Kuark füzyonu, nükleer füzyona göre 10 kat daha fazla enerji açığa çıkarıyor!

CERN'de yürütülen son çalışmadan elde edilenler, temiz ve sonsuz enerjinin anahtarı olabilir.

CERN

Füzyon, iki atomun birleşerek daha büyük bir atom oluşturması konusunda son yıllarda meydana gelen büyük gelişmeler, çoğunlukla CERN'den ortaya çıkıyor. Bu çalışmalardan son ve en çok dikkat çekeni ise, atomları birleştirmek yerine temel parçacıklar olan kuarkların birleştirilmesini konu alıyor. Bulgular oldukça umut vadedici.

Tel Aviv University ve Chicago University'den araştırmacıların açıklamalarına göre, temel parçacıklar olan kuarklar, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC)'nda atomların çarpıştırılması sonucu ortaya çıkıyor ve diğer parçacıklarla füzyon geçirerek baryonları oluşturuyorlar. Araştırmalardan elde ediilen verilere göre, altı kuark türünden biri olan tılsımlı kuarkların iki tanesini birleştirmek için harcanması gereken enerji 130 megaelektronVolt (MeV) iken füzyon sonrası ortaya çıkan enerji miktarı 12 MeV. Bu nispeten hafif kuarktan daha ağır olan alt kuarka geçildiğinde ise iki tanesinin füzyonu teorik olarak 138 MeV enerji ortaya çıkartıyor. Bu miktar, iki hidrojen atomunun füzyonundan ortaya çıkanın neredeyse 8 katı. Hal böyle olunca, bu kuark füzyonlarının nükleer silahlara dönüştürülmesini istemeyen araştırmacılar, bulgularını medyayla paylaşmaktan oldukça çekindiler. Prof. Marek Karliner'in sözleri de bu konuda ne kadar ciddi bir şekilde düşündüklerini doğruluyor:

Eğer bir mikrosaniye olsun bu buluşun askeri uygulamaları olabileceğini düşünseydim, kesinlikle sonuçları yayınlamazdım.

Zincirleme, yani kendi kendini tetikleyerek süreklililk sağlayan bir tepkime oluşturmanın mümkün olmadığı kuark füzyonu, bu parçacıkların yeterince uzun süre başıboş var olamamalarına dayanıyor. LHC'de deneylerini sürdürmek için çalışmalara devam eden araştırmacılar, henüz ağır kuarkları gerçek anlamda füzyona uğratmadı fakat bu işlem, teknik olarak mümkün.

Etiketler: cern fuzyon-enerjisi temiz-enerji kuark bulus
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER