Ana sayfa Mobil Kopya mağduru bu kez Çinliler

Kopya mağduru bu kez Çinliler

0

iPad benzeri tableti 6 ay önce piyasaya sürmüşler!

çarşamba günü gerçekleştirilen panelde dünyaya tanıtılan Apple’ın yeni tablet bilgisayarı iPad, teknolojide yeni bir dönemin kapılarını açarken, çin’den gelen bir haber büyük şaşkınlık yarattı.

Kopya cihazlarıyla bilinen ve sektörün önde gelen isimlerin ürünlerini birebir kopyalayan çinliler, bu kez de iPad’in bir benzerini yaptı. Ancak çinliler bu kez önce davrandı; zira iPad henüz satışa dahi sunulmamışken, Shenzhen Great Loong Brother Industrial Co. isimli çinli şirket, 6 aydır iPad’e oldukça benzeyen bir cihazı kullanıcılarına satıyor.

İşin ilginç yanı, bu kez kopyacılıkla suçlanan çinliler değil, iPad’in mimarı Apple oldu. Şirketin yöneticilerinden biri olan Huang Xiaofang, AFP’ye yaptığı açıklamada, Apple’ın neden böyle bir şey yaptığına ve kendi ürünlerini kopyaladıklarına anlam veremediğini açıkladı.

Geçen yıl Ağustos ayında çin’de satışa sunulan ve iPad’i fazlasıyla andıran P88 isimli cihaz, yine geçen yıl Berlin’de gerçekleştirilen Internationale Funkausstellung tüketici elektroniği fuarında adını duyurmuştu.

P88’in üretici olan şirketten yapılan açıklamaya göre, iPad’e göre daha büyük bir ekrana sahip olan cihaz, daha hızlı bir işlemciye, daha büyük bir hafızaya ve iPad’den farklı olarak USB port’una da sahip. Ancak 10 saatlik batarya ömrüne sahip olan iPad’e göre P88’in batarya ömrü 1,5 saati geçemiyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here