Ana sayfa Donanım Korg Kronos

Korg Kronos

0

Korg markasının OASYS modelindeki sevdiğimiz özellikleri geliştirip çok daha uygun şartlar altında paketlediği modeli Kronos, Evren Kalaycıoğlu”nun kaleminden Sound test sayfalarında
 

Kronos için, 2005 doğumlu abisi OASYS”in daha ulaşılabilir bir fiyata ve tasarıma sahip, en son teknoloji ürünü donanıma sahip hınzır kardeşi demek yanlış olmaz. Zira Kronos, OASYS”ten devraldığı mirası daha da geliştirip, çok daha uygun şartlar altında paketleyip kullanıcıya sunuyor. OASYS”in 8500 dolarlık “rock star” etiketinden sonra 3000-3500 dolarlık fiyatıyla Kronos, hem rakipleriyle çok daha iyi rekabet ediyor, hem de çok daha geniş bir kullanıcı hedef kitlesine ulaşabiliyor.

Kronos”un şık kasasının altında, çift çekirdekli bir işlemci, 30 GB SSD Hard Disk, 2GB RAM ile, 9 ayrı synthesizer motoru, yüksek kapasiteli bir sampler ve “hard disk recorder” içeren muhteşem bir yazılım mevcut
 

Tasarım ve teknik altyapı
öncelikle Kronos”un en çok öne çıkan özelliklerini bir sıralayalım; sonra da, bu özellikler ile nasıl müzikler yapabileceğimize göz atalım. Kronos”un şık kasasının altında, çift çekirdekli bir işlemci, 30 GB SSD Hard Disk, 2GB RAM ile, 9 ayrı synthesizer motoru, yüksek kapasiteli bir sampler ve “hard disk recorder” içeren muhteşem bir yazılım mevcut. Son yayınlanan yazılım güncellemeleri ile kullanılabilir RAM miktarı 3 GB”a çıkarıldı – ki bir sonraki güncellemede 4 GB bekleniyor; böylelikle daha fazla audio sample kullanılabiliyor. Klavyenin dış bağlantıları da tıpkı içi gibi oldukça fonksiyonel: 8 inç dokunmatik ekran, 6 audio çıkış, 2 audio giriş, S/P DIF (optik) giriş ve çıkış, 3 ayrı USB bağlantı noktası, 9 adet slider, 8 adet knob. özetle, çok iyi bir ses kartıyla desteklenmiş bir laptop düşünün ve bunu harika bir tuşeye sahip çok kullanışlı bir MIDI klavyeye bağladığınızı hayal edin. İşte Kronos, tüm bu paketi bir bünyede sunuyor size…

 

9 ayrı synthesizer motoru ne demek oluyor?
Bu sistemin işleyişi, tıpkı DAW”larda gördüğümüz ve kişisel bilgisayarlarımızda kullandığımız “VSTi host”lardaki gibi. KORG, klavye dünyasında alışkın olduğumuz sistemlerin dışında bir teknolojiyi OASYS (Open Architecture Synthesis System) ile sunmuş, ancak bu sistem maliyeti nedeniyle çok fazla yaşatılamamıştı. O zamana dek bir klavye alacağınızda bir çok seçenekten birini seçmek durumundaydınız: Analog, dijital, rompler, sampler, workstation veya arranger gibi. Bir de üstüne VSTi teknolojisi müzisyenleri kendine aşık edip “her setup”ta bir laptop” furyasını fişeklediğinden beri, hiçbir klavye artık tek başına yeterli olamıyordu. örneğin; piyano ve Rhodes için ayrı bir klavye veya modül, analog/dijital synth için bir başka klavye, sample ve diğer efektler için başka birisi derken, bir araba dolusu malzemeye ihtiyaç duymaya başladık. Ya da; çok kuvvetli bir laptop, bir o kadar yetenekli bir ses kartı, yüzlerce dolarlık yazılım, dikkatlice optimize edilmiş bir sistem, binlerce megabayt veri ve her seferinde özenle kurulup toplanması gereken hassas bağlantılardan oluşan bir bilgisayar sisteminin desteğine sırtımızı yasladık. Ancak her iki yolda da fazlasıyla “masraf ” bizleri bekliyordu. Kronos, bizi işte tüm bu zahmetten çekip kurtarıyor. Tek bir klavye ile bir çok farklı ses seçeneğine ve müzikal imkana ulaşmış oluyoruz.
 

