Ana sayfa Haber Kripto para kazan sayfalara yönlendiren yeni Android zararlısı keşfedildi

Kripto para kazan sayfalara yönlendiren yeni Android zararlısı keşfedildi

0

Malwarebytes adlı popüler antivirüs yazılımının yapımcısı bir ekibin tespitlerine göre bir Android zararlısı, kullanıcıları kripto para kazan sayfalara yönlendiriyor. 

Malwarebytes geçtiğimiz ay başka bir saldırı olayını incelerken bu zararlıyı keşfetti. Aslında Windows ve Chrome cihazlarda teknik destek sayfalarına yönlendiren bir reklam aracını incelemekte olan ekip, aynı testi Android üzerinde gerçekleştirdiğinde, bir kaç aşamalı işlemden sonra kripto para kazan sayfaya

yönlendirildiklerini gördü. 
Söz konusu sayfada bir uyarı mesajı ve CAPTCHA kodu yer alıyor. Kullanıcı kodu girdiği andan itibaren web sitesi tam gaz Monero kripto parası kazmaya başlıyor. Malwarebytes hepsi de aynı CAPTCHA kodu kullanan benzer bir kaç web sitesi daha tespit etti. Bunların ilki 2017 yılı Aralık ayında kaydettirilmiş. Tespit edilenlerden en yeni olanları, bir aydan kısa bir süre önce kaydettirilmişler. Bu tip sitelerden çok sayıda olabileceği de belirtildi. 

Malwarebytes’ın tahminlerine göre tespit edilen beş sitenin günlük ortalama 800.000 civarında ziyaretçileri olduğu düşünülüyor. Site ziyaretlerinin ortalama oturum süresi ise dört dakika civarında. Bunun ne kadar kripto para kazandırdığı net olarak bilinmemekle beraber, ekibin tahminlerine göre ayda bir kaç bin dolar sadece. Tabii kripto paralarda gerçekleşen beklenmedik çalkantılar, bir gecede ciddi oranda kar elde edilebileceğini de gösteriyor. 

“İstek dışı kripto para kazma işleminin artık mobil telefon ve tabletleri de etkilediğini söyleyebiliriz. Bu sadece trojan gibi uygulamalar üzerinden değil, aynı zamanda sayfa yönlendirmeleri ve açılan menüler üzerinden de olabiliyor. Bu platformlar, masaüstü eşdeğerlerine oranla çok daha zayıflar ” şeklinde bir özet yapan ekip, “Kullanıcıların şahsi bilgisayarlarında kullandıkları antivirüslerin aynılarını mobil cihazlarında da kullanmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz çünkü kripto para kazma işlemi, kalıcı hasarlara da neden olabilir” şeklinde bir de uyarıda bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here