Ana sayfa Donanım Kuantum bilgisayar doğrultusunda yeni projeler var

Kuantum bilgisayar doğrultusunda yeni projeler var

0

IBM, geçtiğimiz günlerde nöronlardan oluşan kuantum bilgisayarı çipi yapmasının ardından, kuantum bilgisayar projelerine gün geçtikçe yeni projeler ve yeni deneyler ortaya atılıyor. Konu ile ilgili yakından tanıdığımız bir firmanın adı geçiyor fakat, proje konusundaki yatırımları henüz kesinleşmediği ve adı sadece bir kaynakta geçmesi sebebi ile yazarlar bu firmanın adını vermekten çekiniyorlar.

Bugünlerde, dikkatler fazlasıyla mobil cihazlara özellikle tabletlere kaymışken aslında masaüstü ve dizüstü bilgisayar teknolojilerinde dönüm noktalarını yaşarken, bilim ve teknoloji dünyası masaüstü ve dizüstü bilgisayar teknolojilerinde çığır açmak üzereler. Kuantum bilgisayarlar projesi içerisinde 2000’lerin başında ortaya atılan bir proje dönüm noktası oldu. Bilim insanları, 2000’li yılların başlarında kuantum bilgisayar projesi içerisinde insanların beyinlerini birleştirmeyi yani; uzaktan iletişimi beyin ile sağlamanın yollarını aradılar. Bu proje henüz tamamlanmamışken, ortaya insan gibi öğrenebilen, insanlar gibi yapay zekasını öğrenerek geliştirebilecek kuantum bilgisayar projeleri de son günlerde hız kazandı. Projenin başlangıç kısımı henüz aşılmışken, ortaya bugünlerde yeni bir proje daha atıldı.

 

 

Yakın tarihte çalışmalarına hız kazandırılması beklenilen proje, bilgileri taşımakla ilgili. Bilim insanları, iki cihaz arasında dokunuşlar ile bilgilerin veya içeriklerin aktarılması konusunda çalışmalarına başlamış durumdalar. Projeyi daha açık anlatmak gerekirse, bir masaüstü bilgisayarda bulunan görüntü, döküman, internet sitesi ve her türlü içeriği sadece parmak ile yanındaki bir cihaza taşımaya imkan veriyor. Böylece, bilgisayardaki bir görüntüyü herhangi bir cihaz veya aparat yardımı olmadan sadece parmak yardımı ile televizyona, akıllı telefona ve tabletlere aktarabileceğiz. Projenin anlatıldığı metinler içerisinde, önümüzdeki günlerde proje ile ilgili ayrıntılı bir belgeselin internete yayılacağı söyleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here