Synth motorları
Şimdi bu 9 ayrı synth motorundan bahsedelim: SGX-1 Akustik Piyano, EP-1 Elektrikli Piyano, HD-1 Yüksek çözünürlüklü Synth, AL-1 Analog Modelleme, CX-3 Org Modelleme, STR-1 Fiziksel Modelleme, MOD-7 FM Synth, MS20EX Analog Modelleme ve PolysixEX Analog Modelleme. Tüm bunları birer VST enstrumanmış ve her an her şekilde kullanabilmemiz için hazırmış diye düşünmek çok da yanlış olmaz.


SGX-1:
Bu ses motoru sayesinde, bugüne dek “workstation” kategorisindeki hiçbir klavyede rastlayamadığımız kadar kaliteli ve geniş bir akustik piyano arşivine sahibiz. Steinway ve Yamaha markalı konser piyanoları örneklenmiş ve programlanmış şekilde hazır olarak geliyor, Boesendorfer ise sonradan satın alınabiliyor. Bir çok farklı müzik türü ve kullanım şekli için sesleri yeniden programlamak mümkün. Piyanoların kuyruk kapaklarını ve sustain pedallarını bile modellemişler! Ses örneklerinin tamamı “fully looped”, yani eskisi gibi ses örneğinin bir kısmı alınıp uzatılmış değil, her telin ve her nüansın tamamı örneklenmiş. Her piyano türü 4,7 GB ses örneği içeriyor. Akustik piyanoların dışında, HD1 motorunun içinde de M1, M3, Triton ve OASYS gibi emektar klavyelerden gelen piyano programları da mevcut.
 

 

EP-1: EP-1, elimizin altına muhteşem Rhodes ve Wurlitzer elektrikli piyanolarını getiriyor. 4 ayrı Rhodes ve 2 ayrı Wurlitzer modellenmiş. Nasıl mı tınlıyorlar? GERçEK! Baslardaki patlamalar, tizlerdeki çınlamalar, tam olarak Rhodes”tan beklediğimiz gibi. Seslerin tüm karakteristik özelliklerini ve tuşe dinamiklerini kendi kullanımımıza göre ayarlayabildiğimiz gibi, bir çok farklı efekt seçeneğiyle klasik ya da modern tonlara ulaşabiliyoruz. MXR”ın klasik Phaser”ı modellenmiş mesela. Kompresör, Wah Pedalı ve Tremolo da halihazırda bekliyor. Ne tür müzik çalarsak çalalım; Jazz, Funk ya da Ballad, tüm tonlar gayet tatminkar sonuç veriyor.
 

CX-3: CX-3 ile efsanevi Hammond B-3 elimizin altında! Klasik 9 adet org harmonik sürgüsüne dilersek 4 tane de Kronos”un motorundan ekleyip farklı tınılara ulaşabiliyoruz. Sol ve sağ eller için split yaparak 2 ayrı ton kullanabiliyorr, her iki tonun sürgülerini de ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz. “Leslie” simülasyonu, mikrofon pozisyonlandırma ve efektler, diğer motorlarda olduğu gibi çok gerçekçi bir şekilde modellenmiş. Jazz olsun, Gospel ya da Rock olsun; tonların hepsi mükemmel tınlıyor.
 

MS20EX ve Polysix EX: KORG”un 80″li yıllarda piyasaya sürdüğü iki ayrı efsanevi analog synthesizerının birebir modellenmiş halleri. Birkaç yıl evvel “KORG Legacy Collection” adı ile yayınlanan VST enstrumanlarının bir klavyede bedene bürünmüş halleri da denebilir. Tınıları kesinlikle gerçek ötesi! Yumuşacık “pad”lerden agresif “lead”lere kadar ne ararsanız var. Dokunmatik geniş ekran sayesinde tüm ayarlamalar aslına sadık kalınarak kolayca yapılabiliyor. Tüm bunlara bir de orijinalinde olmayan fakat günümüz teknolojisinin sunduğu modülasyon ve efekt imkanlarını ekleyince, benzersiz bir synthesizer macerasına adım atıyorsunuz.
 

