Ana sayfa Donanım Küçük Ama Güçlü Mini PC’ler

Küçük Ama Güçlü Mini PC’ler

0
 

Bilgisayarlar gittikçe küçülüyor. Yeni bir masaüstü bilgisayar için piyasaya bakıyorsanız, dev bir Tower”a karşılık yeni mini PC’leri göz önüne almak daha mantıklı olur. Ancak küçük bir paketten ciddi bir güç elde etmek için, bilmeniz gereken birkaç şey var.

Kısa bir süre önce mini bilgisayar dünyası oluşurken, bu küçücük cihazların ihtiyaç duyulan bilgi işlem gücüne uymaması nedeniyle onlarla dalga geçiliyordu. Ancak teknolojideki son gelişmeler mini bilgisayarları küçük kılan şeylerin onu daha az güçlü yapmadığını ortaya çıkardı. Buna göre, satın almadan önce bilmeniz gereken bazı değişiklikler ve geliştirmeler mevcut.

 

Temel sistem mi, kullanıma hazır sistem mi?
Tipik olarak baktığınız mini bilgisayarlarda, bazı farklılıklar görürsünüz. Mini PC’ler iki farklı tarza sahipler: Temel sistem ve kullanıma hazır sistem.
Bir temel sistem kiti, kasa, anakart ve işlemciden oluşur. Sabit diski ve RAM”ı ayrıca satın alıp takmanız gerekir. Genelde kullanıma hazır sistemlerden daha ucuzdurlar. Eğer eski bilgisayar parçalarını kullanmak veya belirli parçaları satın almak istiyorsanız, bir temel sistem kiti almanız gerekir.  

Kullanıma hazır kit ayrıca sabit disk ve RAM’ı ve seçtiğiniz bir işletim sistemini içerir. Bu tip mini PC, kutudan çıktığı anda kullanılmaya hazırdır. Kullanıma hazır mini PC, yeni başlayan herkes için idealdir. Her iki cihaz tipi de Wi-Fi, Bluetooth, USB ve önceden yüklenmiş diğer parçalar ile birlikte gelir.

 

Klavye, mouse veya monitör yok
Bir mini bilgisayar satın aldığınızda, yalnızca mini PC’yi alırsınız, başka hiçbir şey yoktur. Bir klavye ve mouse, ona bağlamak için bir monitör ve ses almak için hoparlörü satın almanız gerekir. Yine, eski monitörünüzü, klavyenizi, mouse”unuzu ve hoparlörlerinizi, mini PC ile uyumlu oldukları sürece yeniden kullanabilirsiniz.
Monitörler için: Mini PC’de yalnızca bir mini HDMI çıkışı vardır, bu nedenle monitörünüz bir HDMI portuna ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, mini bilgisayarınızın bir mini-HDMI-HDMI kablosu ile birlikte gelip gelmediğini kontrol edin; aksi takdirde bunu satın almanız gerekir. Monitörünüzün bir HDMI bağlantı portu yoksa, HDMI-DVI dönüştürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. 

Ayrıca, yeni bir monitör satın alıyorsanız, gelecekte mini bilgisayarınızı monitörünüze bağlamak istiyorsanız, VESA uyumlu bir monitör bakın.
Klavye ve mouse”lar için: PS/2 bağlantı noktasına sahip eski bir klavye veya mouse kullanamazsınız. Mini PC’ler yalnızca USB tabanlı veya Bluetooth tabanlı klavyeleri ve mouse”ları destekler. Yeni satın alıyor iseniz, bir Bluetooth klavye ve mouse satın almanızı öneririz, böylece ünite üzerindeki bir USB portu boşta kalır. 

 

Neler yükseltilebilir?
Bir tower bilgisayarın aksine, mini bir bilgisayarda yükseltebileceğiniz şeylerin sayısı çok sınırlıdır. Daha küçük boyut, anakartın farklı parçalar için çok sayıda yuvaya sahip olmadığı anlamına gelir ve onlara göre herhangi bir fiziksel yer de yoktur. Aslında, mini bir bilgisayarın içini açarsanız, hiçbir şey için yer bırakmayacak şekilde dolu olduğunu görürsünüz.

Dolayısıyla, normalde bir Core i3 CPU satın alıp daha sonra Core i7’ye yükseltirken, mini PC’lerde bu durum böyle değil. İşlemci yükseltilemez. Aslında bu tamamen doğru değil, biraz lehimleme yapabiliyorsanız teknik olarak yükseltebilirsiniz, ancak bu garantinizi geçersiz kılar ve hiçbir üretici bunu önermez. Ayrıca, yükseltme yapmak istiyorsanız, temel bilgisayar setinin sonraki sürümünü satın almanız, elinizdeki parçaları transfer etmeniz ve eski mini bilgisayarınızı satmanız daha mantıklı olacaktır.

Aslında basitçe sabit disk veya RAM”ı yükseltebilir veya transfer edebilirsiniz. Gelin piyasada bulunabilen bazı mini PC modellerini görelim.

 

MSI Cubi 3 Silent serisi
MSI denince akla gelen ilk şey oyun bilgisayarları ve donanımları olsa da firmanın farklı ihtiyaçlara yönelik çözümleri de bulunuyor. Bu ihtiyaçlardan bir tanesi de endüstriyel alanda kullanılan mini PC”ler. MSI, Cubi serisiyle halihazırda bu alana yönelik ufak hacimli bilgisayarlar üretmekle beraber firmanın yeni duyurusunu yaptığı ve 2018 yılının ilk aylarında piyasada yerini bulacak Cubi 3 Silent serisi  çıtayı daha da ileriye taşıyor. Intel 7. Nesil işlemcilerin kullanıldığı Cubi 3 Silent serisinde bir önceki modellere kıyasla en büyük fark ürünlerin fansız olarak tasarlanması. Böylelikle zorlu endüstriyel  koşullarda fan arızası, soğutucu modüllerin tıkanması ve verimsiz çalışması gibi sorunların önüne de tamamen geçilmiş oluyor.  

