Kuş fotoğrafçıları fotoğraf paylaşım sitelerinde fotoğraf altlarında faydalı bilgiler de veriyorlar ama amacı farklı olan bu sitelerde bilgiler dağılıp gidiyor.

Yaşadığımız tüm sorunlardan sonra, ülkemizde doğal ortamda yaşayan kuş türleri hakkında anonim olarak bilgi toplanması ve bu bilgilerin paylaşılması için bir web sitesi kurmaya karar verdim. Mart ayında yayın hayatına başlayan Trakus, kısa zamanda kuş fotoğrafçılarının ve gözlemcilerinin de desteğini alarak hızla gelişti. Bugün 750 kişiyiz ve çok sıkı dostluklar kurduk. Hangi ile giderseniz gidin Trakus’lu bir dostunuz sizi karşılamaya hazır.
Sitemizde en çok ilgi gören bölümlerden biri fotoforum sayfaları. üyelerin, türü konusunda emin olamadığı kuş fotoğraflarını yüklediği bu bölümde deneyimli kuşçular tür tespitine yardımcı oluyor. Ayrıca üyeleri düşündürecek, eğitecek bilmece fotoğraflar da fotoforuma olan ilgiyi arttırıyor. Ana sayfamızdaki haberler bölümü, arazi, etkinlik ve diğer konularda ülkemizdeki en güncel kuş haberlerini barındırıyor. Bugün yüzbin kelimeyi geçen tür sayfalarındaki bilgiler de hızla gelişiyor.”
Artık kuşlar hakkında kendi kaynağımız, dünya ortalamasının üstünde kalitede fotoğrafçılarımız, her gün gelişen ornitologlarımız, gözlemcilerimiz var ama kuş fotoğrafına gönül vermiş bir fotoğrafçı olarak hiç öngöremediğim bir ödül aldım ki her şeyden değerli; yüzlerce kişilik Trakus ailesi. Bu ailenin bir üyesi olmak tüm doğasever fotoğrafçılar için bir ayrıcalık…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here