Ana sayfa Yazılım Kodlama Öğreniyorum Serisi -1 ( Python )

Kodlama Öğreniyorum Serisi -1 ( Python )

0

Sabah işe erken gitmek için kurduğunuz alarmın tam saatinde çalabilmesi için veya telefonunuzun tuş seçimlerinde bile, Python tarzı çeşitli özelliklere sahip 16 civarında programlama dili kullanılır. 16 kısımdan oluşacak bu serimizin ilkinde sizlere, Python program dili ile ilgili genel bilgiler verilecek. Bu seride; kodlama ile ilgili öğretici nitelikler verilmek ile birlikte aynı zamanda sizlerin konu hakkında genel bir fikir sahibi olmanız için çaba harcanacak.
Diğer birçok programlama diline göre bir miktar daha basit düzeyde olduğu söylenebilecek Python program dili, kodlama yapmak isteyenlerin temel olarak öğrenebileceği bir platformdur. Eğer yazılım konusunda uzmanlaşmak istiyorsanız; öncelikli olarak bu dil ile başlayabilirsiniz.

Bu programlama dilinin ne tür özellikleri bulunmaktadır ?

Google ve Nasa gibi üst düzey kodlama kullanan kuruluşlar bile Python programlama dilini tercih ederler. Bu sayede aslında bu dilin her ne kadar basit düzeyde olsa bile, aslında en işlevsel çalışanlardan birisi olduğunu söylemek mümkündür. Peki bu program dilini farklı kılan nelerdir ?

  • Girintili kod yazımı seçeneğinin kullanması sayesinde çok daha rahat okunabilir.
  • İnteraktif olması sayesinde dilediğiniz birçok yer ile iletişim kurabilirsiniz.
  • Tamamıyla nesneye dayalı bir programlama dilidir ve dil olarak da nesneleri kullanır.
  • Diğer birçok program dilinin aksine, programı çalıştırmadan önce derlemenize ihtiyaç olmaz.
  • İstediğiniz kadar genişlettirebilme özelliği gösterir.
  • Önemli ticari veritabanları ile bağlantı kurmanıza yardımcı olabilir.
  • CORBA, C ++, C,COM, ActiveX ve Java ile kolayca uyum sağlayabilir.

Tüm bu özellikler, Python program dilini en çok kullanılan program dillerinden bir tanesi yapmayı başarmıştır.

 

 Python program dili
Python program dili

Python programlama dilini nasıl öğrenebilirim ?

En çok kullanılan 16 program dili içerisinde kolaylıkla öğrenebileceklerinizden bir tanesi olan Python yazılım dili, kuruluşun resmi web adresinden ve çeşitli dökümantasyonlarından öğrenilebilir. Ancak bu dili öğrendikten sonra sürekli olarak pratik yapmanız yararınıza olacak ve öğrenim sürecinizi çok daha hızlandıracaktır. Bu bağlantı üzerinden (docs.python.org/download.html ) dosya olarak eğitim alabilir veya piyasada bulunan birçok eğitim içeriklerinden yararlanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here