Ana sayfa Donanım Kompaktta sonbaharın yenileri

Kompaktta sonbaharın yenileri

0

Yılın son çeyreğine girdiğimiz bugünlerde fotoğraf makinesi üreticilerini ve fotoğrafçıları yakından ilgilendiren fuarların da katkısıyla birbiri ardına yeni fotoğraf makineleri tanıtılıyor

Yazın rehaveti sona erdi. İstemeyerek de olsa, öğrenciler okullarına, çalışanlar işlerine döndü. Yılın son çeyreğine girdiğimiz bugünlerde fotoğraf makinesi üreticilerini ve fotoğrafçıları yakından ilgilendiren fuarların da katkısıyla birbiri ardına yeni fotoğraf makineleri tanıtıldı. Bu fuarların en önemlilerinden olan IFA ve Photokina, Eylül ayında Almanya”da düzenlendi. Dergimiz basıma hazırlandığı sırada henüz Photokina fuarı başlamamıştı, fakat fuarın ayak sesleri uzun süredir duyulmaktaydı. Bu dosyamızda bu seslere kulak verecek ve sizlere en yeni kompakt fotoğraf makinelerini tanıtmaya çalışacağız.
 
Canon Digital IXUS 80 IS
Canon, IXUS serisinin yeni üyelerinden IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesi, “Motion Detection Technology” olarak adlandırılan yeni bir bulanık görüntü giderme fonksiyonu gibi çeşitli yenilikler içeriyor. Motion Detection Teknolojisi High ISO Auto modunda aktif hale getirildiğinde, mevcut parlaklık değerleri ve çekimi yapılan nesne hareketleri gibi çeşitli bilgileri topluyor. Canon IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesi bu bilgileri topladıktan sonra nesne hareketini dengelemek için mevcut ISO 80 ve ISO 800 değerleri arasından en uygun minimum değeri belirliyor.
Motion Detection algoritmalarının geniş bilgi girdisi ve duyarlılığı Canon”un sisteminin görüntü üzerinde gereksiz yere noise oluşumlarına yer bırakmadan bulanıklık etkisini gidermesine olanak tanıyor. Canon”un Yüz Tanıma teknolojisinin bu modelde beyaz dengesi ve kırmızı göz giderme fonksiyonlarıyla güçlendirdiğini ve kullanıcı çekimi yaparken kırmızı göz etkilerinin otomatik olarak giderildiğini görüyoruz.
Canon IXUS 80 IS dijital kamera ayrıca Face Select & Track (Yüz Seçme & Takip) fonksiyonu da bulunuyor. IXUS 80 IS kamera 8.0 megapiksel çözünürlüğe sahip. IXUS 80 IS dijital fotoğraf makinesinin 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğünde LCD ekranı ve 3x optik zum objektifi ve optik görüntü sabitleyici özelliği bulunuyor.
 
 
  Casio Exilim EX-S10
Casio”nun gömlek cebinde taşınabilecek kadar ufak boyutlara sahip yeni modeli Exilim S10, küçük boyutlarının yanı sıra, 10.1 megapixel çözünürlüğü, 3X optik zoom özelliği ve farklı hafıza kartlarının desteklemesi ile dijital fotoğraf makineleri arasında farklı bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Dört farklı Auto Shutter özelliği sayesinde, titrek ve somurtkan fotoğraf devrini kapayan EX-S10, isterseniz gülümsemenizi takip ederek, isterseniz poz vermek için hareketsiz kaldığınızda ya da görüntünüz kadrajı doldurduğunda otomatik olarak fotoğrafınızı çekebiliyor. Dünyanın en küçük ve ince 10.1 megapiksel dijital fotoğraf makinelerinden olan S10″da bulunan “Bulanıklık Azaltıcı”, “Kendi Kendine Portre”, “Gülümseme Algılayıcı” ve “Pan Otomatik” çekim özellikleri, fotoğraf çekmeyi eğlenceli hale getiriyor.
Exilim EX-S10 modeli ayrıca, 36-108 mm (35 mm eşdeğeri) odak aralığı, 2.7 inç süper net ekranı, SDHC, SD, MMC ve MMC Plus hafıza kartları desteği ile fotoğraf çekerken her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek düzeyde.
 

