Ana sayfa Oyun Konsol rekabetine “hareket” getirdi

Konsol rekabetine “hareket” getirdi

0

Microsoft Kinect

Oyunseverlerin uzun bekleyişi sona erdi. Microsoft”un “Project Natal” adıyla yola çıkan ve daha sonra adı Kinect olarak değiştirilen harekete duyarlı sistemi Türkiye”de de satışa çıktı.
Harekete duyarlı konsollar çok büyük bir yenilik değil, Nintendo Wii ile başlayan furya, PlayStation”ın Move sistemiyle rekabeti artırdı. Kinect ise rakiplerinden bu alanda oldukça faklı bir yazılım ve donanımla çalışıyor. Detaylarını öğrendiğinizde göreceksiniz ki, oyunlara bu kez ilk anlamıyla; “hareket” geldi.

 

 

Sistem neleri içeriyor?
Nintendo Wii ve Sony PlayStation”dan farklı olarak Kinect”te hareketlerinizi algılamak için elinizde bir aparat bulunmuyor. Kinect”te bulunan kamera ve sensörler hareketlerinizi algılayarak hızlı bir şekilde oyun içine uyguluyor. Kısaca cihaz yıllarca alıştığımız oyun kontrolünü her şeyden sıyırıp vücudumuzla birleştiriyor.


Microsoft Kinect”in içine şunlar yerleştirildi:

*640×480 çözünürlükte bir RGB VGA kamera
*Aynı çözünürlükte bir derinlik sensörü
*Aralığı ve uzaklığı kendi başına ayarlayabilen bir çoklu düzen mikrofonu
*3 boyutlu mekân yaratmak için, genişlik, yükseklik ve derinlik algılayıcı sistem.
 

Kamera temel olarak sizi izleyerek anlık hareketlerinizi konsola iletiyor. Böylece elinizde bir aparat olmadan sadece vücut hareketlerinizle oyunun içine dalabiliyorsunuz. Derinlik sensörü, arka planı da hesaplayarak uzaklığı, zıplarken ya da çökerken katettiğiniz mesafeyi hesaplıyor. Böylece hiçbir hareketiniz Kinect”in gözünden kaçmıyor. Mikrofon ile optimal uzaklığı ayarlayan Kinect, komutlarınıza da kulak verebilirken internet üzerinden yaptığınız sesli-görüntülü konuşmalarda büyük iş görüyor. Kinect”e özel bazı oyunlarda içinde bulunduğunuz odayla beraber sizin de 3 boyutlu bir simülasyonunuzun yaratılması gerekiyor. Bunu için tüm donanım birlikte çalışıyor.

 

 

Kurulum ve çalıştırma
Xbox Kinect sizi sadece bir kez uğraştırıyor

Bir önceki sayfada belirttiğimiz üzere, Kinect her açılışta veya her oyunda farklı bir senkronizasyon ya da kurulum istemiyor. Xbox 360 veya Xbox360 S”e takacağınız USB kablosu ile kolayca bağlayıp, senkronize ettikten sonra hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Bunun yanı sıra cihaz götürdüğünüz başa bir odanın da temel özelliklerini tanıyarak ortama alışabiliyor.

Tek ihtiyacınız olan geniş alan
Kinect”i Xbox”a bağladıktan ve ayarlarını yaptıktan sonra geriye tek bir ihtiyacınız kalıyor, o da yeterli genişlikte bir oturma odası. Diğer konsollardaki aparatlar, dolayısı ile tuşlar devreden çıktığı için doğrudan el, kol ve bacak hareketlerinizi izleyen Kinect ile rahat bir oyun oynamak için yerinizin geniş olması gerekiyor. Zıplama, çömelme, kolları iki yana açma gibi hareketlerin en doğru şekilde oyunun kumanda merkezine iletilebilmesi için cihazla aranızda 6 adım gibi bir mesafe koymanız gerekiyor. Hatta yanınızda iki kişi oynayacaksanız bu mesafenin 8 adıma kadar çıkması gerekebiliyor.
 

Dikkat!
Harekete duyarlı böylesine bir konsolda oyun oynarken sakatlıklar, kazalar ve yaralanlamalar çok sık yaşanıyor. Bu yüzden etrafınızdaki sert ve kırılacak cisimleri uzaklaştırmanız isabetli olacaktır.

Oyunları tamamladıktan sonra Kinect, size oyun içinde yaptığınız hareketlerden oluşan fotoğrafları veya stop motion görüntüleri gösteriyor. Arkadaş grubu ile oynadığınız oyunlardan sonra bu görüntüleri izlemek oldukça keyifli hale geliyor.
 

Uyarı!
Kinect çektiği video ve fotoğrafları internete bağlı olduğu anda Xbox Live üzerinden tanımladığınız hesaba yüklüyor. O yüzden oyun oynarken giyinik olmaya dikkat edin.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here