Ana sayfa Haber Huawei Kirin 980 ve Apple A12 Bionic Kafa Kafaya

Huawei Kirin 980 ve Apple A12 Bionic Kafa Kafaya

0

Belki de son dönemlerin en büyük rekabetlerinden bir tanesi ile karşı karşıyayız. Bu ayın ilk günlerinde yapılan etkinlikte Apple’ın ilk 7nm tabanlı işlemcisi tanıtılmıştı. Apple’ın birkaç hafta öncesinde Huawei 7nm mimarisindeki ilk işlemcisi Kirin 980’i IFA 2018 kapsamında herkese tanıttı. Yaratılan bu işlemci, henüz tam olarak bir akıllı telefonda çalışırken görülmemesine rağmen, yine de büyük işler başaracağı tahmin ediliyor. Herkesin büyük bir heyecanla beklediği Huawei Mate20 ise, 16 Ekim’de Londra’da bir etkinlik vasıtasıyla herkese gösterilecek.

Huawei Firmasının Aşırı Öz Güveni Gözlerden Kaçmıyor

Kirin 980
Kirin 980

Özellikle de son dönemlerde geliştirmiş olduğu Kirin 980’e son derece güveni tam olduğunu gösteren Huawei markası, yapay zeka alanındaki çalışmaların öncüsü olacak gibi görünüyor. Yaklaşık olarak 3 yıldır geliştirme aşamasında olan Kirin 980, hem güç hem de verimlilik açısından oldukça çığır açıcı özelliklere sahip. Asyalı büyük akıllı telefon üreticisi Huawei; işlemcide 6,9 milyon transistöre de yer vermeyi ihmal etmedi. Daha önceki sürümü olan Kirin 970’e göre %48 oranında daha hızlı performans da gösterecek olan firma, verimlilik açısından da %178’leri bulmayı başardı.

Önümüzdeki dönemlerde Huawei firmasının Apple ile yarışta, özellikle kullanacağı yapay zekası sayesinde biraz daha öne geçebileceği tahmin ediliyor. Ancak yine de bu yarışta her ikisinin de kafa kafaya olduğunu söylemek mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here