Nikon Coolpix S710

Nikon”un görüntüleme gücü yüksek yeni kameralarından Coolpix S710, 1/1.72-inç CCD görüntü sensörü ve 14.5 etkin megapiksel yüksek çözünürlüğe sahip. Yeni 3.6 zoom-NIKKOR lensi, 28-101mm (35mm format eşdeğeri) odak mesafesi aralığında orta menzil tele çekim aracılığı ile gerçek geniş açıyı destekliyor.
Nikon”un yenilikçi EXPEED dijital görüntü işleme konseptine dayanan görüntü işleme sistemi netlik ve gerçek renkler ile yüksek çözünürlüklü fotoğraflar elde ediyor ve bütün bunları verimli ve stressiz kamera işletimine katkıda bulunan yüksek hızda gerçekleşiyor. Kullanıcıların istedikleri özel anları kaydetmelerine olanak veren şekilde tasarlanan S710, Programlanmış Otomatik  [P], Enstantene-öncelikli Otomatik [S],  Diyafram-öncelikli Otomatik [A] ve Manuel [M] pozlama modları ile fotoğrafçıların yaratıcı keyif ve özgürlük için istediği kontrolleri sunuyor. S710″un yeni Otomatik Sahne Seçicisi çeşitli sahnelerde ortamı otomatik olarak ayırıp o duruma uygun sahne modunu seçerek dikkat gerektirmeyen çekim olanağı veriyor. Gülümseme Modu değerli gülümsemeleri belirdikleri kısacık anda aslına sadık olarak kaydetmeye yardımcı oluyor. Optik lens kaydırma VR (Titreşim Azaltma) ilk olarak Nikon SLR kamera lensleri için geliştirilmiş, kendini kanıtlamış bir teknoloji. Zayıf ışıkta veya sabit olmayan nesneleri çekerken kamera titreşim etkilerini düzelterek daha net sonuçlar elde etmeye yardım ederek görüntüyü bulandırmadan üç kademeye kadar daha yavaş obtüratör hızlarında çekim yapmaya olanak veriyor. Her zaman aktif kalarak, daha kolay kadrajlama ve daha garantili çekim için 3.0-inç LCD ekrandaki görüntüleri sabitliyor.
 
 
  Fujifilm FinePix F100fd
Fujifilm ödüllü F serisi dijital kamera ürün yelpazesine bir yenisi ekledi. Serinin en yeni ve iyi modeli olan Fujifilm FinePix F100fd dijital fotoğraf makinesi, 12 MP çözünürlüğe, 8″nci nesil Super CCD görüntü algılayıcıya, 5x optik zum yapabilen güçlü geniş açı (28–140mm) Fujinon objektife ve 2.7 inç (6.9 cm) büyüklüğünde 230.000 piksel yüksek çözünürlüklü ve geniş görüş açısı sunan LCD ekrana sahip. Fujifilm FinePix F100fd dijital kamera Fujifilm”in üretmiş olduğu çok yönlü kompakt modellerden bir tanesi. FinePix F100fd modeli Geniş Dinamik Alan, çift Görüntü Sabitleme Sistemi, Yüz Tanıma Teknolojisi 3.0 versiyon, Otomatik Kırmızı Göz Giderme gibi gelişmiş özellikler içeriyor. Fujifilm FinePix F100fd dijital fotoğraf makinesi diyafram ve çekim hızı öncelikli modlar gibi kontrolü tamamen kullanıcıya bırakan özelliklere sahip. Cihaz bu özellikleriyle ortalama modellerin üzerine çıkarak kompakt kamera rahatlığından da ödün vermeden ciddi anlamda fotoğraflar çekme olanağı sağlıyor. Fuji FinePix F100fd dijital kamera 8. nesil Super CCD HR işlemci ve Real Photo Teknolojisi ile birlikte en yüksek çözünürlükte ISO 3200 değerine kadar ışık duyarlılığına ulaşabiliyor. Daha düşük çözünürlük seviyelerinde ise ISO 12800 gibi müthiş bir ISO değeri kullanılabiliyor. Böylece zayıf ışıkla aydınlatılmış ortamlarda net ve berrak fotoğraflar kolaylıkla çekilebiliyor.
 