MOD-7: Efsanevi YAMAHA DX-7″nin çok sıradışı bir modellemesi. Daha önceleri VSTi dünyasında FM7 ve FM8 ile karşılaşmış ve çok sevmiştik kendilerini. Kronos, DX-7″nin klasik FM sentezleme tekniğini alıp daha da ileriye götürmüş, operatörlerin imkanlarını geliştirmiş ve tüm bunların dokunmatik ekranda sanal bir “patch panel” ile programlanabilmesini sağlamış. Bu sayede klasikleşmiş tüm FM tınıları, yani yumuşacık dijital piyanolar, “şişko” brasslar ve geniş “string pad” tonları emrimize amade olmuş oluyor. Ancak şimdi sıkı durun: orijinal DX-7″de kullanılan sys-ex dosyaları elinizde var ise, bunları USB girişinden Kronos”a yükleyip kullanabiliyorsunuz!
 

 

STR-1: İlk olarak OASYS”in güncellenmiş versiyonunda sunulmuş, çok sıradışı bir fiziksel modelleme motoru. çok basit bir özetle “telli çalgıların modellenmesi” diyebiliriz. Bu sayede gitar, sitar, klavinet, klavikord, arp ve benzeri çalgıların çok gerçekçi tınılarına ulaşmak mümkün. Ancak Kronos”taki STR-1 bunun çok daha ötesinde yeteneklere sahip. Akustik telli çalgılarda mümkün olamayacak “hayali” tınıları elde edebileceğimiz gibi, sadece bir John Cage bestesinin kaydında ya da Uzay Yolu film müziklerinde rastlayabileceğimiz türden fantastik tınılara ulaşmak mümkün.
 

AL-1: AL-1 isimli Analog synth motoru, MS20 ve Polysix ile yetinemeyecek olan “Analog Modeling Synth” meraklıları için biçilmiş kaftan, adeta bir canavar! Efsanevi Access Virus ve Nord Lead ile kolayca yarışıyor. Yapısı şöyle: 2 osilatör, bir “sub” osilatör, çift multi-filtre, hard sync ve FM, 5 ayrı envelop, neredeyse sınırsız modülasyon… Tınısı analog ismine yaraşır biçimde sıcak olan bu motor, ayrıca “step sequencer”a da sahip.
 

Kullanım
Kronos”un temel kullanım modları, tıpkı geçmişten günümüze diğer KORG modellerinde olduğu gibi “Program”, “Combination” ve “Sequencer” olarak üçe ayrılıyor. Her “Program” içerisinde 2 ayrı synth motoru kullanılabiliyor. Her “Combination” 16 ayrı Program”dan oluşabiliyor. “Sequencer” içerisinde ise 16 ayrı Program ve 16 Audio kanal kullanılabiliyor. Kronos”u eşsiz kılan yeni özelliği ise SET LIST modu. Bu yeni özellik sayesinde, dokunmatik ekrandaki “slot”lara dilediğimiz herhangi bir Prog, Combi veya Song atanabiliyor ve bunlar arasında “seste hiçbir kesinti veya kayıp olmadan” geçiş yapılabiliyor. Sürekli olarak farklı sesler veya şarkı altyapıları kullanmak durumunda olan klavyeciler için müthiş yardımcı bir özellik. önceden hazırladığınız tüm farklı sesleri, şarkılar içindeki sıralamasına göre kaydedip, dilediğiniz zaman yeniden düzenleyebilmenize imkan sağlıyor. Böylece sürekli farklı modlar arasında git-gel yapmak veya rakam tuşlarıyla boğuşmak zorunda kalmıyoruz.
 

