Ana sayfa Haber Kingston HyperX Savage USB: “Selam dünyalı!”

Kingston HyperX Savage USB: “Selam dünyalı!”

0

İnsanoğlu teknolojiyle tanıştığından bugüne kadar her zaman kendisiyle birlikte götürebildiği teknolojiyi sevmiştir. Mobilize cihazların hayatımızda bu kadar yer edinmesinin nedeni budur aslında. Uzmanlara göre insanlar tablet gibi, USB gibi, 2’si 1 arada PC’ler gibi cihazları, insanlığın tarihinde kullandığı aletlerle bilinç altında ilişkilendirdiği için ellerinden düşüremiyorlar. Böylece tasarımcıların, bu cihazları tasarlarken ilham noktaları her zaman tarih çağlarında kullanılan aletler oldu. Bir tablet bilgisayar tasarımının, geçmişte kullanılan tabletlere benzetilmesi gibi…Bu tasarım hilesinden sonra yine bilinç altımız devreye girerek bir teknolojinin ne kadar işimize yarayıp-yaramadığı gözönünde bulundurulup kullanmaya başlarız. Biraz da küçülüp cebe giren, sade ve aslında çok işe yarayan teknolojileri her zaman tercih etmez miyiz?

Kingston Technology’nin genel olarak profesyoneller için ve oyuncular için sunduğu HyperX ürün ailesi içinde teknolojinin küçük boyutlu hali Savage modeli, 64GB, 128GB, 256GB, 512GB varyasyonlarıyla satışta. USB versiyonu ise USB 3.1’in ilk jenerasyonu. Bunun farklı jenerasyonları gündemde ancak arada (şimdilik) çok fazla fark yarattığını söyleyemem. Okuma hızı olarak 350MB/sn, yazma hızı olarak ise 250 MB/sn yazma kapasitesine sahip. Bu rakamlar ise bana Full HD bir videoyu 9 saniye içerisinde bu Savage USB sürücüsüne aktarma imkanı verdi. Bu bağlamda tam bir zamandan tasarruf makinesi. 

USB teknolojilerinizin en büyük düşmanlarından bir tanesi ortam sıcaklığıdır. Bulunduğunuz ortam 30-40 derece arası sıcaklıkta ve nemli bir havada bulunuyorsanız USB belleğinizin okuma ve yazma gücü düşer, çalışmak için PC’nizden ekstra güç depolar böylece hem enerji olarak problem yarabilir ve USB sürücüsünün okuma-yazma becerilerine zarar verebilirsiniz. Bununla birlikte USB sürücülerine en fazla zararı toz ve sigara dumanı sağlar. Duman ve toz USB’nin stick kısımına hasar vererek yine okuma ve yazma becerilerini kısıtlar ancak duman veya tozun enerji olarak herhangi bir götürüsü yoktur. 

Hal böyleyken Savage’ı ilk olarak ortam olarak test ettik. Bulunduğumuz ortam, internet aracılığıyla canlı yayın organizasyonları yürüten Pozitif TV’nin bir canlı yayın organizasyonu ve haliyle dünyanın belki de en tozlu yeri. Kendi PC’imden 24 dakikalık bir videoyu aktararak, reji bilgisayarı olarak kullanılan cihaza bu videoyu aktarmak toplam 9 saniye civarlarında sürdü. Sıcaklık olarak yaklaşık 20 derecelik bir ortam ve böylesi bir USB sürücüsünü etkileyebilecek toz ve neme sahip ortama göre oldukça iyi bir performans sergiledi. USB bellek kullanımlarından bir başka dikkat etmeniz gerek detay ise taşıma sırasında oluşabilecek veri bozuklukları. Savage USB gibi cihazlar, ham görüntü taşımak için idealdir. Henüz Adobe Premiere gibi bir yazılımla işlenmemiş bir görüntü, USB’nin açacağı bir hasar ile montajlamanın ardından görüntüede taramalara ve titremelere neden açabilir. Bu hasara yol açabilecek en büyük etken ise düşündüğünüz gibi düşmeler veya vurmalar değil, cepte taşımalar bu USB’lerin düşmanıdır.  En azından test ettiğimiz süre içerisinde taşıma koşulları, Savage USB içerisindeki herhangi bir veriye zarar vermedi.

Teknik özellikler:

 64GB 128GB 512GB: 350 MB/sn okuma, 180 MB/sn yazma

76,3 mm x 23,48 mm x 12,17 mm

çalışma Sıcaklığı:
0°C – 60°C

Depolama Sıcaklığı:
-20°C – 85°C

USB 3.0 ve USB 2.0 ile geriye dönük olarak uyumlu

Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 (SP1), Windows Vista (SP2), Mac OS X v.10.8.x+, Linux v.2.6.x+, Chrome OS

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here