Olympus Mju 1060 dijital fotoğraf
Olympus’un yeni dijital fotoğraf makinesi Olympus Mju 1060 zamanın ötesinde tasarımı ve yüksek hızda çekim gibi şaşırtıcı yeni özellikleriyle fotoğrafseverler için ideal bir kompakt ürün. 7x optik zum özellikli 37-260 mm odak uzaklık değerlerine sahip objektifi ile nesneleri uzaktan fotoğraflama olanağı sağlayan yeni Olympus Mju 1060 fotoğraf makinesi entegre Dual Image Stabilization (çift Görüntü Sabitleyici) sistemi ile kamera sarsıntısından kaynaklanan bulanıklıkları minimum seviyeye indiriyor. 3.0 inç büyüklüğünde HyperCrystal LCD ekrana sahip olan Mju 1060 dijital kamerada Advanced Face Detection (Yüz Tanıma), Shadow Adjustment (Gölge Ayarlama) ve Intelligent Auto (Akıllı Otomatik) çekim modu gibi gelişmiş teknolojiler bulunuyor. Olympus’un 10 megapiksel çözünürlüğe sahip olan yeni modeli Olympus Mju 1060 dijital fotoğraf makinesinin mevcut dahili hafızası xD Picture bellek kartlarıyla genişletilebildiği gibi microSD kartlar da kullanılabiliyor. Olympus 1060 fotoğraf makinesinin dahili panorama fonksiyonu kullanıcıların 130 derece görüş açısına sahip görüntüler oluşturabilmesine olanak tanıyor. Ancak bu fonksiyon kamerada sadece xD Picture varken kullanılabiliyor. 7x optik zumlu 37-260 mm odak uzaklık değerli objektife sahip olan Olympus Mju 1060 dijital kamera uzaktaki nesnelerin fotoğraflanmasının kolaylaştırırken esnek çekim olanakları ile fotoğrafseverlerin yaratıcılıklarını geliştirmesine yardımcı oluyor. Buna ek olarak Mju 1060 kameranın 3.0 inç LCD HyperCrystal LCD ekranı mükemmel bir görüş sağlıyor ve hem çekim ve hem de izleme işlemlerini keyifli hale getiriyor. Dual Image Stabilization çift görüntü sabitleyici sistem fotoğrafseverlerin her zaman için keskin netlikte fotoğraflar elde etmelerine olanak tanıyor. Olympus Mju 1060 fotoğraf makinesi saniyede 9 kare çekim hızında seri çekim yapabiliyor.
 
 
  Panasonic Lumix DMC-LX3
Panasonic firmasının büyük beğeni kazanan Lumix LX serisinin uzun süredir beklenen yeni üyesi Lumix DMC LX3, manuel ayarlamalara en fazla yer veren kompakt makinelerin başında geliyor. Bir önceki model olan LX2, üstün görüntü kalitesi, süper kullanım kolaylığı, geniş açılı objektifi ve 16:9 format LCD ekranı ile hem profesyonel ve hem de ciddi amatör fotoğrafçılar arasında büyük beğeni ve takdir toplamıştı. Lumix LX3 modelinde de Panasonic her bir bileşeni geliştirerek pek çok rakibini geride bırakan bir model ortaya koyuyor. Oldukça dikkat çeken siyah ve gümüş renk seçeneğine sahip gövdesi, hem şık hem de ergonomik bir yapıya sahip. Cihazın en dikkat çeken özelliklerinin başında geniş ve ultra duyarlı 1/1.63 inç büyüklüğündeki görüntü algılayıcı geliyor. Bu CCD görüntü algılayıcı özelikle bu fotoğraf makinesi için geliştirilmiş ve ISO 1600-3200 değerlerinde %40″a varan noise azaltma sağlıyor. ISO 6400, f2.0 ışık gücü ve 24mm geniş açı sunması da bu modeli özel kılan diğer özellikleri. 2.5x optik zoom”lu f/2.0 24 mm geniş açı Leica DC objektife sahip olan LX3″ün 3 inç büyüklüğünde LCD ekranı bulunuyor. Panasonic”in bulanık görüntülere karşı geliştirmiş olduğu MEGA O.I.S. görüntü sabitleyici sistemi ve Lumix serisi dijital kameraların üstün objektif özellikleri bir arada kullanıldığında son derece etkileyici sonuçlar veriyor. Panasonic”in tüm Lumix serisi modellerinde bulunan MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer) görüntü sabitleyici sistemi dijital fotoğraf makinelerinin vazgeçilmez özelliklerinden biri haline gelmiş durumda.
 

