Kripto para gerçeği

Yeni yatırım aracı olarak oldukça ilgi gören kripto paraların şu anki durumu ve geleceğini inceledik.

Kasım 2017'de birkaç hafta içinde, bitcoin saçma bir yatırımdan küresel bir sese dönüştü. Kasım ortasında, fiyat tek bir bitcoin için yaklaşık 3.000 dolardı; 6 Aralık 2017'de 19.000 doları aştı. Şu anda ise değeri yaklaşık 10.000 civarında dolaşıyor. 

Bitcoin’i ister patlayacak bir balon olarak görün isterseniz uzun vadede büyük para kazandıracağını düşünün, ancak ortada açık bir gerçek var: Kripto para finansın geleceğini değiştiriyor. Henüz net olmayan ise, bitcoin'in ve bunun gibi kripto paraların arkasındaki teknolojinin ulusal global finansal sistemleri nasıl değiştireceğidir. 

Blockchain’e bir bakış
Bitcoin, tüm kripto para birimleri gibi, işlemlerini gerçekleştiren blockchain adlı bir teknolojiye dayanıyor, böylece uzmanların neredeyse hack’lenemeyeceğini düşündükleri kadar güvenli oluyor. Ve işlemler güvenceye alındığından, işlemlerin doğrulanması maliyeti merkezi bir bankadan daha azdır, ancak kuşkusuz, bitcoin’in işlemlerinin doğrulanmasının maliyeti oldukça pahalı hale gelmiştir.

Kripto para işlemleri bir banka yerine doğrudan bireyler arasında gerçekleşir. Bir kişi kripto parayı kullanarak bir işlem gerçekleştirir (örneğin, kripto cüzdanında saklanan fonları kullanarak başkasına bitcoin gönderir), işlem blokchain adındaki dijital bir deftere kaydedilir. Her kripto paranın kendi blockchain’i vardır ve büyük bir ağda karmaşık matematik işlemlerini yapan bilgisayarlar onu sürdürür.

Kullanıcılar kripto parayı kullanarak belirli sayıda işlem gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarlar bu işlemleri bir "blok" haline getirir. Bir bloğu göndermek, blochchain’e işlemler eklemek ve parasal bir ödül kazanmak için, bir bilgisayar şifreleme fonksiyonu denen karmaşık bir matematik problemini çözmek zorundadır. Kripto para "madenciliği" denen bu işlemi yapan insanlar aslında bu işlemler için bilgisayarlarını kullanırlar.

Başka bir deyişle, karmaşık bir matematik problemini çözebilecek ilk bilgisayar, işlem blokunu blok zincirine ekler ve bunu yaparken parasal bir ödül alır. Ağdaki her bilgisayar dijital defterin kopyasına yeni bloğu ekler ve işlem devam eder. Bitcoin, merkezileştirilmiş bankacılık ve devlet parasından kaçınmak için oluşturulmuş olsa da, teknoloji, merkezi ulusal para birimi olarak da kullanılabilir. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam