Ana sayfa Haber Kripto para açıklaması Atari”nin hisselerine %60 değer kazandırdı

Kripto para açıklaması Atari”nin hisselerine %60 değer kazandırdı

0

Atari’nin tüm haklarına sahip olan Fransız holding Atari SA, bu ay yaptığı bir açıklamayla ‘Atari Token’ adlı bir kripto para üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. üstelik bu kripto para yeni bir dijital eğlence platformu üzerinde kullanılmak üzere hazırlanacaktı. 

Fakat Atari’nin kendisi oluşturmuyor bu parayı. Bilakis Infinity Networks adı verilen bir firmanın işbirliğiyle yapılıyor. Infinity Networks Atari’nin isim hakkını uzun vadeli kullanma karşılığında video oyunlarından film ve müziğe kadar değişen dijital eğlence alanları için blok zinciri tabanlı bir platform oluşturuyor.  

Buna ek olarak Atari, Atari’nin marka isminin kullanılması karşılığında Infinity Networks’ün hissesinde daha düşük hisseye sahip olacak (gelecekte edinilecek olası telif ücretleri ve kazançlara ek olarak).

Tüm bu olan bitenler tuhafınıza gittiyse normaldir, zira oldukça tuhaf bir durum. Atari’nin uzun bir geçmişi var ve video oyunu endüstrisinin yükselişiyle doğrudan bağlantılı bir firma. 

öncelikle ‘Pong’ ve ‘Breakout’ gibi arcade oyunlarıyla, daha sonra Atari 2600 gibi ev tipi oyun konsollarıyla oyun sanayinin oluşturulmasına büyük oranda katkıda bulunan bir firma Atari. Fakat aynı zamanda 80’li yılların başında oyun sanayinin çökme noktasına gelmesine katkıda bulunmak gibi kötü bir üne de sahip. 

Atari o günlerden bu yana oyun geliştiricisi/yayıncısı ve donanım üreticisi pozisyonundan evrilerek meşhur bir marka olmaktan öteye gidemedi. Firmanın yeniden ‘Atari’ olarak hayata geçmesi, daha önce Infogrames adlı bir Fransız firmasının yeniden markalandırma yapmasıyla gerçekleşti. Aslına bakarsanız geldiğimiz noktada Atari’nin türevlerinden oluşturulmuş bir kaç farklı ticari birim bulunuyor. Atari SA, Atari Token ve yeni blok zinciri tabanlı dijital vitrinden sorumlu olacak olan ana firmayı temsil ediyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here