Ana sayfa Makale Kurgusal Fotoğrafın Aşamaları

Kurgusal Fotoğrafın Aşamaları

0

Kurgusal fotoğraflarda çekim aşamalarını ele alıyoruz.
 

Moda, reklam ve portre fotoğrafçılığında var olanı daha yaratıcı, doğal olanı da olduğundan daha çarpıcı şekilde göstermek büyük önem taşır. Bunun için fotoğrafçının zihninin derinliklerine doğru yola çıkması, bir konsept tasarlayarak adeta fotoğrafta kurgulama yapması gerekir. çünkü günümüzde örneğin bir moda fotoğrafçısı, güzel bir modelle çalışmanın ve modelin giyeceği kıyafeti en çarpıcı şekilde ön plana çıkarmanın yanı sıra diğer fotoğrafçılardan farklı detaylara ulaşmalı. Bu noktada da devreye kurgu giriyor. Kurgu, fotoğrafçının bir nevi tuval üzerinde çalışmasıdır, adeta kadrajındaki renklere, hayal üstü fikirlere, detaylara ve objelere dayalı tasarımdır. Fotoğrafçının reklam ve moda fotoğrafında bir konseptle hareket etmesi, sistemli bir şekilde fotoğraflarında diğerlerinden farklı olmayı amaçlaması fotoğrafta kurgu nedir sorusunun da yanıtıdır.
 

 
Dış mekanda kurgu zordur, Orası zaten kurguya pek uygun da değildir. Bir kurgu mümkün olduğunca stüdyoda bitmelidir. Sayısal ortamın, milyon piksellerin kurgusal fotoğrafı taşıdığı nokta inanılmazdır. Ancak bu yeterli değildir, duygular ve zihindeki derinlikler de objektife taşınmalıdır kurgu anında. Geçtiğimiz sayıda giriş yaptığımız kurgusal fotoğraf konusunun devamına geldi sıra; fotoğrafı kurgularken nasıl bir kronolojik sıra söz konusudur? Bu sorunun yanıtını dört aşama ile ele alacağız. Farklı olmak ve bir konsept düzleminin dört aşamasında.

Kurgusal bir fotoğraf çekimini 4 aşaması
1-Fikir Aşaması
2-Hazırlık Aşaması
3-çekim Aşaması
4-çekim Sonrası Aşama

 


Nasıl çekilir?

1- Fikir Aşaması
İster profesyonel olsun ister amatör; fotoğrafçı için kurgusal bir fotoğrafın en önemli noktası fikirdir. Eğer iyi ve yaratıcı bir fikre sahipseniz o fotoğrafın başarılı olma şansının yarısı çoktan tamamlanmıştır. Elbette geri kalan yüzde 50 ise fikrin nasıl uygulandığına bağlı. Fikir konusu fotoğrafçının kimden veya nelerden etkilendiğine, espri anlayışına, duygusal dünyasına, zevklerine, hayallerine, yaşam tarzına göre değişiklik gösterir. Bu konuda herhangi bir fiziksel sınırlama da yoktur. Siyasi bir eleştiri de kurgunun konusu olabilir, korku temalı bir kompozisyon da, kafanızda yarattığınız fantastik bir dünya da, bir kadının-erkeğin farklı halleri de, bir oto-portre de. Eğer bir fikriniz, anlatacak bir şeyleriniz yoksa, kurduğunuz bir hikaye, ortaya koyacağınız bir kavram ya da bir kompozisyon yoksa; o çalışma sadece görsel bir düzenekten ibaret olacaktır. Yani sonuç bir mekanik yapıdan öteye geçmeyecektir.


 
2- Hazırlık Aşaması
Bu aşamada fotoğraf çekimleri için gerekli hazırlıklar yapılır. öncelikle çekimin yapılacağı yer belirlenir. Bu tam donanımlı bir stüdyo olabileceği gibi, evde kurulmuş mütevazi bir çekim alanı da olabilir. Alanı belirlendikten sonra çekimde kullanılacak model veya modeller belirlenir. Ajanslar bu konuda en profesyonel kaynaklardır. Bununla birlikte fotoğrafçı, kendi çevresinden tanıdığı ve bildiği modellerle de çalışmayı tercih edebilir. Modellere çekim hakkında gerekli bilgiler verilir. Ne tarz kıyafetler giyeceği, saçının, dış görünüşünün ve makyajının nasıl olacağı kararlaştırılır.