 

Kronos ile birlikte gelen 9 ayrı synth motorunun haricinde, piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana sürekli yayınlanmakta olan bir çok “expansion” yani genişletme imkanı da mevcut. Hani oldu ya, mevcut ses bankası size yeterli gelmedi, çok uygun fiyatlara yepyeni ses bankalarına da sahip olmak mümkün (EXS ve KRS bankaları). Bunlar arasında çok yüksek kaliteli akustik ve elektro piyanolar, akustik davul setleri, senfonik yaylılar ve synth”ler mevcut. Daha da yetmez ise elinizin altında muhteşem bir sampler ve 30 GB SSD harddisk var. Bunun sayesinde AKAI S1000/S3000, SoundFont 2.0, Wave ve AIFF formatlarında sample kullanabilirsiniz. Polifoni mi? Hiç merak etmeyin! Her bir synth motorunun kendine özel polifoni sınırları var ve güçlü işlemci sayesinde bu sınırlar oldukça geniş tutulmuş. Seslerde gecikme veya kesilme ile karşılaşmak mümkün değil.
 
Kronos”u fabrikadan gelen haliyle kutusundan çıkardığınızda elinizin altında 1536 adet Program, 480 adet Combination ve 78 adet davul seti bulunuyor. Bu da herhangi bir ekstra yüklemeye ihtiyaç duymadan hemen müzikal çalışmalarınıza başlayabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca; son yayınlanan yazılım güncellemeleri sayesinde kullanılabilir RAM ve kullanıcı hafızası seçenekleri bir hayli arttırılmış. Böylece ileride satın alacağınız, kendinizce programlayacağınız veya diğer müzisyenlerle paylaşacağınız yüzlerce farklı ses bankası için yeterli alana sahip olmuş oluyorsunuz. Bunların tümünü SetList modu içerisinde düzenleyip sıraya koyarak, sürekli kullanımınız için işinizi oldukça kolaylaştırmış oluyorsunuz.

 

Tek bir makale içerisinde Kronos”un tüm özelliklerinden bahsetmek mümkün olmadığı gibi, kısa bir zaman içinde bu özelliklerin tümüne hakim olmak da hiç kolay değil. Dile kolay, 9 farklı synthesizer yapısı, devasa bir ses bankası, çok yetenekli bir sampler, ve de bir çok DAW yazılımını aratmayacak kalitede bir sequencer. Ayrıca daha KARMA”dan, MIDI kontrolcüsü bağlantılarından, USB ses arayüzü özelliklerinden hiç bahsetmedim bile! Kronos”u gerçekten de bilgisayarınız için bir ses kartı ve MIDI klavye olarak kullanabiliyorsunuz. Mesela, ekstra bir MIDI klavyeyi veya kontrolcüyü de Kronos”a USB arayüzünden bağlayabiliyorsunuz.
 

Sonuç
özetle; Kronos demek, efsanevi isimler olan SG ProX, MS20, Polysix, Wavestation, KARMA, DX7, Rhodes, Hammond, Wurlitzer ve Steinway”in ruhlarının bir bedende can bulması demek. Tüm bunlara yepyeni HD1 “sample”ları, yüksek çözünürlüklü efektler, fantastik modelleme yazılımları, KARMA ile gelen sınırsız arpejiyatör imkanları, ve USB arabirimi sayesinde sağlanan bilgisayar desteğini de eklersek, yepyeni bir müzik makinesine ulaşmış, bir taşla çok fazla kuş avlamış oluyoruz. KORG adeta bir canavar yaratmış! Bunların tümünü tek bir paket içinde satın aldıktan sonra, zamanla yayınlanan tüm güncellemelere de sahip olmak mümkün.
 

 

Fiyatlar, son teknolojinin getirdiği sıkı rekabet koşulları ve piyasa şartlarından dolayı artık eskisi kadar yüksek değil. Kullanım amaçlarımız, zevklerimiz ve bütçemiz doğrultusunda, dilediğimiz gibi kişiselleştirebileceğimiz bir klavye Kronos.
 

Şahsen ben, bu klavye ile bazen smokinimi giyip gittiğim lüks bir otelin balo salonunda standart jazz veya pop şarkıları çalıyorum; bazen de tişörtüm ve kot pantolonumla çıktığım “salaş” bir bar sahnesinde rock”n roll yapıyorum! Kronos tıpkı kıyafetlerimiz gibi, tam üzerimize oturuyor…
 


 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here