Ana sayfa Haber Konser fotoğrafçığının püf noktaları

Konser fotoğrafçığının püf noktaları

0

Yaz aylarının gelişi ile her yerde birbirinden güzel ve eğlenceli konserler başladı. Durum böyle olunca bende çekimlere başladım. Peki konser fotoğrafçılığı yaparken nelere dikkat ettim; Bunları anlatmak istiyorum.

Konser çekimi başlı başına kendi kuralları, dinamikliği ve dar bir çekim alanıdır. Konser başlamadan kendim için en uygun sahne  ve konumumu ayarlarım. Konser başladığında sahne ışıklarının dansı ve solistin hareket uyumunu yakalamak için ilk dakikalarda gözlemlerimi tamamladıktan sonra çekimlere başlarım.

Konser fotoğrafı çekerken genelde portre yakalamayı seviyorum. Fotoğrafı izleyenler ilk önce sanatçının yüzüne bakarlar ve bende sanatçının duygusunu yakalamayı seviyorum, ayrıca etik bir davranış olmadığı için de kesinlikle flaş kullanmıyorum. Makinemin ISO performansını devreye sokuyorum 800 ve 1600 ISO, gece boyunca diyaframı en açık değere getiriyorum ve enstantanemi ortam hareketlerine göre değiştirerek kullanmaya çalışıyorum. Markaya göre tanım isimleri değişmekle birlikte seçeneklerim içinde tekil-servo, sürekli-servo ve değişken-AF. Tercihim genelde tekil-servo oluyor. (AF-S / S-AF/ AF.S / One Shot). Sürekli-servo sahnedeki müzisyenlerin çok hareketli olduğu konserlerde kullanılabilirsiniz ama az ışık olan ortamlarda fotoğraf makineniz odağı sabitlemekte zorlanacaktır. Tekil-servo tercihen daha isabetli netleme yapabilecektir. Makinemi AF modun’da Tekil-servo netleme kullanıyorum. Poz telafisini sahnedeki ışık ile dengeli olarak ayarlıyorum. Fotoğrafımı çektikten sonra fazla pozlama söz konusu ise öncelikli işim ISO’yu düşürmek olacaktır. Ardından enstantaneyi hızlandırabilirim.

çekim anını zamanlama konusunda tecrübeniz arttıkça daha kolay karar verebilirsiniz. Bir ipucu vermek gerekirse; sanatçının bir önceki konser videosunu izlemeniz sizin konser çekimleri sırasında telaşınızı birazda olsa azaltmış ve sahne Show’una hazırlıklı gelmiş olmanıza yardımcı olur. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here