çalışmanın ve fotoğrafçının gelişmişlik düzeyine, mükemmellik anlayışına göre hazırlık aşamasının kapsamı geniş tutulabilir. Fotoğrafçının kurgusal fotoğraflarıyla temsil edeceği markanın ihtiyaçlarına göre de kapsam nitelendirilir. Gerekiyorsa profesyonel bir makyöz ve kuaförle anlaşılır. çekim için özel kostümler gerekiyorsa bir kostüm tasarımcısıyla anlaşılabilir ve gerekli kostümlerin hazırlanması istenir. Alternatif olarak kostüm kiralayan dükkanlardan çekime uygun kostümler kiralanabilir. Bu noktada Türkiye”de sayısız kaynak vardır. Ayrıca ülkemizde kıyafet tasarımcıları için çok özel ve kreatif stilistler vardır.
Eğer fotoğraf çekimi, hali hazırda asistan ve set ekibi bulunmayan bir fotoğrafçı tarafından gerçekleşecekse -ki kurgusal fotoğrafın özellikle amatör fotoğrafçıların ilgisine münhasır konumu unutulmamalıdır- gerekli görülürse çekimde fotoğrafçıya yardımcı olması için bir asistanla da anlaşılabilir. çekime gelecek herkese çekim yeri ve saati bildirilir. Hazırlık aşaması sadece kurgusal fotoğraf için değil, tüm fotoğraf çekimlerinde kalitenin ve zamanlamanın ana hatlarını ortaya çıkarır. Bir çekimin programlı olması için hazırlık çalışmasına önem verilmesi gerekmektedir.

 

3- çekim Aşaması
Ve çekim gününe geldi sıra. çekim günü modeller gelmeden önce stüdyo hazırlanır. çekim için kullanılacak ekipmanlar seçilir. Ne renk fon kullanılacağı belirlenir ve gerekli ayarlamalar yapılır. Kullanılacak objektif ve fotoğraf makinesi çekime hazır hale getirilir. Bu tarz kurgusal çekimlerde dramatik etkiler yaratmak için geniş açı objektif kullanımı faydalı olacaktır. Makyöz, kuaför, kostümcü gelecekse onlar ağırlanır. İşlerini rahatça yapabilmeleri için gerekli ortam sağlanır. Model geldikten sonra saç ve makyajı yapılır. Kostüm giyecekse kostümünü giyer ve çekime hazır hale gelir. Bu arada ortamdaki gerginliği alacak, moda girilmesini sağlayacak müziklerin hafif bir ses düzeyiyle yükselmesi de tavsiyelerimiz arasında.

çekim anında modelle iletişimin çok iyi olması gerekir. Akıldaki fikri modele yansıtmak ve bunun karşılığını görmek fotoğrafçının elindedir. Modelin duruşu, bakışı, ifadesi tamamen sizin kontrolünüzdedir. Model rahat olamadığı zaman istediğiniz pozları veremeyecektir. Bu da sizi zor durumda bırakacaktır. Hele ki birden fazla model kullanıyorsanız bunun kontrolü daha da zordur. Bir model düzgün poz ve ifade vermişken diğerinde istemediğiniz bir ifade varsa bu sizin hatanızdır. Suçlayacak başka birini bulamazsınız. çekim sonrasında telafisi olmayan sonuçlar yaşamamak için olabildiğince çok alternatif kare çekmek yerinde olacaktır.
 


 
4- çekim Sonrası Aşama
Bu safha, çekim sonrasında fotoğraflara dijital ortamda belli işlemler uygulanmasını kapsar. Bu işlemlerde genellikle Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom programları kullanılır. İşlemlerin ne yönde olacağı, yoğunluğu, tam olarak ne yapılacağı fikrinize ve programları kullanma kabiliyetinize bağlıdır. Bu konuda iyi değilseniz fotoğrafları bir tasarımcıya emanet etmekte fayda var.

