Ana sayfa Donanım Kompaktta yeni sezon

Kompaktta yeni sezon

0

En yeni yedi kompakt kamera mercek altında
 

Yeni yılla birlikte arka arkaya fotoğrafseverlerin beğenisine sunulan kompakt makineler, üstün özellikleri ile dikkat çekiyorlar. Hergün yeni bir özellik eklenen teknolojilerini şık görünümleriyle tamamlayan yeni kompaktlar, sevgililer gününe hediye arayanlar için de farklı alternatifler sunuyorlar. Biz de bu sayımızda en yeni yedi kompakt makineyi sizler için mercek altına aldık.  

 

 

Olympus Mju Tough 8000

Evde çabuk sıkılan insanların, Mju Tough 8000 gibi her çantaya sığabilen bir “offroad” fotoğraf makinesine gereksinimleri bulunur. 10 metre derinliğe kadar su geçirmez, 2 metreden düşmelerde darbelere dayanıklıdır ve hassas bir 3.6x geniş açı optik zoom lense sahiptir. Dağlara ve kanyonlara yapacağınız keşif gezilerinde ideal yol arkadaşıdır.
 

 
Kullanışlı dokunmalı kumanda ile makineyi gövdeye dokunarak kullanabilirsiniz. Ayrıca, maksimum zoomda veya düşük ışık koşullarında kusursuz netlikte fotoğraflar için Mju Tough 8000 modeli ‹kili Görüntü Sabitleme sunar. Akıllı Otomatik Mod ile çekim kolaylığı da geliştirilmiştir: çerçevelenen sahneyi tanır ve makinenin ayarlarının otomatik olarak en sık kullanılan 5 sahneden birine göre ayarlar. Tüm bunlara ek olarak, Güzellik Modu sayesinde fotoğrafı çekilen tüm nesnelerin ten renkleri net ve daha parlak çıkar.
  Canon Powershot G11

Canon, bünyesinde zengin çekim özelliklerini barındıran ve ödüller kazanmış PowerShot G10 modelinin devamı niteliğindeki Canon PowerShot G11 dijital fotoğraf makinesini tanıttı. Profesyonel fotoğrafçıların favori kompakt modellerinden olan Canon PowerShot G11 genişletilmiş dinamik alanı, Canon’un yeni çift Noise Azaltma Sistemi, 10 megapiksel görüntü sensörü ve Canon’a özgü DIGIC 4 görüntü işlemcisi ile dikkatleri üzerine çekiyor.
 

Bu özelikleriyle PowerShot G10 modeline kıyasla kullanıcılara fazladan 2 stop avantajı sağlayan Canon PowerShot G11 fotoğraf makinesinde ayrıca zayıf ışıklı ortamlardaki çekimlerde ışık patlamalarını ve gölgeli alanlarda detay kayıplarını engelleyen i-Contrast teknolojisi bulunuyor. Canon PowerShot G11 kompakt dijital fotoğraf makinesi RAW formatta çekim yapma yeteneğine ve Canon’un Digital Photo Professional (DPP) yazılımına sahip. Kamera bu özellikleriyle profesyonel seviyede RAW çekimlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesini ve çekim sonrasında da sorunsuz çevirimler ve geçişler yapılabilmesini sağlıyor. Canon PowerShot G11 kompakt dijital fotoğraf makinesi çok sayıda Canon aksesuarı ile birlikte kullanılabiliyor. Bu aksesuarlar arasında Speedlite 2170EX, 430EX II ve 580EXII; Macro Twin Lite MT-24EX ve Macro Ring Lite MR-14EX flaşlar; Speedlite Transmitter ST-E2, Speedlite Bracket BKT-DC1 ve Remote Switch RS-60E3 yer alıyor. Su altı fotoğrafçıları da özel olarak tasarlanmış WP-DC34 Sualtı Kılıfı ile Canon G11 dijital fotoğraf makinesini 40 metre derinliğe kadar sualtı çekimlerinde kullanabiliyorlar.

 

 

Casio Exilim S12

Casio”nun Exilim serisindeki en yeni üyesi olan S12, şık ve kompakt tasarımının yanısıra üzerinde barındırdığı özelliklerle de tam bir kullanıcı dostu. 12.1 megapiksel çözünürlüğe sahip olan S12, 2.7 inç büyüklüğündeki Ultra net LCD (Super Clear LCD) ekranı ile; en gerçekçi görüntüleri sunuyor.

