Ana sayfa Donanım Kulaklık girişi tarih mi oluyor?

Kulaklık girişi tarih mi oluyor?

0

 

iPhone 7″den kaldırılan kulaklık girişi sonrası acaba kulaklık girişlerinin sonu ne olacak? Android telefonlarda başlayan USB-C Type bağlantı bildiğiniz üzere bir çok bağlantıyı tek bir kablo üzerinden aktarabilme özelliğine sahip. özellikle HDMI gibi telefon kasalarını fazlasıyla kalınlaştıran bağlantılar, USB-C Type ile tek bir bağlantıya indiriliyor.

Peki ama bunun 3.5 mm jack ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyiz.USB Implementers Forum (USB Uygulayıcılar Forumu) tarafından yayımlanan Audio Device Class 3.0 Şartnamesi Android cihaz üreticilerine USB-C bağlantısını ses aktarımı için kullanma imkanı sağladı. Hali hazırda USB-C Type ses bağlantısı desteklemiyor ama bunu destekleyebilecek bir altyapıya sahip.

iPhone 7″de kullanılan lightning bağlantılı kulaklıklar gibi USB-C bağlantılı kulaklıkları da yakında Android telefonlarda görebiliriz. Peki ama hem müzik dinleyip hem de cihazını şarj etmek isteyince ne olacak? iPhone buna bir çözüm bulmayı tercih etmedi ve kısa sürede piyasaya bir çok kulaklık jackı destekleyen aparat çıktı. Android cihaz üreticilerin bu sıkıntıyı görerek cihaza şarj bağlantısı dışında ikinci USB-C Type bağlantı noktası ekleyeceği bekleniyor. Evet gün geçtikçe telefon amperleri daha da yükseliyor ve lityum iyon piller daha da ince ve yüksek kapasiteli hale geliyor. Buna rağmen, işlemciler daha da hızlı çalışmaya, ekranlar büyümeye ve görüntü kaliteleri her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Kısacası pil teknolojisi çağ atlamadıkça şarj ederken müzik dinlemek gibi bir ihtiyaç her zaman olacak. Apple satışlarını etkilemediği sürece pek kullanıcının konforunu düşünmeyecek gibi. Android cihaz üreticilerin 3.5 mm jackın kaderi için nasıl bir hamle yapacağını ise bahar aylarında görmeye başlayacağız gibi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here