 

Siz veya tasarımcı fotoğrafların üstünde gerekli çalışmaları yaparken ortaya koymak istediğiniz fikre paralel dokunuşlar yapmalısınız. çektiğiniz fotoğraf bir zombi fotoğrafıysa kanlı, sert ve karanlık bir görüntüye sahip olmalıdır. Eğer bir cennet figürü yarattıysanız daha yumuşak, güzelliklerin hakim olduğu bir tablo ortaya çıkarmalısınız. Stüdyoda çekilen fotoğrafların bir avantajı da dekupe yöntemi sayesinde modelinizi fondan ayırıp bambaşka bir mekandaymış gibi gösterebilmenizdir. Stüdyoda gerekli atmosferi yaratmanın mümkün olmadığı zamanlarda bu yöntemi kullanarak modellerinizi farklı bir mekandaymış gibi gösterip gerekli atmosferi oluşturabilirsiniz.

Unutmayın bilgisayar ortamındaki fotoğraf, hali hazırdaki sanat eseriniz ve ona son rötuşları katmanız için orada. Renk tonları, eklemeler, yapılan her türlü değişiklik kurguladığınız fotoğrafla ve fikrinizle uyum içinde olmalıdır. Hayal dünyasının derinliklerinin yansımasıdır fotoğrafın bilgisayardaki ilerlemesi, derinliği… Tüm bu aşamalardan sonra fotoğraflarınız kullanıma ve paylaşıma hazırdır.
 


 
Kurgusal fotoğrafta başarı için birkaç tavsiye…

• Dünya çapında ün yapmış iyi işler çıkaran fotoğrafçıların eskiden yeniye tüm fotoğraflarına göz atın.
• İncelediğiniz fotoğraflar size ilham kaynağı olsun, fakat birebir taklit etmeyin.
• Belli bir tarzı olan fotoğrafçıların işlerini sürekli takip etmeye çalışın.
• Hayal dünyanızı zenginleştirmek için kitap okuyun, dergi karıştırın, PhotoLine”ı takip edin, film izleyin ve bilgisayar oyunları oynayın.

 

• Sürekli deneme çekimleri yapın. Model olarak kendinizi de kullanabilirsiniz hiç problem değil; bu sayede hem ışık kullanımınız gelişecek hem de fikirlerinizi uygularken karşılaşabileceğiniz problemleri göreceksiniz.

• Photoshop(Ps) konusunda kendinizi geliştirin. Kurgusal fotoğrafçılıkta Ps”in önemi büyüktür. Ps”e yeni başlayacaksanız son sürümü kullanın.

• Photoshop”da kendinizi geliştirmek için internetten eğitim videoları izleyin. İzlerken aynı zamanda gösterilen şeyleri uygulamaya çalışın. Bu konuda www.adobegunlugu.com, www.vsakademi.com tavsiye edebileceğimiz siteler arasında.
 


 
• Henüz yeni başladıysanız, dışarıdan bir destek almak istiyorsanız yaratıcı portre teknikleri ya da kurgusal fotoğraf atölyelerine katılın.

• üniversite öğrencisiyseniz şunu unutmayın; en iyi öğrenme yöntemi işi mutfağında öğrenmektir. Bir süreliğine iyi bir fotoğrafçının yanına asistan olarak girin. Kurgusal fotoğrafa merak salan ve kendini bu yönde geliştirmek isteyen fotoğraf severler kendilerini geliştirmekten asla vazgeçmemeli.

• Takıldığınız, merak ettiğiniz bir şey olursa Facebook üzerinden www.facebook.com/RsanPhotography ile yazarımız Ersan Ersoy”a ulaşabilirsiniz.

Facebook üzerinden kurgusal fotoğrafları takip edebileceğiniz sayfalar :
• Kurgu Fotoğrafçılığı (Fiction Photography) https://www.facebook.com/kurgufotografciligi
• Reklam Oburları – https://www.facebook.com/reklamoburlari
• Fashion World – https://www.facebook.com/all.about.fashion.world

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here