 

Serinin diğer ürünlerinden farklı olarak “Seçilebilir makyaj modu” (Selectable Make-up Level) ile bilgisayara gerek duymaksızın çekilen fotoğrafta istenilen etkiyi yaratmak için 12 farklı seviyede makyaj modu bulunan S12; otomatik gülümseme algılama, portre çekimi, yüz tanıma özelliklerini de üzerinde barındırıyor. Karanlık ve zor ortamlarda geri planda kalan objelerin en iyi şekilde çekilebilmesi için “Aydınlatma özelliği”ne de sahip olan EX-S12; 41 adet Best Shot hazır çekim modu ile mükemmel fotoğraflar sunup; HD video kaydı yapabiliyor.

Sony, yeni Cyber-shot bahar serisini dünyanın en önemli tüketici elektroniği etkinliklerinden biri olarak kabul edilen CES”te duyurdu. Serinin kompakt ve şık gövdesiyle öne çıkan modellerinden olan HX5, en yeni görüntüleme teknolojilerini bir arada barındırıyor. Geleneksel sensörlerin iki katı hassasiyete sahip gelişmiş Exmor R CMOS sensörü az ışıkta bile çok detaylı, az gürültülü fotoğraflar çekilmesini sağlarken güçlü 10x optik zoom ile Sony Premium G Lens için harika bir tamamlayıcı oluşturuyor. Kompakt gövdede bulunan ve 25-250mm”lik alan kapsayan (35mm’ye denk) yüksek-zoom objektifi geniş açılı manzara ve grup fotoğraflarından, inanılmaz yakın çekimlere kadar her fotoğraf anı için ideal. HX5, 10.1 megapiksel fotoğrafların yanı sıra net ve yüksek detaylı Full HD video kayıt özelliği ile video kameranın bulunmadığı zamanlarda imdada yetişiyor. Dünyada bir ilke imza atan Cyber-shot HX5, geçen yıl ilk kez Cyber-shot HX1, TX1 ve WX1 modellerinde duyurulan benzersiz Panoramik çekim özelliğini daha da geliştirerek ekstra geniş açılı görüntüleri, hareket eden nesnelerle bile sorunsuzca çekiyor. Panoramik çekim sırasında fotoğraf makinesini hareket ettirirken görüntü alanındaki insanlar veya nesneler hareket etse bile fotoğraf makinesi; görüntüleri otomatik olarak birleştirirken güçlü algoritmalar kullanarak nesnenin hareketli olmasından kaynaklanan yanlış görüntü eşleştirmelerini gideriyor.

HX5; GPS ve Pusula özelliklerini birleştiren dünyanın ilk fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor. çekim sırasında bulunulan yer eş zamanlı olarak geniş 7,6cm (3″) büyüklüğündeki Clear Photo LCD ekranda gösteriliyor. ürünle birlikte verilen Picture Motion Browser PC yazılımı sayesinde eve dönüldüğünde resimlerin ve videoların nerelerde çekildiği çevrimiçi haritalarda coğrafi etiketler ile görüntülenebiliyor. Yeni Pusula özelliği ayrıca fotoğraf çekilirken hangi yöne doğru bakıldığını da gösteriyor.

 

 

  Pentax WS80

Kompakt, hafif gövdesi ile sugeçirmez ve toza karşı dayanıklı yapısı Pentax Optio WS80 dijital fotoğraf makinesinin günlük yaşam koşullarında ve çeşitli sporları yaparken ideal bir seçim olmasını sağlıyor.

Pentax Optio WS80 dijital kameranın çeşitli gelişmiş ve kullanıcı dostu özelliklerinin arasında 10.0 megapiksel yüksek çözünürlük, 5x optik zum lens, 2.7 büyüklüğünde geniş LCD ekran, HDTV kalitesinde video kayıt ve en son teknoloji Yüz Tanıma Fonksiyonu yer alıyor. Pentax Optio WS80 dijital fotoğraf makinesinin hafif gövde yapısı 1.5 metre derinliğe kadar veya iki saat süreyle çekim yapacak kadar sualtı fotoğrafçılığına imkân tanıyacak şekilde sugeçirmez yapıda tasarlanmış. Bu sayede kullanıcılar Pentax WS80 dijital kamera ile su ve toz bulaşma riski yüksek olan dış mekan aktivitelerinde rahatlıkla fotoğraf çekebiliyorlar.

Pentax Optio WS80 dijital fotoğraf makinesi Yüz Tanımalı AF & AE otomatik netleme ve otomatik pozlama yeteneği sayesinde 32 kişiye kadar insan yüzünü tespit ederek 0.03 saniye gibi kısa bir süre içerisinde netlik ve pozlama ayarlarını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Pentax Optio WS80’in Akıllı Zum fonksiyonuna sahip olan 5x optik zum lensi toplamda 28.5 kat yakınlaştırma yapabiliyor. Pentax Optio WS80 dijital fotoğraf makinesi normal fotoğraf çekiminin yanı sıra 16:9 geniş formatta High Definition TV görüntü kalitesinde (1280 x 720 piksel çözünürlükte) ve 30 kare/sn hız ile video kayıt gerçekleştirebiliyor.

 

 

Polaroid Two

Belli bir yaşın üstündekilerin hatırlayacağı üzere, en acilinden vesikalık fotoğrafa ihtiyacımız olduğunda, hemen Polaroid fotoğraf çeken bir fotoğrafçı arardık.” O günler eskide kaldı” demeyin çünkü, Polaroid dijital teknoloji ile birleşerek geri döndü. Polaroid Two şipşak dijital fotoğraf makinesi, dijital fotoğraf makineleri arasında, her yerde yanınızda taşıyabileceğiniz kadar küçük olan ilk kamera yazıcı bileşimidir.
 

 
Polaroid’in simge haline gelmiş olan şipşak fotoğraf makinesinin dijital versiyonu olan Polaroid Two şipşak fotoğraf makinesi, tam özellikli dijital fotoğraf makineleri arasında, entegre yazıcıya sahip olan ilk örnektir.
Entegre yazıcılı yeni Polaroid Two ile karta, baskıya ayrı zaman harcamayacaksınız. Denklanşöre bastığınız anda fotoğrafınız entegre yazıcı marifeti ile saniyeler içinde elinizde olacak. Polaroid Two, 5 megapiksel çözünürlüğe, 3 inç LCD ekrana ve bütünleşmiş yazıcıya sahip. 2×3 inç tam renkli yapışkan sırtlı baskı yapan Polaroid Two, tam şarjla 20 fotoğrafa kadar çekim yaparken, çekilen fotoğraflardan 40 saniyede baskı alıyor.
  Samsung ST5500

Samsung, CES etkinliği çerçevesinde AMOLED ekranlı, Bluetooth ve kablosuz ağ desteği sunan ST5500’ü tanıttı.
ST5500, 14 MP çözünürlüüğe, 7x optik zooma sahip. Samsung “Hydroforming” tekniği ile ürettiği özel çelik kasa ile göze hitap ettiğini de vurgulamak istiyor. Makinenin arka kısmının 7 derecelik bir açıyla durmasını sağlayan eğimli tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Bu ince tasarım detayı kendi fotoğraflarını çekmek isteyen ya da grup fotoğraflarında yer almak isteyen kullanıcılar için inanılmaz kullanışlı bir özellik.

Makinenin sıra dışı yanlarından biri de 1.2 megapikseli çözebilen 3,7 inç AMOLED ekranı oluyor. Sıradan ekranlardan farklı olarak AMOLED tekniği çok yüksek bir kontrast oranı sunuyor. Cihaz direkt dokunmatik ekrana yapılan girişlerle kontrol ediliyor. Otomatik çekim modu ve optik görüntü sabitleyicisine sahip cihaz WLAN üzerinden (802.11b/g) fotoğrafları bir bilgisayara, direkt internete veya DLNA uyumlu bir AV cihazına gönderebiliyor.

Samsung”un Smart Auto 2.0 (Sabit& Akıcı) ortam tanıma teknolojisi ile kullanıcılar için mükemmel kareyi çok kolay şekilde yakalama olanağını sunuyor. Smart Auto 2.0 teknolojisi kullanıcının çekim yaptığı ortamı otomatik olarak tanıyor ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmeleri için doğru ayarları seçiyor. ST5500, 720p çözünürlüğünde video çekimi yapabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here