Ana sayfa Donanım Kullandığınız Mac ne kadar güvenli?

Kullandığınız Mac ne kadar güvenli?

0

Kullandığınız Mac ne kadar güvenli? Peki buna ne kadar ihtiyacı var?
 

Bilgisayar güvenliği söz konusu olduğunda çoğu kullanıcı virüsleri, Truva atlarını, reklam veya başka amaçlı istenmeyen yazılımlarını akla getiriyor. Yine çoğu Mac ve hatta PC kullanıcısı Mac”lerin bu tip zararlı yazılımlardan muaf olduğunu düşünüyorlar. Sıklıkla da haklılar. Mac OS X ekseriyetle başka herhangi bir korumaya ihtiyaç duymadan bilgisayarınızın sağlıklı kalmasını sağlıyor.
 
macte güvenlik
 
Yalnız bu durum sonsuza kadar sürecek mi şüpheli. Mac popülerleştikçe ve internet üzerinde platformdan bağımsız istenmeyen yazılımlar türedikçe Mac kullanıcıları için de tasasız günler sınırlı olabilir. Belki de bu tip tehditlerin Mac kullanıcıları için ne anlam ifade ettiğine ve alınabilecek olası tedbirleri bir kez daha gözden geçirmekte fayda var.

 

Gerçekten bir tehdit var mı?

Uzun zamandan beri Mac kullanmanın en büyük avantajlarından biri olarak makinenin her türlü zararlı yazılım ve virüslerden etkilenme olasılığının MS Windows tabanlı bir PC”ye nazaran çok daha düşük olduğu idi. Durumun sebebini anlamak zor değil; MS Windows tabanlı PC”lere yönelik ağ saldırıları ve virüsler dolaşımda çok daha fazla sayıda yer alıyorlar. Yine de Mac platformu için var olan virüs sayısının az olması, onun tamamıyla steril olduğu anlamına gelmiyor. Bu konuda bir görüş de Mac kullanıcılarının, PC kullanıcılarına nazaran daha az sayıda olmalarından öte, sosyo-ekonomik düzey ortalaması daha yüksek, bilinçli kullanıcılardan oluşması. Oranlandığında çok daha az sayıda olan kullanıcılar kötü niyetli kişilerin görüş alanından böylece uzak kaldıklarını düşünüyor olabilirler. Hacker”lar ekseriyetle daha yaygın platformdaki “avlara” yöneleceklerdir.
 

mac os ta güvenlik
 
önde gelen koruma yazılımı şirketlerinin yayınladığı görüş ve raporlara göre sanal alemdeki pazar payının, güvenlikle ters orantılı bir ilişkisi var. Bu ilişki Mac kullanıcılarının güvenliği konusunda da geçerli. Şu ana kadar kayıt altına alınabilen siber suçların çok büyük bir kısmı nispeten daha yaygın olan yazılım platformlarını baz alıyorlar ve diğer platformlarda etkinliklerini kaybediyorlar. İşte tam da bu noktada göz önüne alınması gereken husus şu: Apple, son yıllarda pazar payını gittikçe artırıyor ve bu kullanıcı sayısındaki bu artış Mac kullanıcılarının kendilerini tamamıyla güvende hissedecekleri günlerin sınırlı olduğu anlamına gelebilir.

 

Mac OS platformu için geliştirilen güvenlik yazılımları geliştiricilerinden Car ole Theriault (Sophos) halen çoğu Mac kullanıcısının bilgisayarlarında ekstra bir güvenlik yazılımı kullanmadığını söylüyor. Theriault ” Günümüzde Mac kullanıcılarının sayısı PC kullanıcılarına oranla oldukça düşük seviyelerde ve bu Mac”leri PC”lerden daha güvenli yapan ana unsur. Lakin, Apple pazar payını artırdıkça, sıradan Mac kullanıcıları için de bazı tehditlerin oluşacağını kestirmek zor değil” diyor.
 
mac os x de güvenlik
 
Sophos”un kullanıcı davranışları üzerine gerçekleştirdiği araştırma kullanıcıların %95″inin ilerleyen zamanlarda Mac platformunda da bazı güvenlik tehditleri olabileceğini düşündüklerini söylüyor. önde gelen güvenlik yazılımı firmalarından Kaspersky de benzer fikirleri paylaşıyor. Kaspersky Mac departmanına göre Mac”a olan ilgi ve Mac OS X”in popülaritesi arttıkça onu tehdit eden yazılımların sayısı da otomatikman artacaktır deniliyor. Kaspersky ürün müdürü Vartan Minasyan”a göre henüz birçok Mac kullanıcısı ilerde oluşabilecek veri güvenliği tehditlerinden bihaber vaziyette ve Mac”lerinde herhangi bir güvenlik yazılımı kullanmıyorlar.

