Ana sayfa Haber Kredi kartlarının sonu mu geliyor?

Kredi kartlarının sonu mu geliyor?

0

Apple’ın iPhone 6‘yı tanıtacağı etkinliğine bir kaç gün kaldı. Artık hemen hemen iPhone 6‘nın neye benzeyeceğine ve hangi özelliklere sahip olacağını biliyoruz. Emin olduğumuz şeylerden biri, iPhone 6‘nın -sonunda- NFC yani kablosuz yakın alan etkileşimi özelliğini destekleyeceği…

Aslında NFC teknolojisine, her gün toplu taşıma araçlarında kullandığımız kartlardan tutun da, temassız özellikli kredi kartlarımıza, bir çok yerden aşinayız. Hatta Android’li bir çok telefon modeli, NFC’yi destekliyor. Ancak şunu kabul etmeliyiz ki, Apple’ın bir teknolojiyi yaygınlaştırmak, popülerleştirmek ve standartlaştırmak konusunda kendine has bir yeteneği var. 

3G teknolojisini düşünün… 3G’yi Apple icat etmedi, ancak iPhone 3G ile bunu yaygınlaştıran, hatta bir standart, olmazsa olmaz haline getiren Apple oldu.

Şimdi NFC teknolojisinde de Apple’ın benzer bir rol üstlenmesi bekleniyor. iPhone 6‘nın NFC özelliğiyle piyasaya çıkmasının ardından, başta onun Android rakipleri olmak üzere, neredeyse tüm akıllı telefonlar NFC destekli olarak üretilmeye başlanacak.

Ancak madalyonun bir yüzü daha var. Kulislerden sızan haberlere göre, Apple, iPhone 6‘nın NFC özelliğini temassız ödemede kullanabilmek için Visa, MasterCard ve American Express ile anlaştı. Yani Apple, kendi “cüzdan” servisini kurmanın hazırlığında.

Sistem büyük olasılıkla şöyle çalışacak : Visa, Mastercard ya da AmEx kartlarınızı, Apple’ın mobil cüzdan servisine kaydedeceksiniz. Diyelim marketten alışveriş yaptınız, iPhone 6‘nızı kasadaki pos cihazına yaklaştıracaksınız ve dıdıt! ödeme gerçekleşecek… 

Eğer Apple, iPhone 6 ile bu mobil cüzdan / mobil ödeme servisini yaygınlaştırmayı başarabilirse, ilk adım Android’den gelecek. Zira Google’ın bir süredir tamamen aynı işlevi gören Google Cüzdan servisi zaten aktif… Yani, Android’li telefonlarla da temassız ödeme yapabilmeye başlayacağız.

Evet bildiniz, bu durum, kısa zamanda fiziki kredi kartlarının sonu demek olacak. Yakın gelecekte, kredi kartlarımızı sadece bankamatiklerde işlem yapmak için kullanacağız gibi…

Kaan Göktaş

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here