Ana sayfa Haber Korkulan oldu: OnePlus 6 da çentikle geliyor!

Korkulan oldu: OnePlus 6 da çentikle geliyor!

0

OnePlus tarafından The Verge ile özel olarak paylaşılan görsel, OnePlus’ın bir sonraki akıllı telefonunun resmi tasarımını gösteriyor. Görseldeki akıllı telefon, başlıktan da anladığınız üzere bir çentiğe sahip. Firma yetkilileri bu çentiği mantıklı olarak göstermek ve Apple’dan kopyalanmadığını anlatmak için ellerinden geleni yapsalar da görünen köy kılavuz istemiyor.

Carl Pei, firmanın görünen yüzü ve kurucularından biri, cihazın bir diğer iPhone kopyası olmadığını ve çentiğin tek amacının kullanıcılara daha fazla kullanım alanı sunmak olduğunu belirtiyor. Cihazın tasarımının bu yeni “trend” yönünde olduğu belirtilirken çentik içerisine gerçekten fark yaratacak bir fonksiyon koyulup koyulmadığı sorulduğunda Pei yanıt vermekten çekiniyor. 

Apple’ın çentikli akıllı telefonu iPhone X, her ne kadar benzer tasarımdaki Essential Phone ve Sharp Aquos S2’den sonra çıkmış olsa da dünya çapındaki insanların gözünde bu tasarım ilkesi tamamen iPhone ile bağdaştırılmış durumda ve aynı tasarımdaki tüm cihazlar sadece birer iPhone klonu olarak görülüyor. MWC 2018’de ortaya çıkarılan akıllı telefonların her biri iPhone’un bu tasarımını sadece kopyalamış, herhangi bir yazılımsal ya da donanımsal ekleme yapmadan piyasaya sürülmüşlerdi. Bu Android seven kişiler için son derece sinir bozucu ve güven kırıcı olsa da OnePlus durumun böyle olmamasını istiyor. Carl Pei, açıklamasında Google Play Store’un en çok indirilen ilk 1000 uygulamasıyla testlerin yürütüldüğünü ve çentik ile herhangi bir uyumsuzluk tespit edildiğinde bunların giderildiğini söylüyor.

iPhone X'in kendi altına kıvrılan ekranı, alt tarafta çerçeve olmasını engelliyor.

“Apple bunu yapmasaydı el hareketleriyle çalışan ve çerçeveleri küçültülmüş akıllı telefonlara daha geç ulaşırdık.” diyen Carl Pei, OnePlus akıllı telefonlarda fanlarının talep ettiği özelliklerin bulunmaya devam edeceğini açıkladı. Bu özelliklerden biri olan bildirim LED’i, OnePlus 6’nın çentiğinin Essential Phone’daki kadar küçük olmasına izin vermeyen etkenlerden bir tanesi olarak gösteriliyor. çentik, iPhone X’e kıyasla daha küçük olacakken şüphesiz Essential’dan daha büyük olacak. OnePlus 6’nın alt tarafında yer alacak kenarlara kıyasla daha kalın çerçevenin kalacağını söyleyen Pei, bu çerçeveyi inceltmenin tek yolunun esnek bir ekran kullanarak bağlantı noktasını telefonun arkasına doğru kıvırmak olduğunu söylüyor. Bu yöntem, anlaşılacağı üzere hem telefonu kalınlaştırıyor, hem de maliyeti arttırıyor.

OnePlus cephesi de düştüğüne göre akıllı telefonunu yenilemeyi düşünenler için şimdilik Samsung, HTC ve birkaç firmadan başka orjinal tasarıma sahip Android akıllı telefon bulmak zor olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here