Tabi ki madalyonun diğer yüzünü de es geçmemek gerekiyor. Güvenlik yazılımı üreten firmalar gittikçe büyüyen bir pazar olan Mac pazarından daha fazla pay alabilmek için Mac platformunun yakın gelecekte şu ana kadar olduğu gibi steril kalamayacağı yönünde görüş bildirebilirler. Kişisel tecrübelere dayanarak ve kayıt altına alınabilmiş istatistiki bilgiler ışında söylenebilir ki Mac”ler şu ana kadar malware saldırılarından neredeyse yara almadan çıktı. Bu gerçek, herhangi bir saldırıya uğramadan evvel bu tip bir güvenlik yazılımına yatırım yapmayı anlamsızlaştırıyor gibi görünüyor. Peki, durum gerçekten böyle mi?

 

Geçtiğimiz günlerde Mac platformu için en popüler güvenlik yazılımlarından birini üreten Sophos, tehdit arz edebilecek 20 malware hakkında ayrıntılı bir rapor yayımladı. Listedeki tehditlerin ekseriyeti MS Windows tabanlı sistemlere yönelik olsa da dikkat çekici bazı Mac OS tehditleri de listedeki yerlerini almış vaziyetteler. Sophos önde gelenlerinden Graham Cluley”e göre Mac kullanıcılarının önemli bir bölümü halen koruma konusunda başlarını kuma gömüyor. Tam da bu durum, daha fazla siber suçu, Mac ortamına çekmek için iştah kabartıcı oluyor. Cluley, Mac kullanıcıları şu andaki potansiyel tehlikeleri görmezden geldikçe tehlikenin büyüme ivmesinin her geçen gün artacağını düşünüyor.
 
apple
 
Her ne kadar Mac ortamındaki tehditlerin PC ortamındakiler kadar olmadığı bir gerçekse de bu, Mac kullanıcılarının proaktif davranmamasını gerektirmiyor. Bilhassa da Apple, Intel işlemcilerle Mac ailesi donattıktan sonra ortaya çıkan Boot Camp ve Mac üzerinde aynı anda birden fazla işletim sistemi çalıştırabilme özgürlüğü Mac”leri şu ana kadar olmadığı kadar tehdide açık hale getirdi. Boot Camp kullanarak Mac üzerinde çalışan başka bir işletim sistemi de kolaylıkla zehirlenebilir ve bu zehri iletişim içinde olduğu diğer bilgisayarlara da bulaşmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla korunmanın sadece kullanılan bilgisayar için değil, etkileşim halinde olan diğer bilgisayarların sağlığında da direkt etkisi yadsınmamalı.

 

Apple cephesi

Apple uzun süredir Mac”lerine yaygın virüs ve diğer birçok sanal tehdide kapalı olduğu savını korudu. Hatta reklam kampanyalarında bile başka işletim sistemlerini kullanan PC”leri karantinaya alınmış bir hasta adam olarak karikatürize etti. Ama yakından bakıldığında Apple”ın kendisinin bile bu konuda çok da rahat olmadığı görülüyor. 2008 yılında konu ile ilgili yapılan bir açıklamada, anti virüs yazılımlarının Mac ortamında da oluşturulabilecek zararlı yazılımların sayısını önemli ölçüde kısıtlayabileceği itirafında bulunuldu.
 

macintoshta güvenlik
 
Buna rağmen açıklamadan çok kısa bir süre sonra, belki de pazarlama stratejileri doğrultusunda, hızlıca bir düzenlemeye gidilerek Mac”in virüslerle beraber tüm zararlı yazılımlara dayanıklı olarak tasarlandığı açıklandı. Açıklamada ayrıca, Mac”in MS Windows tabanlı kişisel bilgisayarları etkileyecek birçok zararlı yazılıma dayanıklı olduğu ve veri güvenliği konusunda kullanıcıların endişe duymamaları gerektiği de belirtildi. Apple, Mac OS X”in içinde hali hazırda bulunan ve Sandboxing denilen bir teknik ile Mac OS X”i kendiliğinden virüslere karşı dayanıklı kıldığı görüşünde. Ayrıca yine Mac OS X içerisinde bulunan Library Randomization adlı sistemle malware dosyalarının bilgisayar içerisindeki hedeflerine ulaşmaları engellenip, onları etkisiz kılıyor. Bunlara ek olarak Mac”inizdeki RAM”i koruyan Execute Disable isimli sistem de bilgisayarın genel korumasına katkı sağlıyor.

 

Zararlı yazılımlara en açık programlardan olan internet tarayıcılara gelince. Mac OS X içerisindeki Safari bünyesindeki anti-fishing sistemi ile hilekar web sitelerine karşı koruma sağlanıyor. Sörf sırasında şüpheli bir siteye girmeye çalışırsanız Safari, sistem sayesinde otomatikman siteyi kapatıp, sitenin kötü sicili hakkında size bilgi veriyor.
 
macintosh
 
Bununla beraber Mac OS X 10.4″ten itibaren Apple”ın işletim sistemine eklediği özellik ile internet”ten indirilen bir programın bilgisayarınız için tehditler barındırabileceğine dair uyarılar veriliyor. Snow Leopard”dan itibaren ise Apple sistemi bir adım öteye taşıyarak internet”ten indirilen dosyaların kayıtlı malware, virüs veya diğer kötü amaçlı yazılım kayıtlarında olup olmadığı kontrol edilerek kullanıcıya gösterilebiliyor.

En önemlisi ise Apple”ın her zaman birincil olarak kullanıcılara önerdiği genel sistem güncellemeleri ile gelen güvenlik yamalarının zamanında yapılması. Software Update üzerinden ulaşılabilecek bu güncellemelerle Mac, gerekli olan çoğu korumayı kazanıyor.

 

Snow Leopard

Mac”inizde Snow Leopard kurulu vaziyette ise, yukarıda bahsettiğimiz Apple”ın “sabıkalı dosyalar listesi”nden bir dosyayı açtığınızda sistem, dosyayı otomatik olarak tanıyıp, size bir uyarı penceresi ile durumu açıkladıktan sonra otomatikman dosyayı bilgisayarınızdan siliyor. Birçok kullanıcı için güven verici bir özellik bu. Koruma sistemi bu dosyalardan herhangi birini internet”ten indirdiğinizde veya başka bir mecradan bilgisayarınızda çalıştırdığınızda etkinleşiyor. Yalnız bu konuda bazı istisnalar da yok değil. örneğin sabıkalı dosya bilgisayarınıza bir FTP sitesinden indirilmiş veya bir torrent yolu ile bulaşmışsa bu sistem dosyayı yakalayamıyor. Bu tip bir durumda Apple”ın işletim sistemi içerisindeki sistemi bulaşmış dosyayı temizlemekten de aciz. İşte bu durumda bir anti virüs programına ihtiyaç var.
 


 
Mac nasıl korunmalı?

Herhangi üçüncü parti bir yazılım kullanmadan Mac OS X içerisinde bazı koruma yolları var. Bilinçli bir kullanımla risk minimize edilebilir.

Keychain

Mac OS X içerisindeki Keychain, kişisel şifrelerinizi (elektronik posta hesabınız, sosyal paylaşım siteleri, banka şifreleriniz, kablosuz ağ şifreleri, vb…) otomatik olarak saklayan ve böylece söz konusu siteleri her ziyaret edişinizde aynı şifreyi tekrar tekrar yazmaktan sizi kurtaran bir sistem.
Keychain Mac OS X içerisinde bu bilgileri şifrelenmiş bir formatta tutmakta. Bu bilgiler lazım olduğunda Mac OS X için atadığınız ana şifre ile açılabilir haldeler. Keychain güvenliğini tehditlere karşı, birden fazla şifre ile kilitlemek de mümkün. Bu yolla ana şifreleme çözülse bile Keychain içerisindeki bilgilerinize erişilme riski azaltılmış olacak.

