Ana sayfa Haber Kış Olimpiyatları”na siber saldırı düzenlendi

Kış Olimpiyatları”na siber saldırı düzenlendi

0

Reuters’in haberine göre Olimpiyat yetkilileri Pyeongchang’da gerçekleşen etkinliğin açılış törenleri esnasında siber saldırı gerçekleştiğini doğruladılar. Organizatörler televizyon ve internetin bu saldırıdan etkilendiğini, fakat operasyonların önem taşıyan herhangi bir bölümüne etkide bulunmadığını söylediler. 
Haberlere göre Cuma günü gerçekleşen açılış törenleri esnasında Wi-Fi devre dışı kalarak Internet bağlantısı erişimi engellendi. Aynı zamanda oyunların websitesi de çöktü ve bu nedenle katılımcılar biletlerinin çıktısını alamadılar. Pyeongchang organizasyon komitesi sözcüsü Sung Baik-you bir saldırının gerçekleştiğini doğrulayarak, saldırı sonrasında gelişen sorunların çözüldüğünü bildirdi. Aynı zamanda konuyla ilgilenen müfettişlerin saldırı kaynağıyla ilgili bilgi vermeyeceklerini de söyledi. 

Oyunlar daha önce de hackerlerın saldırısına uğramıştı. Geçtiğimiz ay McAffee’nin yaptığı açıklamada oyunlara yönelik saldırılar tespit ettiklerini, bu saldırıların Olimpiyat oyunları yetkililerine gönderilen zararlı e-posta şeklinde gerçekleştiğini söylemişti. Firma aynı zamanda başka saldırıların da olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Yetkililer Kuzey Kore ve Rusya’dan bu tip saldırılar gelebileceği endişesini taşıyorlardı. Rusya sistematik doping yapıldığı gerekçesiyle ülkesinin oyuncularını olimpiyattan men etmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here