Ana sayfa Foto Galeri Köpek edineceklere tavsiyeler

Köpek edineceklere tavsiyeler

0

ABD’de köpek evlatlık edinme programları, daha çok yukarıdaki görseldeki gibi yöntemlere başvuruyorlar. Guinnevere Shuster’ın da yaptığı tam olarak bu. Bu şekilde kolaj şekilinde görseller oluşturarak broşür şeklinde ailelere veya köpek edinmek isteyenlere dağıtıyorlar.

Görsel kaynak: Guinnevere Shuster

öncelikle eğer köpeğinizi herhangi bir sebepten ötürü evlatlık olarak vermek istiyorsanız, kesinlikle kendinizde suçluluk duygusu gibi bir duruma sokmayın çünkü köpekler kesinlikle bu duyguları anlayabiliyorlar. Sizin bu duygularınızdan, “liderime yük oldum” düşüncesini yakalayarak hayatlarının geri kalanını mutsuz olarak geçirebiliyorlar. Bu nedenle, verdiğiniz ailenin veya kişinin, size çok yakın bir arkadaş veya dost olduğunu hissettirin. (İlk defa tanışıyorsanız bile)

Köpekler başka ailelere verildikten sonra genellikle agresifleşme ve saldırganlaşmaya başladılar. Tabi bu durum tamamiyle yetiştirmeyle ilgili olduğu için fiziksel bir zarara sürüklemez. Bu nedenle, sürekli görebileceğiniz bir semte ve aileye verin, ayda bir görüşmek bile onlar için iyi olacaktır.

Yukarıdaki gibi, size karşı olan doğal reaksiyonlarının fotoğraflarını çekin. Vereceğiniz kişiye, onunla geçmişinde çok ilgilendiğinizi böylece daha net bir şekilde anlar ve bakımına daha fazla dikkat ederler.

 

Köpek edinmek istiyorsanız ise, sorumluluklar biraz da fazla tabi. Bazı detaylar, sizi köpeklerinizle daha iyi anlaşmanızı sağlayacaktır.

örneğin, önceki sahibinden kesinlikle yemek kabının eski evinde nerede durduğunu ve nasıl durduğunu öğrenin. Eğer eski evinde mutfakta duruyorsa kabı, mutfakta durmalı, salonda ise salonda durmalı. Aksi takdirde yemeği yememe gibi bir durumla karşılaşabilirsiniz. Bu da rahatsızlanmasına neden olacaktır.

Kesinlikle elinizle yiyecek vermeyin. Bisküvit yok, çikolata gibi insan yapımı yiyecekler yok. Köpeğinizin yaşını ortalama 3 yıl azaltacaktır. Ayrıca bir kaza durumunda kemik direncini ve enfeksiyonlara karşı direncini de düşürecektir. Yaş mama ve kuru mama, zaman zaman az haşlanmış kelle tam ona göre. Ancak kelleyi yedikten sonra şaka ısırıkları biraz değişecektir 🙂

 

Sokakta gezdirirken, tasması 45 cm’den daha geniş ve açık olmamalı. Ne arkada yürüyecek, ne de önde. Yeni evlat edindiğiniz köpek arkadaşınız, sizinle bir itibar ve liderlik savaşında olacaktır. Bu nedenle her zaman yanınızda yürüterek disiplin açığı vermemeniz gerekiyor.

Ona bir alan belirleyin. Yeni edindiğiniz köpekler şımarmaya oldukça müsait olduğundan ötürü bir çizgi belirlemek zorundasınız. Yatak odası, salonun her bölgesi, yatağın üstü, koltuğun üstü tamamiyle köpeğinize karşı engellenmeli. O alanların size ait olduğunu kibarca belirtmelisiniz. Dinlemedikleri takdirde, bağırmadan veya dokunmadan hayal kırıklığına uğradığınızı hareketlerinizle belirtin. 

Uyurken kesinlikle yattığınız veya bulunduğunuz odanın kapılarını kapatmayın. Tuvalet veya çocuk odasının odaları kapalı olabilir ancak, lider kimse onun kapısı kesinlikle açık kalmalı. Aksi durumda uyandığınızda yenmiş bir ev bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here