Fansız tasarımın bir diğer avantaj sağladığı nokta da bilgisayarda hareketli bir parça olmadığından araç içi eğlence sistemleri gibi sürekli hareket halindeki ortamlarda da kullanımın önünü açıyor olması. Giriş çıkış bağlantıları konusunda da zengin alternatifler sunan Cubi 3 Silent serisi, çift ethernet ve COM port bağlantısı sunan modelleriyle de kullanım alanlarını zenginleştiriyor. Veri depolama ihtiyacını m.2 türündeki SSD sürücüler üzerinden gerçekleştiren Cubi 3 Silent serisinde daha fazla depolamaya ihtiyaç duyan kişiler, kutu içerisinde yer alan 2.5 inç sabit disk takma aksesuarıyla beraber yüksek kapasiteli disk sürücüleri de bilgisayarlarında kullanabiliyorlar.

MSI Cubi 3 Silent S
MSI”ın Cubi 3 Silent serisinin bir üyesi olan Silent S, seriden farklı olarak yan ve arka tarafta daha fazla I/O portuna ve bazı portlarda da daha yüksek sürüm desteğine sahip. 

 

Asus VivoMini VM65N
ASUS VivoMini VM65N mümkün olan en az alanı kaplarken, en yeni Intel Kaby Lake mimarisiyle maksimum performans sunan, 2 litrelik bir mini PC. 7. nesil Intel Core işlemciler ve harici NVIDIA GeForce ekran kartıyla 4K UHD görseller ve oyun için ideal. Buna ek olarak DDR4 RAM ve SonicMaster ses seçimiyle, günlük bilgisayar kullanımı veya eğlence merkezi için ideal bir seçim.

Size esnek depolama seçenekleri sunarak işletim sisteminizi hızlandıran veya film ve müzikleriniz için depolama alanı sunan Vivo DualBay’i de içerisinde barındıran bir kompakt tasarıma sahip. Bunun yanında SuperSpeed USB 3.1 ve 802.11ac Kablosuz sayesinde süper hzlı bağlantı seçenekleri de sunuyor. VivoMini VM65, Zen’den ilham alan, metal bir görünüme ve şık bir Demir Grisi renge sahip. Bu tarz bir mini PC, evinizin herhangi bir odasına muhteşem bir görünüm katacaktır.

 

HP Elite Slice 

İletişim ve üretkenlik için tasarlanan modüler bilgisayar HP Elite Slice, kullanıcılarına tercihlerine göre bir masaüstü bilgisayar oluşturma imkânını tanıyor. çalışma ortamına şıklık katarak üretkenliği artıran bu masaüstü bilgisayar ofis alanlarının tasarlanma şeklini de değiştiriyor.  

çok yönlülük, performans ve kurumsal seviyede güvenlik bir araya gelerek çalışanlar arasında daha fazla üretkenlik ve ekip çalışması sağlarken çalışma alanlarını ve çalışma tarzlarını da dönüştürüyor. Ultra seviyede küçük olmasına rağmen büyük performans sunan mini bilgisayar yalnızca 6.5 inç (16,51cm) x 1.38 in. (3,5cm) x 6.5 inç (16,51cm) boyutlarında ve 1,04kg ağırlığa sahip. Kabloların kullanılmadığı tasarım temiz bir çalışma ortamına olanak yaratıyor zira müşteriler her bir bileşene güç vermek için duvara takılı kabloları birbirlerinden ayırmak zorunda kalmıyorlar.  

ürün, yalnızca bir adet USB 3.1 Type-CTM kablo ve yeni opsiyonel Quad HD HP EliteDisplay S240uj monitörün de dahil olduğu Type-CTM uyumlu görüntüleyiciler aracılığıyla bir görüntüleyiciden güç alan ilk ticari masaüstü bilgisayar olma özelliğini taşıyor. Görüntüleyici masaüstünü mükemmel bir şekilde tamamlama adına entegre kablosuz şarj ve USB Type-CTM ile donatılmış bulunuyor. HP Elite Slice”ın çok yönlülüğünü kapak ve temel genişletme seçenekleri sağlıyor. Kullanıcılar bilgisayarlarını yapılandırırken farklı kapak seçenekleri arasından tercih yapabiliyor ve ek modüllerle çözümü diledikleri anda genişletebiliyor, ihtiyaçlarına en uygun masaüstü bilgisayarı kendileri oluşturabiliyor. 

HP Elite Slice 499 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 

 

Alienware Alpha
Maksimum 6. Nesil Intel işlemciler, %60 daha yüksek GPU performansı, M.2 PCle SSD yuvası, Grafik Amplifikatörü desteği (belirli modellerde) ve ultra küçük form faktörü ile Alpha, evde oyun oynamak veya LAN oyun partileriniz için mükemmel bir tercihtir.
Basitleştirilmiş Oynama: Birkaç düğmeye tıklayarak hızlı bir şekilde oyunları doğrudan Alpha’nıza indirin. Tüm oyunlar her zaman güncel ve oynamaya hazır halde olur. 

Seçim sizin, ister Steam, isterse de Origin veya GOG ile erişim sağlamak isteyin, 1080p Tam HD güzelliğine sahip büyük ekranda dilediğiniz şekilde oyun oynayabilirsiniz.

Yükseltmeler için hazır: Başlı başına etkileyici olmasının yanında i5 ve i7 işlemcilere sahip Alienware Alpha, etkileyici bir oyun deneyimi için bir Grafik Kartı Amplifikatörü ile en üst düzeye çıkarılabilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here