 

Firewall”dan daha fazlasını almak

Daha önce de belirttiğimiz gibi Mac OS X, bünyesinde bir firewall da barındırmakta. Yalnız hatırlatmakta büyük fayda var, ilk kurulum aşamasında bu firewall etkinleştirilmemiş halde. Neyse ki Snow Leopard üzerinde firewall”u etkin hale getirmek birkaç saniyelik bir iş. System Preferences menüsünden geçilen Security Preferences kısmında n Firewall”u “On” haline getirmek , aktivasyon için yeterli. Firewall”u kullanmanın birkaç nedeni var. öncelikle, bilhassa kamuya açık alanlarda bağlanılan kablosuz ağların güvenliği konusunda şüphe duymak mantıklı. Firewall Mac”inizi bu tip internet bağlantılarından gelebilecek saldırılara karşı koruyacaktır. Bu tip bağlantılarda aynı bağlantıyı kullanan kötü niyetli biri, kolaylıkla o ağa bağlı olan diğer bilgisayarların özel bilgilerine erişebilir. Mac OS X içerisindeki firewall bu tip durumlar için gayet yeterli olan koruma düzeyini kolaylıkla sağlayacaktır.
 

Paylaşım konusu

İster kablosuz ağ bağlantısı ile internet erişim olsun, ister kablosuz bağlantı destekleyen bir yazıcı ile bağlantı olsun veya kablosuz olarak Apple TV”ye bağlanın ya da Apple Remote Desktop sistemi ile bir başka bilgisayara uzaktan hükmedin, Mac”iniz bir şekilde dosya paylaşımı yapmak durumunda kalacak. Bu konudaki tavsiyemiz basit: Aktif ve yoğun olarak kullanmadığınız tüm paylaşımları kapatın. Zira herhangi bir nedenden ötürü Mac”inizi paylaşıma her açtığınızda, bilgisayarınız o bağlantıyı sağlayabilmek adına bazı dosyaları paylaşıma açmak zorunda kalacak. Sadece kullanacağınız zaman paylaşımı açmak en sağlıklı kullanım biçimi olacak.

 

Bonjour”u kapatmak

Bonjour, Apple”ın herhangi başka bir ayar gerekmeden Mac”lerin birbirleriyle iletişimini sağlayan bir protokol. Bağlantıya açık olmanın teorik tehditlerini bünyesinde barındıran Bonjour için de, Mac”inizdeki paylaşım ayarları için olan tavsiyemiz geçerli. Eğer bu tip bir ihtiyaç yoksa Bonjour”u tamamen etkisiz hale getirmek, çıkabilecek potansiyel problemleri önceden önleyecektir. System Preferences menüsü size bu konuda da gerekli araçları verecektir.
 


 
Şifreleri değiştirmek

Ortalama bir Mac kullanıcısı için tavsiyemiz sisteminizin ana şifresini yılda iki kez değiştirilip, değişen şifrenin bir daha kullanılmaması. Keza elektronik posta, Facebook veya Twitter kayıtlarınızın şifrelerini de aynı sıklıkla değiştirmek onlara yönelik bir saldırıya karşı alınabilecek en basit savunmalardan biri olacaktır. Saldırıların birçoğu Mac”iniz içerisindeki şifrelerle değil, bu tip web sitelerindeki kayıtlarınızı hedef alacağından, bu periyodik değişim had safhada önem arz etmekte.

 

Her elektronik posta güvenli olmayabilir

İstatistiklere göre Ekim 2011 içerisinde tüm dünyada dönen elektronik posta trafiğinin %96,2″si spam postalardan oluşmakta. Bunlar arasında önemli bir bölüm de adres, telefon veya diğer kişisel bilgilerin istendiği sahte elektronik postalar. Bu konudaki alınabilecek önlem basit ama işlevsel. Gelen elektronik postanın geldiği yerin sahte olmadığından emin olmadıkça hiçbir elektronik postada kişisel bilgilerinize yer vermeyin.
 


 
Yazılımları güncel tutmak

Mac OS X kullanımı esnasında belki de alınabilecek en sağlam ve basit önlem, işletim sistemini sürekli güncel tutmak olacaktır. Bu güncelleştirmeler hem işletim sistemini hem de içerisindeki diğer yazılımları kırılganlıklardan koruyan yamaları içerecektir. Siz yönlendirmeseniz de Mac OS X içerisindeki Software Update sistemi, Mac”iniz içerisindeki tüm Apple menşeili yazılımların olası güncellemelerini her hafta kontrol ederek bilgi verecektir. Birçok üçüncü parti yazılım menüleri içerisinde olası güncellemelerin kontrol edilebileceği seçenekler barındırır. Bu yazılımları da mümkün mertebe sık güncelleme kontrolünden geçirmek akıllıca olacaktır. Bu güncellemeler her türlü yazılımın günün şartlarına göre daha stabil ve verimli çalışmasına yardımcı olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here