Kripto para türleri

Bugün en çok tanınan kripto para birimi Bitcoin, ancak onun gibi daha 900 kadar kripto para mevcut.

Günümüzde kripto para birimleri, çoğu insanın bildiği küresel bir olgu haline geldi. Birçok kişi tarafından halen anlaşılamamasına rağmen, bankalar, hükümetler ve birçok şirket öneminin farkındalar.
Kripto para birimleri başka bir buluşun yan ürünü olarak ortaya çıktı. İlk ve en önemli kripto para olan Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, ortaya bir para çıkarmaya niyetli değildi. 2008 sonlarında Bitcoin'i duyuran Satoshi, bir "Elektronik Nakit Sistemi" geliştirdiğini duyurdu.

Satoshi'nin icadının en önemli kısmı, merkezi olmayan bir dijital nakit sistemi kurmanın bir yolunu bulmasıydı. 90’larda, dijital para yaratmak için birçok girişimde bulunuldu, ancak hepsi başarısız oldu.
Satoshi ortaya çıkmadan önce bunu kimse başaramadı. Aslında, kimse mümkün olduğuna bile inanmadı. Ancak Satoshi bunu kanıtladı. Onun önemli yeniliği, merkezi bir otorite olmadan fikir birliği elde etmekti. Kripto para birimleri bu çözümün bir parçasıdır.

Şu anda Internet üzerinde 900’den fazla kripto para mevcut. Her an yeni bir kripto para da çıkabilir. Pazar boyutu açısından Bitcoin şu anda en büyük blockchain ağına sahip, onu Ethereum, Bitcoin Cash, Ripple ve Litecoin izliyorlar.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER