Ana sayfa İnternet Kolayca Web Albümleri Yapın

Kolayca Web Albümleri Yapın

0
  Fireworks”ü açtıktan sonra Command > SlideShow seçeneğine tıklayın.

(Resim 1)
 

Fireworks”te çok kullanışlı bir eklenti olan Create SlideShow açılacaktır. üst bölümdeki liste albümler, altındaki bölüm de albümler içindeki resimleri listeleyecek olan kısımdır. Sağda ise albümle ilgili ayarlar yer alıyor.

(Resim 2)
 

 
  öncelikle daha önceden hangi resimleri kullanacağımızı belirleyelim. Ben daha önceden seçtiğim resimleri bir klasör içine topladım.

Eklentimizde albüm oluşturmamız gerekecek. Aşağıda rakamlarla gösterdiğim yerleri dikkatlice inceleyin.
(Resim 3)
 

1- Albüm ekle
2- Albüm sil
3- Varolan bir albümü aç
4- Albümü yukarı taşı
5- Albümü aşağı taşı

Albums kısmında + işaretiyle simgelenen butona bastığımızda karşımıza aşağıdaki pencere çıkar. Bu kısımdan albümümüze eklemek istediğimiz resimleri seçebiliriz.
(Resim 4)
 

 

 

 

  Ben çocuk resimlerinden derleyerek oluşturduğum klasörü seçiyor ve içindeki tüm resimleri seçerek ekliyorum. Eklediğimiz zaman klasörün ismi albüm kısmında yer alacaktır. Dilersek isimlerin üzerine tıklayarak oluşturacağımız web albümü için klasör ve albüm isimlerini değiştirebiliriz. Resimler kısmındaki resimleri de tek tek seçerek ön izlemelerini sağ taraftaki bölümden görebilir, dilediğimizi silebilir, istersek isimlerini ve sıralamalarını değiştirebiliriz. Ben dosya isimlerini düzenledim, resimleri tek tek görerek uyumlu isimler vermeye çalıştım. Ayrıca sağda her resim önizlemesinin yanındaki butonlarla resimleri yatay ve dikey olarak ters çevirebilir, 90 derece açı ile çevirebilirsiniz.
(Resim 5)
 
Şimdi sağ kısma geçiyor ve AlbumBook Properties kısmından albümümüzle ilgili ayarlara yöneliyoruz. Bu kısım akordiyon menü olarak tabir edebileceğimiz şekilde yapılandırılmış ve kullanımı çok pratik bir şekilde hazırlanmış. İlk olarak albümümüzün başlığını, tanımlamasını, arayüzünü ve buna bağlı özelliklerini belirleyelim.

(Resim 6)
 

 
  Varsayılan olarak Dreamworld – Green (Flash) isimli albüm ara yüzü yer alıyor. Dilersek buradan istediğimiz bir başka arayüzü seçebiliriz. Beş adet Flash tabanlı, bir adet de Flash gerektirmeyen bir arayüz seçebiliyor ve seçtiğiniz ara yüzün önizlemesini de görebiliyorsunuz. Ben bu çalışmada üçüncü sıradaki Player – Black (Flash) isimli arayüzü seçiyorum.

Arayüz seçimlerinin hemen altında iki seçenek yer alıyor:
Auto-start slideshow: Bu seçenek işaretli olursa oluşturduğunuz albüm sitenizde açıldığı zaman otomatik slayt şeklinde olacaktır.
Allow clicking images: Bu kısmı işaretlediğinizde resimlerin üzerine tıklandığında müstakil olarak açabilmeniz mümkün oluyor. Bu kısım işaretlendiğinde altta aktif olan açılır menüden ise resimlerin yeni bir pencerede mi, yeni bir tab içinde mi, yoksa rastgele mi açılabileceğini belirleyebiliyorsunuz.

First albüm kısmında ise eğer çalışmanızda birden çok albüm kategorisi varsa ilk açılanın hangisi olması gerektiğine karar veriyorsunuz.

(Resim 7)
 

  Şimdi diğer kısma geçiyoruz. Albüm Properties kısmından Thumbnail bölümünü işaretleyerek albümü temsil edecek resmi belirliyoruz. Dilerseniz Background işaretleyerek albümün arka planı için resimlerinizden birini tercih edebilirsiniz. Ben bir arkaplan belirlemiyorum.

(Resim 8)
 

 

 

Captions bölümünde resimler için biraz önce belirlediğimiz başlıkların durumunu ayarlıyoruz. Dilersek No Change seçerek değişiklik yapmayız, dilersek Clear the captions işaretleyerek belirlediğimiz başlıkları iptal ettirebiliriz, Use files names seçerek resimlerin gerçek dosya isimlerinin kullanılmasını sağlayabiliriz, ya da Insert text bölümünden belirlediğimiz bir başlığı tüm resimlere uygulayabiliriz. Biz bu bölümde bir değişiklik yapmıyoruz.

(Resim 9)
 

 
 

Filters bölümünden dilerseniz albümlerinize toplu filtreler uygulayabilirsiniz. Açılır menüde Auto level (otomatik olarak renk düzeni), Blur (bulanıklaştır), Convert Greyscale (siyah beyaz yap), Convert Sepia Tone (eskimiş kahverengi efekti), Invert (renkleri ters çevir) ve Sharpen (keskinleştir) filtre efektleri yer alıyor. Biz albümümüze bu çalışmamızda bir filtre uygulamıyoruz.

(Resim 10)

Slideshow Properties bölümünden hazırladığımız web albüm ile ilgili genel ayarları gerçekleştirebiliriz. Interval bölümünden resmin ekranda kalma süresini saniye olarak belirleyebilir, Use Transition kısmını işaretleyerek de albümdeki resimler için bir geçiş efekti seçebilirsiniz. Efektlerin sayısı oldukça tatmin edici bir şekilde: 11 adet geçiş efekti yer alıyor, ayrıca Random (tüm efektleri rastgele kullanma) özelliği de on ikinci seçenek olarak ilave edilmiş. Time kısmından efektin görünme süresini, ilk resim için istediğimiz süreyi, resimlerin görünme durumunu, ayrıca görünüm durumunun düzenli mi (in order) yoksa rastgele mi (random) olduğunu da Display sequence kısmından ayarlayabilirsiniz.

(Resim 11)
 

 
  Son olarak Export Options kısmındaki ayarlamaları hallediyoruz. Bu albümün XML destekli olmasını istiyorsanız, Generate XML işaretlemeniz gerekiyor. Export path kısmından bilgisayarınızda albümü kaydedeceğiniz klasörü belirliyorsunuz. Width (yatay uzunluk) ve Height (dikey uzunluk) ölçülerine resimlerin büyük halinin olması gereken değerleri giriyorsunuz. Export Thumbnails kısmından resimlerin ilk etaptaki küçük görünümleri için de değerler belirliyorsunuz. En alttaki Enlarge images to fit seçeneğini işaretlediğinizde albümde kullandığınız resim belirlediğimizden büyük veya küçükse uygun şekilde belirttiğiniz ölçüye göre boyutlandırılmaktadır.

(Resim 12)
 

 

 

Artık ayarlarla işimiz bitti. Create butonuna bastığımızda albümümüz oluşmaya başlayacaktır.

(Resim 13)
 

 
  100% olduktan sonra Launch slideshow in browser seçeneğini işaretledikten sonra Done butonuna bastığımızda yaptığımız albüm varsayılan tarayıcı ile açılacaktır.

(Resim 14)
 

Artık albümünüz hazır. Bu arayüzü beğenmedi iseniz, programı kapatmadan başka bir arayüz seçerek tekrar oluşturmanız mümkün. Ayrıca daha sonraları düzenlemek isterseniz de en üstte yer alan Open an existing slideshow (Mevcut bir slideshow”u aç) butonunu kullanabilirsiniz. Umarım işinize yarar.

(Resim 15)

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here