Samsung NV100HD dijital kamera

Samsung’un NV ürün serisindeki yeni amiral gemisi olan Samsung NV100HD dijital fotoğraf makinesinin duyurusu yapıldı. İnce ve zarif gövde yapısında Schneider Kreuznach 28mm geniş açı objektife sahip olan yeni Samsung NV100HD dijital kamerada Samsung’a özgü sezgisel kullanım özellikli Smart Touch 2.0 kullanıcı arayüzü bulunuyor. Smart Touch kullanıcı arayüzü kameranın özellikleri arasında dolaşımı kolaylaştırırken ‘Matrix Menu’ özelliği de kullanıcıların fonksiyonları her zamankinden daha hızlı değiştirmelerine olanak tanıyor. Kullanıcılar, kameranın dokunmatik ekranındaki Smart Touch kullanıcı arayüzü sayesinde örneğin parmaklarıyla bir X hareketi yaparak dosya silme işlemini yerine getirebiliyorlar. 14.7 megapiksel çözünürlüğe sahip olan Samsung NV100HD dijital fotoğraf makinesi HD görüntü kalitesinde üst seviyede video görüntüler kaydedebiliyor. Kameranın High Definition Multimedia Interface (HDMI) ve Consumer Electronics Control (CEC) özellikleri sadece tek bir kablo kullanarak kristal berraklığında görüntüler elde edilmesini sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar büyük ekran LCD veya plazma monitörlerde HD kalitesinde görüntülerin keyfine varabiliyorlar. 720p çözünürlüklü video görüntülerin saniyede 30 kare çekim hızı kaydedilebildiği Samsung NV100HD dijital fotoğraf makinesinin 3 inç (7.6 cm) büyüklüğünde hVGA LD ekranı bulunuyor. Kameranın özel olarak tasarlanan 460K piksel LCD ekranı gayet detaylı ve net bir görüntü sunuyor. Samsung NV100HD fotoğraf makinesinin Dual Image Stabilisation (çift Görüntü Sabitleyici) sistemi Samsung’un gelişmiş Optik Görüntü Sabitleme (OIS) ve Digital Image Stabilization (DIS) sistemlerini bir araya getirerek çekim sırasında yaşanan çeşitli sarsıntılardan dolayı ortaya çıkan bulanıklık etkisini minimum seviyeye indiriyor.
 
  Sigma DP1
Sigma 14 MPlik yeni kompakt modeli Sigma DP1 dijital fotoğraf makinesini duyurdu. Sigma DP1 dijital fotoğraf makinesinin SD14 dijital SLR modelinde olduğu gibi Foveon X3 (2652×1768 x 3 katman) görüntü işlemcisi bulunuyor. Bu görüntü işlemci silikonun kırmızı, yeşil ve mavi ışığı farklı derinliklerde emme yeteneğini avantaj olarak kullanmak üzere bir araya getirilmiş üç adet silikon katmanlı foto algılayıcı kullanıyor. Kameranın 35mm fotoğrafçılık eşdeğeri 28mm”ye denk gelen geniş açı özelliğine sahip 16.6mm F4 objektifi görüntü algılayıcı eşliğinde fotoğraf kalitesini maksimum seviyeye çıkarmak üzere geliştirilmiş. Sigma DP1 dijital kamerada Sigma”nın yeni ve benzersiz “True” görüntü işlemcisi bulunuyor. Yeni Sigma DP1 dijital fotoğraf makinesi görüntü algılayıcısının süper teknolojisinin sağladığı tüm olanaklardan yararlanıyor. Sigma”nın DP1 modeline entegre etmiş olduğu benzersiz ve güçlü “True” görüntü işlemcisi 14 MP çözünürlükteki büyük boyutlu görüntü dosyalarını rahatlıkla işleyebiliyor ve son derece kaliteli görüntüler elde edilmesine olanak tanıyor. Sigma DP1 dijital kameranın 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki TFT LCD ekranı çekim, netleme, pozlama ve izleme işlemlerinde kullanıcının en büyük yardımcılarından bir tanesi.
 

Sony Cybershot T700

Yalnızca 16.4 mm inceliğe sahip olan (en ince noktasında 15.2mm) yeni Cyber-shot T700, 4GB’lık dahili belleği ile 40.000’e kadar fotoğrafı depolayabiliyor. Cyber-shot T700, beş farklı renk seçeneğine sahip: T700″de de 3,5 inçlik bir geniş ekran Xtra Fine LCD dışında gereksiz bir tuş bulunmuyor. Resimleri fotoğraf gerçekliğinde gösteren büyük dokunmatik ekran, resim koleksiyonu taramayı ve fotoğraf makinesi ayarlarını yapmayı kolaylaştırıyor. T700, tüm fotoğrafları kullanımı kolaylaştıracak, şekilde klasörlere depoluyor. Tatilde ya da iş gezisinde çekimlerin yapıldığı zamanı algılıyor ve daha sonra kolayca erişim için indeksliyor. Albüm modu fotoğrafları, bebekler, çocuklar, yetişkinler ya da gülen yüzler vb. gibi klasörler halinde düzenliyor. Ayrıca fotoğraf seçimini ve bloglara veya paylaşım sitelerine yüklemeyi son derece kolay hale getiriyor. PC senkron özelliği Cyber-shot ile PC arasında kolay senkronizasyon sağlıyor. Cyber-shot T700’de de gelişmiş Gülümseme Deklanşörü, geliştirilmiş Yüz Algılama, göz kırpma önleme  ve iyileştirilmiş Akıllı Sahne Tanıma özellikleri yer alıyor.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here