Ana sayfa Haber Kripto para hesabı dondurulan Wikileaks isyanlarda

Kripto para hesabı dondurulan Wikileaks isyanlarda

0

San Francisco”da faaliyet gösteren kripto para borsası Coinbase, sızdırdığı bilgilerle dünya çapında ünlü Wikileaks”in internet mağazasını, kullanım koşullarını ihlal ettiği iddiasıyla kapattı.

Wikileaks Shop olarak bilinen mağaza, Wikileaks”in ticari uzantısıydı. Gömlek, telefon kılıfı, kahve kupaları, poster gibi araç gereç satışı yapan sitede kullanıcılar, kredi kartı ya da kripto para ile alışveriş yapabiliyorlardı. Coinbase”in hesabı kapatmasıyla birlikte Wikileaks site üzerinden yapılan satışlardan edinilen kripto paraları dolara çeviremeyecek.

Bununla birlikte mağaza yine kripto para ile alışveriş yapma imkanını sunmaya devam edecek fakat, Coinbase”in sistemini kullanamayacak. Coinbase”in bu hamlesi, Wikileaks”i ve destekçilerini oldukça kızdırdı. Wikileaks”in Twitter üzerindeki hesabında Coinbase”in boykot edilmesi için çağrı yapıldı. “Mastering Bitcoin and Internet of Money” kitabının yazarı Andreas Antonopoulos Twitter”daki mesajında bu davranışın son derece ironik olduğunu yazdı. Paypal, Visa ve Mastercard 2010 yılında siteye yapılan bağışlardan kesinti yapmaya başlayınca, önlenemez ödeme yöntemi olmakla övünen Bitcoin”in kullanımı aniden artış göstermişti. Antonopoulos, Coinbase haricinde çok sayıda borsanın olması nedeniyle sitenin bu karardan pek etkilenmeyeceğini de belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here