Ana sayfa Makale Kripto para türleri

Kripto para türleri

0

Günümüzde kripto para birimleri, çoğu insanın bildiği küresel bir olgu haline geldi. Birçok kişi tarafından halen anlaşılamamasına rağmen, bankalar, hükümetler ve birçok şirket öneminin farkındalar.
Kripto para birimleri başka bir buluşun yan ürünü olarak ortaya çıktı. İlk ve en önemli kripto para olan Bitcoin”in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, ortaya bir para çıkarmaya niyetli değildi. 2008 sonlarında Bitcoin’i duyuran Satoshi, bir “Elektronik Nakit Sistemi” geliştirdiğini duyurdu.

Satoshi’nin icadının en önemli kısmı, merkezi olmayan bir dijital nakit sistemi kurmanın bir yolunu bulmasıydı. 90″larda, dijital para yaratmak için birçok girişimde bulunuldu, ancak hepsi başarısız oldu.
Satoshi ortaya çıkmadan önce bunu kimse başaramadı. Aslında, kimse mümkün olduğuna bile inanmadı. Ancak Satoshi bunu kanıtladı. Onun önemli yeniliği, merkezi bir otorite olmadan fikir birliği elde etmekti. Kripto para birimleri bu çözümün bir parçasıdır.

Şu anda Internet üzerinde 900″den fazla kripto para mevcut. Her an yeni bir kripto para da çıkabilir. Pazar boyutu açısından Bitcoin şu anda en büyük blockchain ağına sahip, onu Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple ve Litecoin izliyorlar.

 

Bitcoin
İlk ve en ünlü kripto para Bitcoin”dir. Tüm kripto para endüstrisinde dijital bir altın standardı gibi işlem görür, küresel bir ödeme aracı olarak kullanılır ve karanlık Internet pazarları veya fidye yazılımı gibi fiili siber suçların para birimi niteliğindedir. Ortaya çıktıktan yedi yıl sonra, Bitcoin’in fiyatı sıfırdan $650″ın üzerine çıktı ve işlem hacmi de günde 200 bini geçti.

 

Ethereum
Genç kripto dehası Vitalik Buterin’in buluşu kriptokratların hiyerarşisinde ikinci sıraya yükseldi. Ethereum sadece işlemleri değil, karmaşık sözleşmeleri ve programları da işleyebilir.
Bu esneklik, Ethereum’u blockchain uygulaması için mükemmel bir araç haline getiriyor. Ama bir maliyeti var. Bir Ethereum tabanlı akıllı sözleşme olan DAO’nun hack”lenmesinden sonra, geliştiriciler fikir birliği olmadan sert bir bölünmeye karar verdiler ve bu Ethereum Classic’in ortaya çıkmasına yol açtı. 

 

Ripple
Kripto para camiasında daha az popüler olan proje Ripple”dır. Ripple doğal bir kripto para iken – XRP -, bir kripto para olmaktan çok, IOU”ları işleyen bir ağla ilişkiliydi. Para birimi olan XRP, değeri depolamak ve takas için bir araç olarak değil, daha çok ağı  istenmeyen postalara karşı korumak için bir jeton olarak hizmet etmektedir.
Ripple Labs her bir XRP jetonunu yarattı, Ripple ağını çalıştırıyor ve onları dağıtıyor. Bu nedenle, onun Ripple topluluğunda çoğunlukla madencilik öncesi bir değer olduğu söylenir ve gerçek bir kripto para olarak değerlendirilmez, XRP”nin değeri iyi bir şekilde sakladığı düşünülmez.

 

Litecoin
Litecoin, Bitcoin’den sonra ilk kripto paralardan biriydi ve dijital gümüş olarak etiketlendi. Bitcoin’den daha hızlı, daha büyük jeton miktarı ve yeni bir madencilik algoritması ile Litecoin, Bitcoin’in küçük kardeşi olarak mükemmel bir şekilde tasarlanmış gerçek bir yenilikti. Kod tabanını kullanan, ancak daha da hafif olan birkaç kripto para biriminin ortaya çıkmasını kolaylaştırdı. 

 

Monero
Monero, cryptonite algoritmasının en önemli örneğidir. Bu algoritma, Bitcoin’de eksik olan gizlilik özelliklerini eklemek için icat edildi. Bitcoin’i kullanırsanız, her işlem blockchain”de belgelenir ve işlem izi izlenebilir. Halka imza denilen bir kavramın getirilmesiyle, cryptonite algoritması bu izi kesebildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here